W ostatnich latach rynek kosmetyków w Polsce notuje systematyczne wzrosty. PMR szacuje, że w 2016 roku będzie wart 23 mld zł. Inwestycja we franczyzę Organique powinna zwrócić się w okresie 12-18 miesięcy. Sklepy powstają w galeriach i przy ulicach handlowych.
Niedziala
01.02.2015
Zainteresowanie kosmetykami naturalnymi rośnie, a wraz z nim koncept Organique. Ma już własne SPA.
 

Organique ma za sobą dobry rok. W 2014 sieć sklepów z kosmetykami naturalnymi powiększyła się o 9 sklepów franczyzowych. Punkty pod szyldem Organique pojawiły się w Krakowie, Katowicach, Koszalinie, Poznaniu, Siedlcach, Puławach i Olsztynie. Polska marka zawitała też do holenderskiej Hagi, a nawet na Bliski Wschód – do Kuwejtu. Nie jest to zresztą jej zagraniczny debiut – już wcześniej jej produkty dostępne były m.in. w Grecji, Rumunii, Rosji, Szwecji, a także w Stanach Zjednoczonych. 
- W sierpniu naszą ofertę zasilił też obiekt SPA, stworzony według projektu Organique i z menu zabiegowym opartym o nasze kosmetyki - mówi Magdalena Wieczorek, menedżer sieci franczyzowej.

Obecnie w sieci Organique działa 55 sklepów (z czego pięć to punkty własne, a osiem działa za granicą). Jeszcze na początku XXI wieku firma była niewielką manufakturą, w której ręcznie wyrabiano mydła glicerynowe. Pomysł, by wtedy postawić na kosmetyki w wydaniu „eko” okazał się strzałem w dziesiątkę – oferta zaczęła rosnąć, powiększyła się sieć sprzedaży, ruszył też eksport. W 2010 roku w centrach handlowych największych miast działały już 23 sklepy.

W ubiegłym roku franczyzobiorcy otrzymali nowe narzędzie sprzedażowe w postaci programu lojalnościowego. Mogą zachęcać klientów do wstępowania do Klubu Organique, w ramach którego m.in. uczestniczą w eventach promocyjnych, połączonych z zabiegami SPA i testowaniem nowych produktów.
- Członkostwo w klubie daje także możliwość zbierania punktów za zakupy w sklepach Organique, które wymieniać można na rabaty – wyjaśnia Magdalena Wieczorek.

Minimalna kwota inwestycji we punkt z kosmetykami Organique wynosi 50 tys. zł. Na wstępie trzeba też wnieść opłatę w wysokości 5 tys. zł – jeśli otwieramy punkt w oddzielnym lokalu lub 6 tys. zł w przypadku wyspy. Więcej informacji o lokalizacji można znaleźć w artykule Kosmetyki mają wymagania. Franczyzodawca nie pobiera opłaty bieżącej, ale 2 proc. miesięcznego obrotu partnera wpływa na konto funduszu marketingowego. W zamian może liczyć na wsparcie przy wyborze lokalu, a także pomoc w wyposażeniu i przygotowaniu do otwarcia. Franczyzodawca organizuje też szkolenia produktowe i sprzedażowe dla franczyzobiorcy i jego pracowników, a także zapewnia działania marketing.
(gum)