Pascal Brodnicki rozkręca biznes na YouTubie

Gotowanie to moja pasja, mam wokół siebie dużo osób, które ją podzielają. Dlatego zdecydowałem się stworzyć Tubę Smaku, czyli kanał kulinarny. Tuba Smaku ma już 58 tys. subskrybentów i 2,7 mln odsłon, dzięki czemu została szybko zauważona przez reklamodawców.
mówi Pascal Brodnicki, kucharz
Niedziela
01.10.2017
Myślę, że da się zarabiać na YouTubie tyle, żeby z tych pieniędzy żyć na przyzwoitym poziomie – mówi Pascal Brodnicki, kucharz, pomysłodawca kanału kulinarnego Tuba Smaku.
 

Ostatni raz rozmawialiśmy osiem lat temu. Pytałam wówczas, czemu nie ma pan własnej restauracji. Twierdził pan, że kiedyś na pewno otworzy knajpę. I nawet miał na nią pomysł. Miała to być restauracja bez możliwości wyboru menu. Osoba, która się zdecyduje w niej zjeść, po prostu będzie miała zaserwowane dania, które akurat tego dnia postanowił pan przygotować. Ale za to będzie miała pewność, że dostanie superświeże danie przygotowane ze składników najwyższej jakości. I co z tą restauracją? Jest czy jej nie ma?
Nie mam jeszcze restauracji. Nie mam na to czasu. Gdybym otworzył restaurację, byłbym w niej non stop, by gotować coś, pod czym się osobiście podpiszę. Jednak jak ktoś chce sprawdzić, co jemy w domu, z bardzo zdrowej kuchni, ze szlachetnych produktów i jakie smaki uwielbiamy, to może zamówić dietę pudełkową u mojej żony w biobistro.pl. Agnieszka otworzyła firmę ze wspólnikiem, moim wieloletnim przyjacielem Danielem, a teraz szefem ich kuchni i oczywiście zdarza mi się, że wpadam do nich i pichcimy coś razem dla klientów. Ale własnej restauracji na razie nie otwieram, choć wiem dokładnie, jaka by była. Może kiedyś przyjdzie na nią czas, choć raczej się widzę na egzotycznej wyspie, gotując na plaży i pijąc pyszne koktajle. Najważniejsze to mieć czas dla siebie.

Ale za to otworzył pan biznes w branży odnawialnych źródeł energii.
Tak, to prawda. Jakiś czas temu postanowiłem, że otworzę firmę, która będzie się zajmować energią odnawialną, dokładnie montażem paneli fotowoltaicznych. Otworzyłem ją z moim przyjacielem, który dalej prowadzi ten biznes. Teraz akurat odszedłem z firmy, bo chciałem zająć się czymś innym. Mamy największą instalację na Mazowszu, niedaleko Nieporętu. Zasilamy prądem bodajże 33 domy.

Podobno inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się na tyle długo, że ich montaż jest nieopłacalny.
Bo nie ma dotacji z Unii Europejskiej. Brakuje też ustawy, która byłaby korzystna dla energii odnawialnej w Polsce. Na dodatek obniżono cenę za kilowat, po której odkupywano energię od osób, które pozyskiwały ją w ekologiczny sposób. Dlatego nie jest to na razie korzystne przedsięwzięcie. Szkoda, bo dzięki temu mogliśmy zadbać o naszą planetę.

Dlaczego w takim razie w ogóle postanowił się pan tym zająć?
Od zawsze fascynowały mnie nowe technologie. Mam sporo znajomych, którzy mieszkają w Hongkongu i pracują w różnych firmach. Kiedyś dostałem propozycję takiej dość nietypowej inwestycji. Zaciekawiło mnie to i zafascynowało, że można samodzielnie, na własne potrzeby, produkować energię. Właśnie przy wykorzystaniu paneli fotowoltanicznych. W innych krajach zwrot z takiej inwestycji trwa jakieś 5-7 lat. A w Polsce o wiele, wiele dłużej – mniej więcej 15-17 lat. A trzeba pamiętać, że panele mają gwarancję na maksymalnie 20 lat.

