Kto może otworzyć wypożyczalnię samochodów?

Poszukiwani partnerzy / W roli partnerów przedstawiciele zarządu firmy Rentis najchętniej widzieliby osoby, które już prowadzą biznes związany z branżą motoryzacyjną, np. warsztat mechaniczny, blacharski.
Czwartek
08.06.2023
Polacy coraz chętniej zamiast kupować samochód, decydują się na jego wynajem. Trend ten zamierza wykorzystać firma Rentis, która szuka partnerów zainteresowanych uruchomieniem nowoczesnej wypożyczalni samochodów.
 

Rynek motoryzacji, tak jak wszystko wokół nas, ewoluuje. Nasi rodzice, dziadkowie kupowali fiata 126 p za talon, który otrzymywali z zakładu pracy. Swoje auto traktowali niemal jak członka rodziny, kochali je i pieczołowicie o nie dbali. Maluch był po prostu spełnieniem ich marzeń. Wszystko zaczęło się zmieniać w latach 90., gdy samochód stał się już dobrem łatwiej dostępnym. Odkąd możliwe stało się kupno auta na kredyt bądź wzięcie go w leasing, praktycznie nie ma domu, w którym na stanie nie ma choćby jednego pojazdu. Ludzie zaczęli traktować samochód bardziej użytkowo, ale zarazem optymalizować koszty jego pozyskania. 

Wynajem samochodu zamiast kupna? 

Kupno samochodu to poważna inwestycja, która wymaga zarówno dużych nakładów finansowych, jak i długofalowego planowania. Do tego dochodzi zmiana cyklu życia samochodu oraz jego postrzegania przez generację Z, która traktuje auto bardziej jak telefon komórkowy, który co rok się zmienia, ponieważ po kilku miesiącach jest już opatrzony i się znudził. Młodzi ludzie coraz rzadziej decydują się na zakup samochodu, podobnie jak wolą wynajmować mieszkanie, niż kupować, i być bardziej mobilnym i niezależnym. Jest to niewątpliwie aktualnie najbardziej wymagająca grupa na rynku, ponieważ oczekuje wręcz błyskawicznej odpowiedzi.

Większa świadomość użytkowników oraz sposób postrzegania samochodu nie jako dobra trwałego, a raczej dobra użytkowego powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na wynajem auta zamiast jego kupno. Dodatkową zaletą najmu jest brak konieczności pamiętania o takich rzeczach jak ubezpieczenie, przegląd czy wymiana opon. Rentis w ramach jednej opłaty miesięcznej wszystkim się zajmuje za klienta. 

Wypożyczalnie aut oferują szeroki wybór samochodów w różnych kategoriach cenowych, co sprawia, że wynajem auta jest korzystny dla osób, które potrzebują pojazdu na krótki czas, oraz dla tych, które potrzebują go na dłużej. Może to być auto małe, miejskie, rodzinne kombi, dostawcze do pracy, sportowe czy biznesowe.

Wynajem jest korzystny również dla osób, które chcą przetestować samochód przed jego zakupem. Dzięki wynajmowi można zobaczyć, jak dany model poradzi sobie na drodze, jakie ma osiągi i jakie są jego zalety oraz wady. To wszystko może pomóc w podjęciu decyzji o zakupie nowego lub używanego samochodu.

– Korzystając z usług wypożyczalni aut, nie trzeba martwić się o koszty związane z serwisem czy naprawami samochodu. W przypadku awarii czy wypadku, to wypożyczalnia ponosi koszty naprawy lub wymiany pojazdu, a nie klient. To oznacza, że wynajem auta jest korzystny dla osób, które nie chcą mieć nieprzewidzianych kosztów – mówi Marek Nowicki, wiceprezes zarządu ds. floty w firmie Rentis.

Wypożyczalnie aut oferują także dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczenia, nawigacje GPS czy foteliki dla dzieci. Dzięki temu wynajem samochodu jest wygodny i bezpieczny, a klienci mogą skorzystać z dodatkowych usług, które ułatwią im podróż.

Wynajem auta to także dobre rozwiązanie m.in. dla osób, które nie chcą lub nie mogą kupić samochodu z powodu ograniczeń finansowych, np. z powodu braku zdolności kredytowej lub zbyt wysokiej ceny nowych samochodów. Wypożyczalnie aut oferują elastyczne warunki wynajmu, co pozwala klientom na dostosowanie kosztów do swojego budżetu. Można wynająć samochód na krótki czas lub dłuższy okres, w zależności od potrzeb, różnej marki, co pozwala klientom wybierać samochody dostosowane do ich budżetu. 

