Radosław Wiśniewski: Interesy nie lubią pośpiechu

Radosław Wiśniewski, twórca odzieżowej grupy Redan
Rozpoczynał pan, sprzedając w Polsce ubrania przywożone w plecaku z Azji. Czy dziś jeszcze możliwe są takie kariery? Zbudowanie od zera firmy odzieżowej pokroju Redanu?
Na pewno trudne do powtórzenia są sprzyjające warunki lat 90. wynikające z chłonności rynku i jego ograniczonej konkurencyjności. Powrotu do tamtej sytuacji nie życzę przede wszystkim polskim konsumentom. Z punku widzenia przedsiębiorcy na pewno bezwzględnie ważna jest świadomość nieustannych zmian, którym podlega rynek i zachowania klientów. Zmiany te generują zagrożenia, ale dla konceptów o charakterze start-up stwarzają również poważne rynkowe szanse. Rozwój nowych technologii, potęga mediów społecznościowych, wielokanałowość sprzedaży powodują, że część obecnych przewag konkurencyjnych dużych graczy może okazać się ich słabością. I w ostatecznym rozrachunku doprowadzić do efektywnego rozwoju nowych konceptów. Ważne jest również, by określając swoje konkurencyjne cechy, patrzeć na globalizację jako na rynkową szansę, a nie rozwojowe ograniczenie.
W Grupie Redan działają dwa segmenty – modowy i dyskontowy, ale franczyza jest dostępna tylko w tym pierwszym. Dlaczego podzielił się pan licencją franczyzową pod szyldem Top Secret, ale Textilmarket już nie?
Model franczyzowy jest od lat podstawą działania segmentu modowego grupy. W Polsce mamy blisko 200 monobrandowych sklepów franczyzowych. Dodatkowo, formułę tę rozwijamy poza granicami kraju, gdzie marka Top Secret posiada ponad 40 partnerów franczyzowych. Z naszymi polskimi i zagranicznymi partnerami łączą nas sprawdzone, długoletnie relacje oparte na zaufaniu i nieustannym, wspólnym doskonaleniu procesów. Dla dynamicznego rozwoju sieci Textilmarket od kilku lat również poszukujemy partnerów gotowych zaangażować się w naszą organizację nie jako pracownicy, ale przede wszystkim jako przedsiębiorcy. Mimo że w TXM nie ma klasycznego modelu franczyzy, to z 347 naszych sklepów w Polsce już 211 to sklepy agencyjne. W przyszłości nie wykluczamy również rozwoju konceptu franczyzowego TXM na niektórych rynkach zagranicznych.
Niedawno postanowił pan wycofać akcje Redanu z giełdy, by docelowo wrócić na parkiet, ale już tylko z akcjami Textilmarket. Chodziło o to, by dać nwestorom możliwość zakupu akcji prężnego segmentu dyskontowego, który nie byłby obciążony gorszymi wynikami marek modowych. Czy w dalszej perspektywie może to oznaczać, że segment modowy w ogóle będzie wygaszany? A taka marka, jak Top Secret, zniknie z rynku?
Nie planujemy wygaszania segmentu modowego. Jest on na etapie osiągania rentowności, więc oddzielenie go od bardzo efektywnego wynikowo Textilmarketu było sugerowane przez wielu akcjonariuszy spółki. Być może do projektu wydzielenia z grupy Redan dwóch niezależnych spółek wrócimy w przyszłości. Na tym etapie rozwoju publiczne notowanie części modowej nie jest na pewno optymalne.
W drugiej połowie ubiegłej dekady branża odzieżowa w Polsce mocno ucierpiała z powodu skutków globalnego kryzysu. Czy istnieje zagrożenie, że takie tąpnięcie na rynku się powtórzy?
W tym zakresie warto zacytować słowa Fryderyka Nietzschego: ,,Co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Miniony kryzys globalny na pewno wiele nauczył naszą branżę i wymusił profesjonalizację kluczowych procesów biznesu. Zresztą dla części przedsiębiorstw równie niełatwe było sprostanie konsekwencjom kryzysu na Wschodzie związanego z konfliktem między Ukrainą a Rosją. Dla prowadzenia biznesu w większej skali naturalnie wymagana jest stabilność popytu, zasad prawnych, kursów walut i relacji gospodarczych. Kryzysy mają, niestety, tę złą cechę, że powtarzają się cyklicznie, a w związku z tym w naszym codziennym planowaniu strategicznym musimy uwzględniać ryzyko turbulencji związanych z ich potencjalnym pojawieniem się. Warto również, by tak kształtować rozwój biznesu, by nawet na takie zjawiska jak kryzys patrzeć nie tylko jak na zagrożenie, lecz także rynkową szansę.
Świat biznesu zna pana jako twórcę spółki odzieżowej Redan, ale z wykształcenia jest pan lekarzem. Czy studia medyczne mogą przygotować do prowadzenia dużej firmy?
Medycyna była niewątpliwie ciekawą częścią mojej osobistej ścieżki studenckiej. Mimo że w organizacjach, które dotychczas budowałem, wiedzę lekarską wykorzystałem w małym zakresie, to na pewno bycie lekarzem nauczyło mnie kilku rzeczy. Przede wszystkim życiowej pokory, która powinna nam towarzyszyć również wtedy, gdy realizujemy duże biznesowe projekty. Poza tym wytrwałości i umiejętności pracy w stresie pod silną presją czasu. Niebagatelna była też dla mnie wiedza, którą 20 lat temu wyniosłem z obserwacji organizacji i kluczowych procesów w szpitalach – było to dla mnie „worst practices” (najgorsze praktyki – przyp. red.), co do tego na bazie jakich wzorów nie powinno się tworzyć własnych organizacji, jeśli mają one być efektywne i trwałe.
Rozmawiał Grzegorz Morawski
Fragment wywiadu opublikowanego w numerze 10/2016 miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Stworzyli glamping, czyli alternatywną formę wypoczynku zapewniającą bliski kontakt z przyrodą. Ilona Wrońska i Leszek Lichota zapewniają, że ich Forrest Glamp to idealne miejsce, aby nabrać dystansu i zapału do pracy.
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
Podkuwacz to obecnie poszukiwany fachowiec, na rynku nie ma ich wielu. Tymczasem odpowiednie podkowy są dla konia tym, czym buty dla człowieka, dlatego m.in. właściciele stajni czy ośrodków jeździeckich poszukują specjalistów w tej branży.
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...