Dzieci się bawią, sklep zarabia

Uruchomienie sklepu Toy Planet zajmuje zwykle 1-1,5 miesiąca. Najlepszy start mają te placówki, które ruszają w okresie przedświątecznym – wtedy sprzedaje się najwięcej zabawek.
Środa
21.09.2016
Toy Planet otworzył w tym roku cztery nowe sklepy. Na inwestycję franczyzobiorca potrzebuje minimum 150 tys. zł.
 

Franczyzodawca sklepów z zabawkami Toy Planet nastawia się na otwarcia w galeriach handlowych.
– Powstało wiele nowych galerii, w związku z tym jest też sporo wolnych powierzchni. Dzięki temu można negocjować ceny najmu w centrach handlowych – mówi Robert Momocki, prezes Toy Planet. – Staramy się to wykorzystywać.
Otwarcie sklepu w galerii oznacza też jednak zwykle sąsiedztwo dużej konkurencji, jak np. Smyk.
– Sąsiadujemy ze sklepami tej sieci i muszę powiedzieć, że nie jest to dla nas wcale sąsiedztwo niekorzystne – podkreśla prezes Toy Planet. – Po pierwsze my mamy szerszą ofertę marek i produktów, po drugie konkurujemy też ze Smykiem cenami. Poza tym klienci lubią mieć wybór sklepów tej samej branży w jednym miejscu. Mogą wtedy porównać asortyment, ceny.

Inwestycja w sklep z zabawkami to wydatek minimum 150 tys. zł. Taka suma powinna wystarczyć na otwarcie placówki o wielkości 50 m2. W tym zawiera się przystosowanie lokalu do standardów sieci oraz pierwsze zatowarowanie, którego skompletowanie i przygotowanie bierze na siebie franczyzodawca. Licencjodawca pomaga w otwarciu sklepu, szkoleniach personelu, udostępnia know-how. Koszt zakupu licencji na przystąpienie do sieci Toy Planet to 15 tys. zł. Miesięcznie franczyzobiorca płaci 3 proc. od obrotu na rzecz centrali. Większe sklepy Toy Planet, oprócz zabawek, mają w ofercie też inne akcesoria dla dzieci, np. butelki, smoczki, wyprawki dla niemowlaków.
Uruchomienie sklepu zajmuje zwykle 1-1,5 miesiąca. Najlepszy start mają te placówki, które ruszają w okresie przedświątecznym – wtedy sprzedaje się najwięcej zabawek.
– Wówczas sklepy są rentowne od pierwszego miesiąca – zapewnia Robert Momocki. – Jednak generalnie na tę rentowność nie trzeba czekać zbyt długo, zwykle kilka miesięcy.