Jest to też rozwiązanie do rozważania przez osoby, które chcą podróżować w różne miejsca, ale nie chcą korzystać z komunikacji miejskiej, oraz tych, którzy pracują zdalnie i nie potrzebują samochodu na co dzień, ale czasami potrzebują pojazdu do celów prywatnych lub biznesowych. Dzięki wynajmowanemu samochodowi mogą uniknąć ponoszenia stałych kosztów związanych z posiadaniem własnego pojazdu, takich jak koszty ubezpieczenia i utrzymania.

Stacje partnerskie firmy Rentis 

Zmiany zachodzące na rynku zauważyła firma Rentis, która posiada sieć wypożyczalni samochodów. Firma działa w Polsce od 17 lat, ma ponad 100 oddziałów, a jej flota liczy ponad 2,5 tys. pojazdów. Klient może wybierać spośród 15 marek samochodów. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, żaden z nich nie ma więcej niż dwa lata. Ale na tym Rentis nie zamierza poprzestać.

– Widzimy, że klienci coraz częściej preferują wynajęcie samochodu zamiast jego kupna, dlatego postanowiliśmy w ciągu najbliższych lat zbudować sieć tzw. stacji partnerskich. Zapewnimy dostępność nowoczesnych samochodów i sprawimy, że proces wynajmu będzie przebiegał tak sprawnie, jak to tylko możliwe – mówi Dominika Spychalska, wiceprezes zarządu Rentis.

Realizować swoje plany Rentis chce razem z partnerami. W tej roli przedstawiciele zarządu firmy najchętniej widzieliby osoby, które już prowadzą biznes związany z branżą motoryzacyjną, np. warsztat mechaniczny, blacharski. Przedsiębiorca, który posiada holownik samochodowy i ma podpisaną umowę współpracy z firmą ubezpieczającą samochody, to niewątpliwie wartość dodana. W roli partnerów sprawdzą się też właściciele hoteli, którzy chcieliby mieć w swojej ofercie również wynajem samochodów, a także komisów samochodowych. Ale nie tylko. 

– Jeśli uznamy, że ktoś ma w sobie żyłkę przedsiębiorcy, ma zamiłowanie do motoryzacji, kocha samochody, mimo że dotąd nie prowadził żadnej firmy, pomożemy mu postawić pierwsze kroki w biznesie – mówi Dominika Spychalska.

Właściciele lokalnych biznesów, którzy mają rozległe kontakty wśród swoich klientów biznesowych, też mogą dołączyć do swojej podstawowej działalności nową usługę – wynajem samochodów.

Jak podkreśla wiceprezes spółki Rentis, głównym zadaniem partnerów będzie pozyskiwanie kontaktów i wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, utrzymania z nimi stałej relacji. 

– To nie jest biznes, który polega tylko na wydaniu auta klientowi i odebraniu go od niego. Mamy zamiar zapewniać naszym klientom abonamentową mobilność, co w konsekwencji spowoduje przywiązanie klienta do naszych rozwiązań na dłużej – mówi Dominika Spychalska. – Rentis jako jedna z nielicznych firm dostarcza swoim partnerom zarówno produkt – samochody, jak i klientów na ten produkt. Oznacza to, że od pierwszego dnia współpracy partner otrzymuje zlecenia, które generują już obrót, a tylko od determinacji partnera zależy, jak rozwinie swój biznes z Rentis. Możliwości są nieograniczone – dodaje. 

Ułatwienia dla klientów i partnerów biznesowych

Przedstawiciele spółki Rentis dbają, aby rozwiązania stosowane w ich biznesie były innowacyjne i podążały za światowymi trendami. Na zlecenie firmy, w ramach projektu naukowo-badawczego, przy współpracy z naukowcami i ekspertami motoryzacyjnymi, została stworzona aplikacja Rentis.Club, która umożliwia poprawienie stylu jazdy. Klienci, którzy zdecydują się jej używać, będą nagradzani punktami. Zebrane punkty można wymienić na nagrody.

– Tematyka bezpiecznej i ekonomicznej jazdy jest już znajoma większości. Oczywiście, jest ona lepiej znana w środowisku branżowym, ale wiedza o niej zaczyna coraz śmielej zaglądać pod strzechy. Sama wiedza w tym przypadku to jednak stanowczo za mało. Tutaj potrzebna jest dobra praktyka i cenne doświadczenie. Jazda ekologiczna i zarazem ekonomiczna to połączenie stosowania podstawowych zasad ecodrivingu, sprawnego posługiwania się systemami samochodu oraz przewidywania sytuacji na drodze – mówi Maciej Tórz, prezes Rentis.