Interes okazał się nierentowny i dlatego postanowił pan spróbować swoich sił w e-biznesie?
Nie, to nie tak. Swój kanał na YouTubie otworzyłem w 2008 roku. Zorganizowałem dwudniową sesję, nagrałem kilka odcinków. A później pochłonęła mnie inna praca, która odciągnęła mnie od tego projektu. Półtora roku temu stwierdziłem, że wrócę do niego, że spróbuję jeszcze raz. Reaktywowałem kanał na troszeczkę bardziej profesjonalnym poziomie, z własną miniprodukcją. Zobaczyłem, że odzew jest pozytywny. 58 tys. osób subskrybuje już mój kanał! Gotowanie to moja pasja, mam wokół siebie dużo osób, które ją podzielają, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, więc zdecydowałem się pójść dalej i stworzyliśmy Tubę Smaku, czyli kanał kulinarny, gdzie jest wielu kucharzy, pokazujemy kilka rodzajów kuchni. Jest kuchnia azjatycka, którą prowadzi mój przyjaciel Daniel Brzeziński. Jest też kanał mojej żony, Agnieszki Mielczarek, która prezentuje przepisy poprawiające zdrowie, ułatwiające obniżenie wagi czy poziomu cholesterolu. Mamy też kanał, który się nazywa VegeTable. Pokazujemy na nim, jak przygotować dania z kuchni wegańskiej. Na razie jest to kuchnia niszowa, ale zauważamy, że coraz więcej osób jest nią zainteresowanych. Jest też kanał Żywiciele, gdzie prezentujemy ludzi, którzy z wielką pasją uprawiają różne produkty. Niebawem otworzymy dwa kolejne kanały – Słodki z przepisami na wypieki, który będzie prowadzić Agata Stankiewicz, oraz Kuchnię Banalną, którą poprowadzi dwóch moich przyjaciół, bardzo dowcipnych i ironicznych. Oni nie są kucharzami z zawodu, ale uwielbiają jeść i gotować. Będą prezentować z poczuciem humoru banalne przepisy, głównie na dania jednogarnkowe.

Da się zrobić biznes na YouTubie?
YouTube się zmienia. Nie wystarczy już wziąć telefon i po prostu nagrać jakiś filmik. Trzeba zadbać o jakość nagrania, mieć fajny pomysł, dobrze, żeby film miał wartość dla widza, żeby ludzie w ogóle chcieli go obejrzeć. Rynek polski dopiero się otwiera na digital. Większe szanse na pozyskanie reklamodawców mają oczywiście ci, których kanał ma dużo wyświetleń, np. Tuba Smaku ma już 58 tys. subskrybentów i 2,7 mln odsłon, dzięki czemu została szybko zauważona przez reklamodawców, którzy chcą się u nas promować. Myślę, że da się zarabiać na YouTubie tyle, żeby z tych pieniędzy żyć na przyzwoitym poziomie. Oczywiście, traktuję Tubę Smaku jako inwestycję długoterminową. Wiele osób, które oglądają mój kanał, to ludzie młodzi, którzy niedawno opuścili swoje domy rodzinne. Pytają o bardzo proste przepisy, np. jak zrobić jajecznicę, omlet, naleśniki, stąd wiele u nas tego typu porad, ale staram się pokazywać też, jak przyrządzić bardziej wyszukane dania.

Widziałby się pan w roli franczyzobiorcy którejś z sieciowych restauracji?
Kto wie, ale chyba bardziej w roli franczyzodawcy. Gdyby udało mi się to dobrze zorganizować i mieć pewność, że w każdej z moich restauracji posiłki są tej samej jakości… Ale na razie nie mam czasu, żeby nawet o tym pomyśleć.

