moja firma

Złoto wraca do świata finansów
W świecie niestabilnej i coraz mniej przewidywalnej gospodarki coraz częściej sięgamy po sprawdzone na rynku wymiany towarowo-pieniężnej instrumenty. Jednym z nich jest złoto.
W świecie niestabilnej i coraz mniej przewidywalnej gospodarki coraz częściej sięgamy po sprawdzone na rynku wymiany towarowo-pieniężnej instrumenty. Jednym z nich jest złoto.

Prawo do odliczenia VAT
Fiskus odmówił firmie odliczenia VAT od zakupu towarów i usług związanych z naprawą szkody powstałej z jej winy podczas prowadzonych robót ziemnych, ponieważ uznał, że wydatki te nie są związane z przedmiotem działalności firmy. Spółka wygrała jednak w sądzie.

Kary umowne a PIT
Kary umowne, w odróżnieniu od odszkodowań, stanowią przychód z innych źródeł i są objęte PIT. Przekonał się o tym podatnik, którego sprawa zakończyła się ostatecznie przed sądem.

Niższy wkład - korzyść czy utrapienie
Obniżenie wkładu komandytariusza w spółce a podatek dochodowy. Czy zmiana przepisów uderza we wspólników?

Spółka komandytowa alternatywą dla jdg
Obowiązujące od 1 stycznia nowe reguły naliczania składki zdrowotnej od dochodu przedsiębiorców obciążają w szczególności te firmy, które zarabiają „za dużo”. Jest rozwiązanie dla tej sytuacji.

Franczyza po nowemu
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium

Przepisy o ukrytej dywidendzie
Polski Ład wprowadza do prawa podatkowego pojęcie „ukrytej dywidendy” i regulacje mające na celu zapobieganie ich wypłacaniu.

COVID a kary umowne
Czy kary umowne, niezawinione przez podatnika, a będące skutkiem pandemii można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

To był dobry rok
- mówi dyrektor działu wsparcia sprzedaży DDD Dobre Dla Domu

Świadczenia wzajemne opodatkowane VAT i CIT
Podmioty gospodarcze współpracujące ze sobą często wykonują świadczenia wzajemne, za którymi nie idą rozliczenia finansowe. Czy to zgodne z prawem?

Ulga na złe długi
Pakiet przepisów SLIM VAT 2 zaczął obowiązywać od 1 października 2021 r. Jedną z istotniejszych zmian przewidzianych w nowych przepisach jest uproszczenie stosowania ulgi na złe długi.

Prawa fiskusa
Czy organy podatkowe mają prawo żądać od podatnika praktycznie wszystkich informacji, a podatnik nie ma prawa odmówić ich udzielenia bez podania uzasadnienia?

Polski Ład a zagraniczne spółki kontrolowane
Polski Ład zawiera szereg istotnych zmian podatkowych. Dotkną one również Polaków zakładających spółki za granicą.

Trudniejszy wykup samochodu leasingowanego
Przedsiębiorców posiadających samochody służbowe w leasingu dotkną skutki wejścia w życie przepisów Polskiego Ładu.

Rynek hotelowy wstrzymał oddech
Sytuację branży nieco poprawiły wakacje, ale mimo to nadal panuje w niej duża niepewność. Właściciele hoteli obawiają się ponownego zamknięcia.

Praca zdalna bez tajemnic
Kto chce pracować z domu, kto z biura a kto preferuje model hybrydowy? Poznajcie najnowsze wyniki badań dotyczące pracy zdanej.

Ubezpieczenie dla franczyzobiorców
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych wprowadził pierwsze na rynku ubezpieczenie od ryzyka biznesowego dla franczyzobiorców.

Samochód sportowy w kosztach podatkowych
Czy samochód sportowy może być pojazdem firmowym? A jeśli tak, jakie trzeba spełnić warunki, aby móc jego zakup i amortyzację uwzględnić w kosztach podatkowych firmy?

Biznes wymyślony w kawiarni
Postanowili rzucić pracę w korporacji i wspólnie założyć firmę. Dziś stworzona przez nich marka jest znana na całym świecie, a oni są milionerami. O kim mowa?

A może inwestycja w akcje?
Akcje to propozycja dla osób z nadwyżką finansową, nie dla ciułaczy. Jak masz 5 tys. zł, zainwestuj lepiej w biznesowy garnitur.

Która stawka VAT jest prawidłowa?
TSUE wydał wyrok w sprawie stawki VAT dla sprzedaży gotowych posiłków i dań. Czy jest on korzystny dla branży gastronomicznej?
Własna firma - instrukcja obsługi
Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem własnej firmy, zadaje sobie pytanie, czy to właściwy moment. Kiedy jest dobry czas na start w biznesie? Dowiedz się, kiedy warto zakładać biznes. Podobno zawsze, o ile wybrałeś dobry pomysł na biznes, masz dobrą lokalizację i umiesz trzymać koszty w ryzach. Co chce wiedzieć najczęściej przyszły przedsiębiorca: skąd wziąć pieniądze na biznes, jaka forma prawna będzie najlepsza dla jego firmy i jaką formę opodatkowania wybrać. Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w dziale moja firma:
- Solo czy ze wspólnikiem? Poznaj wady i zalety działania w spółkach,
- Marka własna czy franczyzowa? Sprawdź, co bardziej do ciebie pasuje,
- Dowiedz się jak wybrać pomysł na biznes,
- Własna firma - jak to się robi? Przeczytaj poradnik, jak krok po kroku założyć firmę,
- Poznaj branże odporne na kryzys.
Nie ucz się na własnych błędach, skorzystaj z fachowej wiedzy i doświadczeń innych. Podpatruj, inspiruj się, działaj.