Dla klientów Rentis w ramach projektu „Opracowanie technologii i narzędzia z obszaru telematyki samochodowej służącego do inteligentnego odczytu zaawansowanych parametrów jazdy oraz odtwarzania przebiegu wypadków drogowych” stworzono system, który pozwala na automatyczną identyfikację stylu jazdy oraz monitoring spalania i emisji CO2 do atmosfery. Cały projekt wpisuje się idealnie w trend na rynku, pokazujący rosnącą rolę ekologii i troski o otaczające nas środowisko. Dlatego wszystkie samochody floty Rentis wyposażone są w sensor (zaprojektowany specjalnie na potrzeby realizacji tego projektu) zbierający dane na temat jazdy, które pozwalają na określenie ocen (w skali 0-5) w następujących kryteriach: postój na włączonym silniku, hamowanie silnikiem, jazda na biegu jałowym, prędkość obrotowa silnika, prędkość pojazdu, nacisk na pedał przyspieszenia, jazda ze stałą prędkością, płynność jazdy, agresywnie pokonywane zakręty, gwałtowne hamowanie, gwałtowne przyspieszanie, kickdown, jazda na właściwym biegu, przekroczenia prędkości. Każdy klient Rentis może zatem na bieżąco, dzięki wspomnianej aplikacji, monitorować swój styl jazdy opisywany za pomocą oceny ogólnej i ocen szczegółowych, według czternastu kryteriów. W aplikacji klienci znajdą także samouczek ecodrivingu oraz podpowiedzi, jak jeździć lepiej i skutecznej realizować postulaty ekologicznej jazdy. Wskazówki pokazują kierującemu, w którym aspekcie ekologicznej jazdy musi się dalej doskonalić, a w którym jest już ekspertem (o ile dane na to wskazują). 

Ile trzeba zainwestować, żeby móc otworzyć stację partnerską pod marką Rentis? To zależy, czy przedsiębiorca już prowadzi biznes w branży motoryzacyjnej, czy posiada plac, na którym będą zaparkowane samochody dla klientów. Ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie, muszą liczyć się z wyższą inwestycją. Za to zarówno jedni, jak i drudzy mają zapewnione wsparcie doświadczonego franczyzodawcy i gwarancję, że biznes można rozpocząć, inwestując tylko tyle, ile jest to w danej chwili niezbędne. W ramach zdobywania kolejnych klientów można przecież powiększać flotę samochodów na wynajem.

 

WIZYTÓWKA FIRMY RENTIS

Ogólnopolska sieć wypożyczalni samochodów.

Liczba oddziałów: ponad 100
Flota: ponad 2,5 tys. pojazdów
Liczba dostępnych marek samochodów: 15


Dominika Spychalska, wiceprezes zarządu Rentis / "Rentis jako jedna z nielicznych firm dostarcza swoim partnerom zarówno produkt – samochody, jak i klientów na ten produkt".

POPULARNE NA FORUM

Opłacalność franczyzy PKN Orlen

jeśli myślisz o wejściu w biznes z franczyzą Orlenu, to pewnie warto zacząć od jakiegoś researchu. Spróbuj skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami Orlenu,...

2 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2024
Ankieta dla posiadaczy stacji franczyzowej PKN Orlen SA

Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc i wypełnienie ankiety dotyczącej opłacalności franczyzy stacji paliw PKN Orlen SA. Z góry dziękuję za poświęcony czas...

1 wypowiedzi
ostatnia 04.12.2021
Opłacalność franczyzy PKN Orlen

Czy jest ktoś właścicielem franczyzy Orlenu i byłby w stanie mniej więcej podać jakich zysków można się spodziewać? Albo może ktoś posiada takie informacje?

2 wypowiedzi
ostatnia 28.10.2021
Pieniądze z moto-sklepu

Rzeczywiście jest to forma biznesu która może zaciekawić wiele osób, a szczególnie warto połączyć ją np. jak ktoś ma z warsztatem samochodowym gdzie klienci na pewno...

8 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2019
Pieniądze z moto-sklepu

Zgadzam się, że dobrze działający biznes w branży motoryzacyjnej to LucArt który moim zdaniem jest świetną alternatywą dla osób które się tym interesują. Dają...

8 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2019
Pieniądze z moto-sklepu

Warto pójść w stronę franczyzy. W branży motoryzacyjnej najkorzystniejsza jest franczyza z Lucart Automotive. Wiem z doświadczenia :)

8 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2019
Pieniądze z moto-sklepu

To prawda wygląda bardzo obiecująco też sobie sprawdzę jak ta sieć się rozwija i jak klienci też są zadowoleni to będę miał trudne przemyślenia czy nie pójść...

8 wypowiedzi
ostatnia 01.03.2019
Pieniądze z moto-sklepu

Chyba będę musiał sam się co do nich przekonać i sprawdzić jak to dokładnie wszystko działa i co najważniejsze czy ceny są rzeczywiście tak konkurencyjne względem...

8 wypowiedzi
ostatnia 28.02.2019