Wiele osób marzy o otwarciu własnej restauracji. Większość z nich nie ma doświadczenia w gastronomii. Ale lubią jeść. I czasem też gotować. To wystarczy, żeby prowadzić knajpę z sukcesem?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że restauracji nie otwieramy dla siebie. Każdy ma swoje ulubione smaki, ale niekoniecznie muszą się one pokrywać z gustem większości Polaków. Często gotuję potrawy, których nie lubię. Ale to jest właśnie rola kucharza. Trzeba zapewnić gościom różnorodne menu. Ja np. nie lubię podrobów, ale jak jest zapotrzebowanie na sałatę z wątróbki drobiowej, to ją po prostu robię. Częsty błąd właścicieli knajp polega na tym, że serwują swoim gościom tylko te potrawy, które im samym smakują. A drugi to przeładowana karta menu. Gdy taką widzę, to od razu wiem, że część potraw zapewne będzie mrożona. Mniejsza karta zapewnia rotację, zwiększa szansę, że dostaniemy danie świeżo przygotowane.

Właściciele restauracji twierdzą, że klienci oczekują od nich częstej zmiany menu, po czym i tak zamawiają te same dania co zawsze…
To znaczy, że w restauracji pracuje kiepski kelner. Bo to on powinien zachęcać gości, żeby spróbowali czegoś nowego. To jest też rola menedżera restauracji. Muszą oni dać do zrozumienia klientom, że mamy sezony na różne produkty i wtedy gotuje się dania ze świeżych składników najwyższej jakości i że właśnie je powinno się w pierwszej kolejności zamawiać.

Rozmawiała Anna Smolińska

Fragment wywiadu opublikowanego w numerze 10/2017 miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

W biznesie jak w drużynie /02.08.2021

– Mam to szczęście, że w biznesie działam ze wspólnikiem, który jest moim przyjacielem od lat dziecięcych i któremu ufam bezgranicznie. Widzę, jak nasza firma się rozwija pod jego skrzydłami – mówi Andrzej Wrona, siatkarski mistrz świata, przedsiębiorca, dziennikarz.

Jestem krok przed konkurencją /01.07.2021

– Mam coraz więcej naśladowców, którym wydaje się, że prowadzę biznes łatwy i przyjemny. Nic podobnego – mówi Anka Dziedzic trenerka i blogerka.

Franczyza z Pascalem /01.06.2021

– Nasz plan na najbliższy rok zakłada pozyskanie pierwszych pięciu partnerów franczyzowych, z którymi uruchomimy Pascal Today – mówią Pascal Brodnicki oraz Marek i Jan Rogala, którzy wspólnie budują franczyzowy koncept gastronomiczny Pascal Franchise.

Biznes na rajskiej wyspie /01.05.2021

– Nic na Zanzibarze nie jest do końca proste. A z drugiej strony można tutaj wiele rzeczy rozwiązać naprawdę szybko i skutecznie – mówi Katarzyna Werner, była dziennikarka TVN24, która dzisiaj prowadzi na Zanzibarze hotel i firmę, organizującą wycieczki.

Firma jak maraton /01.04.2021

– Wchodzimy w erę załatwiania większości spraw przez internet. Mnie również pandemia zmotywowała do działania. Rozwijam aplikację do treningu online – mówi Artur Kozłowski, właściciel firmy SportQuality IT, wielokrotny medalista i mistrz Polski w bieganiu długodystansowym.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...

32 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2022
Nowe sądy tylko dla franczyzy?

No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Społeczność Franchising.pl

MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...

2 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

a POF ma jakieś zasady?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.03.2022
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin

Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...

6 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2021
Mini piekarnia Fornetti

A co sie stalo s Fornetti w Polsce? Jak oni wszyscy znikli?

2 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2021
Środki na działalność gospodarczą

Cześć Jestem świeżakiem na rynku wkrótce otworze swoją pierwszą działalność. Niestety nie posiadam środków na szybkie uruchomienie sklepu i cały czas poszukuje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2021
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Bardzo pomocny artykol

31 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2021