Profesjonaliści rezygnują z gotówki

Pod koniec ub. roku Polacy mieli w portfelach prawie 22 mln kart Visa, z których coraz częściej korzystają. Akceptacja kart to już nie „opcja”, ale konieczny wymóg.
 

Korzyści z akceptacji kart

Badania Visa pokazują, że mali przedsiębiorcy nie akceptujący kart tracą przez to potencjalnie 1 na 4 klientów. W Polsce 47 proc. użytkowników kart Visa stwierdziło jednoznacznie, że woli kupować produkty i usługi tam, gdzie przedsiębiorca akceptuje karty. Co ważne: im wyższa wartość zakupu, tym bardziej możliwość zapłacenia kartą jest istotna dla klientów.

Dla każdego przedsiębiorcy ważny jest wzrost przychodów, a także wygoda i przyspieszenie obsługi, szczególnie dzięki przyjmowaniu płatności kartami zbliżeniowymi.

Akceptowanie płatności kartami to również większe bezpieczeństwo, które niweluje ryzyko kontaktu z fałszywymi banknotami, a także zmniejsza ryzyko kradzieży. Większy udział płatności bezgotówkowych ułatwia także zarządzanie finansami firmy i pomaga zmniejszyć koszty obsługi gotówki.

Płatności kartami są zabezpieczone na wielu poziomach. Mikroprocesor na karcie pozwala ukryć i zabezpieczyć dane wrażliwe przed odczytem, a dla każdej transakcji są tworzone unikalne, cyfrowe podpisy, weryfikowane przez Visa i bank-wydawcę karty.

W przeszłości jednym z powodów, dla których część przedsiębiorców nie chciała przyjmować płatności kartami, mogły być stosunkowo wysokie koszty. Obecnie sytuacja uległa znaczącej zmianie – ustawowo ograniczona została opłata interchange, a na polskim rynku działa już nie kilku, ale kilkunastu agentów rozliczeniowych, co stymuluje konkurencję. 

Nowe rozwiązanie: mPOS

Do tej pory przedsiębiorca decydujący się akceptować karty instalował u siebie tradycyjny terminal POS. Teraz jest także dostępne rozwiązanie mobilne – mPOS, opracowane przede wszystkim z myślą o małych przedsiębiorcach będących „w ruchu”, którzy wyjeżdżając do pracy często nie wiedzą, jaki będzie ostateczny koszt ich usługi. 

Wygoda przyjmowania płatności kartami dotyczy przy tym wielu zawodów, jak chociażby hydraulik, wizażystka, kurier czy dostawca pizzy. Ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo wynikające z wyeliminowania potrzeby wożenia ze sobą gotówki.

  • W 2015 r. dla wielu kolejnych branż wprowadzono wymóg instalowania kas fiskalnych; dołączenie do nich terminali mPOS to ułatwienie w rozliczeniach z klientami i wywiązaniu się z obowiązków nałożonych przez ustawodawcę;
  • Wybierając mPOS przedsiębiorca unika kosztów dzierżawy terminala, co może oznaczać rozwiązanie tańsze niż „tradycyjne”;
  • Temu rozwiązaniu towarzyszą często usługi dodatkowe – jak potwierdzenie płatności wysyłane SMSem lub mailem, czy wgląd w historię transakcji dokonanych za jego pomocą, co ułatwia prowadzenie księgowości;
  • Firmy oferujące mobilne terminale często współpracują z bankami prowadzącymi rachunki przedsiębiorców, dzięki czemu przedsiębiorca otrzymuje w jednym miejscu pakiet obejmujący rachunek firmowy, kartę płatniczą oraz mobilny terminal do akceptowania płatności kartami.

Więcej informacji na stronie Visa.pl