W Europie Środkowo-Wschodniej działa łącznie 3 tysiące firm franczyzowych. Według Raportu o rynku franczyzy w Polsce na koniec 2013 roku funkcjonowało 941 franczyzodawców, a ich liczba na koniec 2014 roku może przekroczyć 1000. Kolejne pod względem liczby franczyzodawców są Ukraina i Węgry, w których funkcjonuje po 400 firm. O pozycji polskiego rynku franczyzy świadczy również dominacja rodzimych marek, które stanowią 80 proc. wszystkich obecnych w kraju systemów. Dla porównania na Węgrzech ten udział wynosi 64 proc. w Czechach i na Ukrainie blisko 40 proc., a w regionie Bałkanów Zachodnich ok. 30 proc.
- Przewaga zagranicznych sieci franczyzowych w krajach słabiej rozwiniętych pod względem franczyzy to także szansa dla polskich systemów, które coraz chętniej decydują się na rozwój zagraniczny. W ubiegłym roku aż 93 polskich franczyzodawców zadebiutowało zagranicą. Największą szansę na biznesowy sukces mają w krajach ościennych ze względu na podobieństwo kulturowe, stąd najpopularniejsze kierunki ekspansji to Czechy, Słowacja i Ukraina. To również kraje, w których większość stanowią zagraniczne sieci franczyzowe – mów Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa PROFIT system.
Z badania przeprowadzonego przez PROFIT system w 9 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których firma posiada swoje oddziały wynika, że Polska dominuje zarówno pod względem liczby franczyzodawców, jak i franczyzobiorców. Na prowadzenie swojej firmy na zasadach franczyzy zdecydowało się blisko 59 tysięcy polskich przedsiębiorców. Jak wynika z Raportu o rynku franczyzy 2014 ich liczna będzie rosnąć o ok. 3 tys. rocznie, doganiając tym samym zachodnich liderów franczyzy, takich jak Niemcy czy Francja, gdzie funkcjonuje ok. 65 tysięcy franczyzobiorców.
100 franczyz na targach
Duże zainteresowanie franczyzą na polskim rynku odzwierciedla także liczba wystawców i odwiedzających na Targach Franczyzy w Warszawie. To największa impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, w której dotychczas udział wzięło kilkuset najlepszych franczyzodawców z kraju i zagranicy oraz tysiące zainteresowanych franczyzą. Najbliższa edycja Targów odbędzie się w dniach 16-18 października 2014 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Drugie co do liczby przedsiębiorstw na licencji znanych marek w Europie Środkowo-Wschodniej są Węgry (22500), które przez wiele lat były liderem w tym regionie. W sąsiedniej Rumunii funkcjonuje 2900 franczyzobiorców – to niewiele więcej niż w Serbii czy Chorwacji, które są nieporównywalnie mniejsze pod względem powierzchni i aż o połowę mniej niż w Czechach. W ostatnim roku liczba czeskich przedsiębiorców na licencji wzrosła aż o 16 proc. i wynosi 6150, a licencje na biznes sprzedaje tam blisko 220 firm.
Stosunkowo niewielka liczba franczyzobiorców na rumuńskim rynku to efekt dominacji zagranicznych operatorów. Franczyzodawcy chcąc ograniczyć koszty wdrażania franczyzy, wybierają jednego partnera, któremu powierzają rozwój marki na terenie całego kraju. W Polsce ze względu na dużo większy potencjał rozwoju firmy franczyzowe decydują się przede wszystkim na pozyskiwanie pojedynczych franczyzobiorców. (kk)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Wendy's, międzynarodowa sieć restauracji szybkiej obsługi z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, ogłosiła niedawno plany ekspansji na kilka rynków europejskich, które obejmują także Polskę.
Marka Wendy’s zamierza otworzyć setki restauracji na nowych europejskich rynkach. Chce też wejść do Polski.
W dniach 16-18 marca 2024 roku odbędą się w targi franczyzy w Paryżu.
Wsparcie przy przeprowadzkach, sprzątaniu czy drobnych naprawach jest coraz bardziej pożądane. Jak otworzyć firmę świadczącą takie usługi?
Auto Gamma znalazł masterfranczyzobiorców w Anglii i Niemczech. A jak rozwija się w Polsce?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...