Od klienta do franczyzobiorcy
Uruchomienie biura podróży Ostatniemiejsca.pl wymagało od Sylwestra Gadomskiego standardowych formalności.
– Musiałem przede wszystkim zarejestrować działalność gospodarczą. Kiedy otrzymałem swój REGON, mogłem zacząć działać. Umowę podpisałem w połowie stycznia 2010 roku. Kilka dni później odbyłem pierwsze szkolenie i zacząłem wdrażać się w pracę. Sprzedaż ofert turystycznych on-line ruszyła w ciągu miesiąca, natomiast uruchomienie biura zostało wyznaczone na 1 kwietnia tego samego roku. Lokalizację znalazłem sam. Nie była narzucona przez centralę, co według mnie jest bardzo dobre. Znam przecież lepiej swoje miasto niż ludzie z centrali firmy. Wiem gdzie otworzyć biuro podróży, żeby było widoczne na lokalnym rynku – mówi Sylwester Gadomski.
Inwestycja w agencję turystyczną jest o wiele prostszą sprawą, niż w tradycyjne biuro podróży, które pełni rolę touroperatora. Jeśli przedsiębiorca chce zarabiać na autorskich wycieczkach, musi pokonać wiele procedur biurokratycznych. W ostatnich latach wzrosły wymogi prawne i finansowe dla tej działalności. Wprowadzono konieczność rejestracji biur organizujących wycieczki. Rozpoczęcie działalności w zakresie turystyki wymaga uzyskania zezwolenia urzędu wojewódzkiego, a następnie wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Warunkiem otrzymania zezwolenia na prowadzenie biura podróży jest również umowa gwarancji bankowej lub polisa ubezpieczeniowa. Oba dokumenty zabezpieczają interes klientów, gdyby mieli kłopoty z powrotem z wycieczki zagranicznej.
![]() | Sylwester Gadomski franczyzobiorca Ostatniemiejsca.pl. |
W sieci łatwiej
Jak twierdzi Sylwester Gadomski o wiele łatwiej otworzyć agencję turystyczną, która sprzedaje wycieczki dużych firm turystycznych. Nie potrzeba żadnych pozwoleń, ani ubezpieczeń. Dzięki temu agencję rejestruje się szybciej niż tradycyjne biuro podróży. Wystarczy mieć lokal, komputer obsługujący systemy rezerwacji i umowy z organizatorami wycieczek. Agent utrzymuje się z prowizji, a wysokość ustalana jest przez organizatora.
– Niezależny agent musi jednak sam zadbać o umowy z touroperatorami. To żmudny i długotrwały proces, ponieważ firmy turystyczne skrupulatnie dobierają do współpracy pośredników. Nie wchodzą w kontakt z każdym agentem, zwłaszcza jeśli na rynku jest nowy. Trzeba wówczas uzbroić się w cierpliwość i powoli przecierać szlaki. Chyba, że wolimy iść na skróty. Wówczas najlepiej otworzyć placówkę franczyzową zrzeszoną z dużą agencją turystyczną. Dla mnie było to najlepszym rozwiązaniem. Obecnie firma Ostatniemiejsca.pl współpracuje z ponad 140 touroperatorami z Polski i zagranicy. Jako partner korzystam z szerokich kontaktów sieci. Jest to element umowy franczyzowej, która gwarantuje mi gotowy produkt i możliwość zarabiania na nim. Działając samodzielnie trudniej byłoby mi zgromadzić oferty tylu firm turystycznych. Centrala zajmuje się wszystkimi rozliczeniami i kontaktami z organizatorami podróży – mówi Sylwester Gadomski.
Szkolenia w terenie
Istotnym elementem działalności na licencji jest wsparcie ze strony franczyzodawcy w postaci szkoleń.
– Rozpoczęcie każdej działalności wymaga wiedzy. Mimo, że jako klient wielokrotnie korzystałem z usług firmy i ją znałem, prowadzenie biura było mi kompletnie obce. Przystępując do sieci franczyzowej otrzymałem know-how, szkolenia z obsługi klienta oraz z wiedzy o ofertach i narzędzi wprowadzanych przez sieć. Ponadto, ja i moi pracownicy jeździmy na zagraniczne study tour, które pozwalają nam sprawdzić miejsca wypoczynku naszych klientów. Częstotliwość wyjazdów zależy od ilości wolnego czasu oraz dostępnych miejsc. W study tour biorę jednak udział średnio dwa razy w roku. Tam gdzie nie mogę pojechać, jeżdżą inni agenci firmy, a następnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i zdjęciami. Obecnie w sieci działa 68 partnerów. Jeśli każdy z nich dwa razy w roku weźmie udział w study tour, wówczas zdobywam wiedzę na temat ok. 150 nowych kurortów – mówi Sylwester Gadomski.
Gadomski prowadzi jedno biuro stacjonarne w Łodzi oraz drugie mobilne z dojazdem do klienta, które działa w Aleksandrowie Łódzkim i okolicach. Oba zostały uruchomione w tym samym czasie czyli w kwietniu 2010 roku. Jak twierdzi Sylwester Gadomski, w biznesie turystycznym trzeba być zawsze na wezwanie klienta.
– Właściwie nie wyłączam telefonu. Klienci wiedzą, że w razie nagłych przypadków mogą do mnie dzwonić o każdej porze dnia i nocy. Dzięki temu unikam reklamacji. Jeśli już się zdarzają, to nigdy z mojej winy, a raczej touroperatora, który nie dopilnował czegoś na miejscu. W takich przypadkach reklamację składam wraz z klientem bezpośrednio u organizatora wyjazdu. Postępuję zgodnie z zasadą „nasz klient, nasz pan” – mówi Gadomski.
Internet umożliwia pracę niemal przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
– Nie ma problemu z rezerwacjami w święta i niedzielę. Funkcjonowanie biur turystycznych opiera się na opinii klientów. Jest to element tzw. marketingu szeptanego. Każdy zadowolony klient przyciąga następnych. Do każdego z nich trzeba jednak podchodzić indywidualnie. Większość ma wybrany cel podróży. Są jednak tacy, którzy nie wiedzą dokąd chcą pojechać. Wielu ludzi często wyjeżdża, niektórzy jednak lecą po raz pierwszy, wtedy trzeba być gotowym na każdą sytuację i znać odpowiedź na każde pytanie – twierdzi Gadomski.
Notowała Magdalena Kurda

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Iwona Korneluk 15 lat temu otworzyła swój pierwszy sklep pod szyldem Moodo. Jak jej się współpracuje z marką?
Justyna Pryszcz zrezygnowała z etatu i w kilka miesięcy uruchomiła szkołę językową La Mancha. Co sprawiło, że się odważyła – i jak wygląda teraz jej życie?
– W sporcie i biznesie musisz wiedzieć, czego chcesz, jaki jest twój cel – mówi Piotr Rasiński, kulturysta i franczyzobiorca Xtreme Fitness Gyms.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
− Nigdy nie żałowałem porzucenia etatu na rzecz własnej firmy − mówi Krzysztof Wołowiec, który wraz z żoną prowadzi cztery placówki partnerskie Alior Banku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

O tym, dlaczego Xtreme Fitness Gyms stawia na wolnostojące kluby, opowiada Filip Puchalski, Commercial Director marki.
Zabezpieczenie antykorozyjne pojazdów to praca, przy której trzeba się napocić, ale nagrodą są wysokie marże. Jak wejść w ten biznes?
Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
Homla chce powiększyć swoją sieć. Szuka franczyzobiorców zainteresowanych otwarciem sklepu marki w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...