Zmiany w ubezpieczeniach społecznych
Z dniem 17 lutego 2001 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. nowelizującej ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych [Dz. U. z 2001 r., nr 8, poz. 64]. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami pracodawcy mają obowiązek w terminie do 28 lutego 2001 r. przesłać do ZUS informacje dotyczące zasiłków, świadczeń ubezpieczeniowych oraz wynagrodzeń za czas choroby, jakie wypłacili oni swoim pracownikom w okresie od 1 grudnia 1999 r. do 30 listopada 2000 r. Informacje te należy składać na formularzu ZUS IRB, dostępnym w oddziałach ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.. Informacje sporządza się na podstawie danych wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych i imiennych raportach miesięcznych złożonych za okres od 1 grudnia 1999 r. do 30 listopada 2000 r., a także na podstawie własnej dokumentacji kadrowo-płacowej. W przypadku stwierdzenia błędów w wysłanych do tej pory do ZUS dokumentach, należy sporządzić korekty tych dokumentów jeszcze przed wysłaniem do ZUS druku IRB.
Obowiązek przekazywania do ZUS danych przez Internet
Nowe przepisy wprowadzają też (w przyszłości) obowiązek przekazywania dokumentów do ZUS przez Internet na płatników opłacających składki za więcej niż 20 osób. Ustawa wprowadza tu konkretne terminy, tj. od 18 lipca br. będą musieli przesyłać dokumenty za pośrednictwem Internetu płatnicy, którzy opłacają składki za 1000 i więcej osób; od 18 sierpnia br. – płatnicy płacący składki za 100-999 osób, a od 18 września br. - składki od 21 do 99 osób.
Do czasu, kiedy pracodawcy zostaną objęci obowiązkiem przekazywania danych przez Internet, będą musieli przesyłać informacje w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS. Obowiązują tu następujące terminy: od 18 marca 2001 r. muszą to robić pracodawcy zatrudniający 1000 i więcej osób; od 18 kwietnia 2001 r. pracodawcy zatrudniający od 100 do 999 osób; a od 18 maja 2001 r. opłacający składki za 21 – 99 ubezpieczonych.
Ponadto, począwszy od czerwca 2001 r. pracodawcy będą musieli zgłaszać do ubezpieczenia społecznego swoich pracowników przebywających na zasiłkach macierzyńskich lub na urlopach wychowawczych.
Obowiązek rozliczeń bezgotówkowych
Jeszcze tylko przez trzy miesiące w bankach, a pół roku na Poczcie Polskiej pracodawcy mogą rozliczać się z ZUS w formie gotówki. Potem będą musieli już przekazywać składki w sposób bezgotówkowy. Zasada ta dotyczy wszystkich prowadzących działalność gospodarczą, z wyjątkiem płatników składek będących osobami fizycznymi, jeżeli nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...