Poniedziałek
01.01.2001
Umowa agencyjna
 

zawarta w ________ dnia ________ pomiędzy:
________, zam. w ________ [lub]
________ z siedzibą w ________, ul ________, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ________ pod numerem RHB ____, z zarządem w składzie: ________, z kapitałem zakładowym/akcyjnym w wysokości ________
reprezentowanym przez ________,
zwanym dalej "Dającym zlecenie"

i

________, zam. w ________ [lub]
________ z siedzibą w ________, ul ________, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ________ pod numerem RHB ____, z zarządem w składzie: ________, z kapitałem zakładowym/akcyjnym w wysokości ________
reprezentowanym przez ________,
zwanym dalej "Agentem".

§ 1
  1. Dający zlecenie zleca, a Agent zobowiązuje się do stałego zawierania w imieniu Dającego zlecenie umów ________.
  2. Dający zlecenie udzieli Agentowi pełnomocnictwa do zwierania umów wymienionych w pkt. 1 powyżej.
[lub]
  1. Dający zlecenie zleca, a Agent zobowiązuje się do stałego pośrednictwa w zawieraniu przez Dającego zlecenie umów ________.
§ 2

Szczegółowe warunki zawierania umów, o których mowa w § 1 oraz zasady ustalania i przyjmowania zapłaty przez Agenta określa załącznik nr 1 do niniejszej umowy.

§ 3

Umowa niniejsza zostaje zawarta na czas nie oznaczony.

[lub]

Umowa niniejsza zostaje zawarta na czas oznaczony od dnia _______ do dnia ________ .

§ 4
  1. Agent oświadcza, że zobowiązania wynikające z niniejszej umowy będzie wykonywał z najwyższą starannością wynikającą z profesjonalnego charakteru prowadzonej przez niego działalności.
  2. Agent zobowiązuje się do podejmowania wszelkich czynności potrzebnych do zabezpieczenia praw Dającego zlecenie.
§ 5
  1. Tytułem wynagrodzenia Dajacy zlecenie wypłaci Agentowi prowizję w wysokości _____ % wartości każdej zawartej umowy (lub: prowizję w wysokości ______ złotych od każdej zawartej umowy).
  2. 2. Strony dokonywać będą rozliczeń na podstawie miesięcznego zestawienia zawartych umów.
  3. 3. Prowizja płatna będzie w terminie ________ dni po przedłożeniu przez Agenta miesięcznego zestawienia zawartych umów.
  4. 4. Kwota prowizji zostanie przekazana do rąk Agenta w siedzibie Dającego zlecenie.
lub
  1. Kwota wynagrodzenia zostanie przekazana przelewem bankowym na rachunek bankowy Agenta w banku ________ , nr rachunku ________ .
  2. Za datę dokonania płatności uznaje się dokonanie przez Dającego zlecenie nieodwołalnego polecenia przelewu bankowego.
§ 6

Agent może domagać się zwrotu wydatków związanych z wykonaniem zlecenia tylko o tyle, o ile były uzasadnione i o ile ich wysokość nie przekracza kwoty ________ złotych.

§ 7
  1. Agent zobowiązuje się do prowadzenia następujących dokumentacji i ewidencji:
    • ________ ;
    • ________ .
  2. W terminie do ________ dnia każdego miesiąca Agent zobowiązuje się składać Dającemu zlecenie sprawozdanie ze swojej działalności.
§ 8

Każda ze stron może rozwiązać niniejszą umowę z zachowaniem ________ okresu wypowiedzenia.

§ 9

Dającemu zlecenie przysługuje prawo do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeżeli Agent:

  1. popełnił w czasie trwania umowy przestępstwo związane z prowadzoną działalnością, które jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  2. dopuścił się naruszenia podstawowych obowiązków przy wykonywaniu niniejszej umowy.
§ 10

Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 11

Umowę sporządzono w dwóch identycznych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Dający zlecenie Agent


________ ________

Komentarz:

Ad. § 1:

Zgodnie z art. 758 kc umowa agencyjna może mieć charakter przedstawicielstwa lub pośrednictwa. Podstawowa różnica pomiędzy tymi umowami polega na tym, że przy agencyjnej umowie pośrednictwa agent zobowiązuje się do pośredniczenia przy zawieraniu umów, natomiast dający zlecenie zobowiązuje się do zapłaty na rzecz agenta wynagrodzenia. Zaś przy umowie typu przedstawicielstwa agent uprawniony jest do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie, na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa; dający zlecenie jest zobowiązany do zapłaty agentowi wynagrodzenia. Przy umowach typu przedstawicielstwa duże znaczenie będzie miał czynnik zaufania w stosunku do agenta.

Pełnomocnictwo dla agenta występuje przy umowie typu przedstawicielstwa. Może ono ograniczać się tylko do składania oświadczeń woli w imieniu dającego zlecenie, ale może też upoważniać agenta do przyjmowania zapłaty za towar. W razie wątpliwości zgodnie z art. 759 k.c. agent jest upoważniony do przyjmowania zapłaty za świadczenie, które spełnia, oraz do przyjmowania świadczenia, za które płaci, jak również do odbierania zawiadomień o wadach oraz innych oświadczeń dotyczących wykonania umowy, którą zawarł w imieniu dającego zlecenie.

Konkretyzacja umów może polegać na wskazaniu umowy (np. sprzedaż, dostawa itp.) z jednoczesnym wskazaniem określonego towaru (np. samochody określonej marki) lub pewnego rodzaju towarów, ewentualnie towarów określonej branży (np. artykuły sanitarne).

Ad. § 2:

Szczegółowe warunki świadczenia przez agenta usług mogą być określone w załączniku do umowy i powinny zawierać m.in. określenie miejsca wykonywania świadczenia (np. konkretna placówka handlowa, miasto), sposób ustalenia ceny ewentulanie jej wysokość, możliwość stosowania rabatów, promocje itp.

Ad. § 3:

Umowa agencyjna może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Ad. § 5:

Zgodnie z art. 761 kc agent może żądać prowizji od umów zawartych z jego udziałem. Jeżeli wysokość prowizji nie jest określona w umowie lub w taryfie, należy się prowizja w wysokości w danych stosunkach przyjętej. Agentowi należy się prowizja z chwilą zawarcia umowy z osobą trzecią, a w razie zawarcia umowy sprzedaży - z chwilą, gdy dający zlecenie otrzymał rzecz albo cenę. Jeżeli umowa ma być wykonywana częściami, agentowi należy się prowizja w miarę wykonywania umowy. Jeżeli agentowi należy się prowizja dopiero z chwilą wykonania umowy, może on żądać prowizji także w razie niewykonania umowy z przyczyn dotyczących dającego zlecenie.

Ad. § 8:

Jeśli strony nie postanowią inaczej w umowie, zgodnie z art. 763 kc umowa agencyjna zawarta na czas nie oznaczony może być wypowiedziana na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.


Drzewiecki,Tomaszek & Wspólnicy

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023