Wojciech Cejrowski: Jestem królem nieruchomości!
Wojciech Cejrowski, właściciel biura podróży
Z zawodu jest pan cieślą, ale zarabia pan na dziennikarstwie, pisaniu książek, prowadzeniu wypraw do dzikich regionów świata. Jak pan z początku godził podróżowanie ze zdobywaniem pieniędzy na wyprawy?
Nigdy nie zdobywałem pieniędzy na wyprawy, każda moja wyprawa to był zawsze przy okazji doskonały interes. One wszystkie przynoszą zyski i to niemałe. Ale przede wszystkim zarabiam, robiąc interesy, mam nieruchomości, wynajmuję powierzchnię biurowe, prowadzę firmy... Pieniądze zarabiam od dziecka, bo uważałem, że jak się ma swoje, to nie trzeba prosić rodziców o pozwolenie na zakup kontrowersyjnego roweru czy stereo. Moje to moje, więc zbierałem szkło, handlowałem dolarami (nielegalnie), na Boże Narodzenie wiązałem ludziom choinki sznurkiem na bazarze, pracowałem na czarno za granicą, szmuglowałem bawełniane gacie z Meksyku w czasach, kiedy w Polsce to był towar trudno dostępny... No, pracowało się tu i tam. Przed maturą filmowałem wesela i komunie... Organizowałem dyskoteki...
Jak przez różne plemiona pojmowany jest biznes? Jakie ma znaczenie w ich życiu?
Biznes jest wynalazkiem Białych. W życiu plemiennym go nie ma. Wspólnota pierwotna to taki rodzaj komunizmu – wszystko jest wspólne. Las tropikalny traktowany jest jak wielka spiżarnia Pana Boga – wchodzisz do lasu i bierzesz sobie, co chcesz, tak jak jagody w naszych lasach. Tyle tylko, że u Indian, jak coś dostałeś za darmo od Boga, to potem tego nie sprzedajesz – możesz jedynie podarować innym. Dlatego, gdy myśliwy wraca z upolowaną zdobyczą i nie może jej sam zjeść – musi komuś oddać, a ten ktoś może go ewentualnie potem poczęstować.
Zgaduję, że płaci pan podatki za granicą?
Staram się nie płacić podatków wcale. Podatek to koszt, koszt obniża rentowność, a obowiązkiem każdego prezesa jest dbanie o jak najwyższą rentowność firmy. Ergo: każdy prezes jest zobowiązany ustawowo unikać podatków za wszelką legalną cenę.
Czy z tego samego powodu zrzekł się pan obywatelstwa polskiego?
Nie zrzekłem się jeszcze – tylko taki mam zamiar. A powodem jest to, że nie chcę być niewolnikiem Unii Europejskiej. Skoro Polacy demokratycznie zdecydowali o zrzeczeniu się niepodległości i poddaniu naszego kraju pod władanie Brukseli, a ja nie chcę Brukseli podlegać, to muszę się pozbyć polskiego obywatelstwa. Unia mi się nie podoba z wielu powodów. Najczęściej są to powody etyczne. Katolikowi nie wolno przykładać ręki do mordowania nienarodzonych. A zatem nie wolno mi płacić podatków w Unii, gdyż Unia co roku przeznacza miliony euro na finansowanie aborcji w Chinach. To się nazywa „wspieraniem programów kontroli urodzeń” czytaj: przymusowe aborcje. Nie mam zamiaru za to płacić!
Wielu krytykowało pana za poglądy. Czy właśnie z powodu pana poglądów zniknął pan na pewien czas z ekranu?
Za poglądy nie wolno krytykować. To niedemokratyczne, nietolerancyjne, a czasami nawet niekonstytucyjne. Mnie, jak każdemu, wolno mieć dowolne poglądy i nikomu nic do tego, jakie one są. Tak – wywalono mnie z TVP za to, że krytykowałem publicznie pijackie ekscesy Aleksandra Kwaśniewskiego – w połowie lat 90. media wmiatały je pod dywan.
Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING nr 7/2008
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
– Prowadzę rozmowy o możliwości wydawania audiobooków. Przeliczam, czy pomysł nie tylko się zwróci, ale współpraca będzie finansowo korzystna – mówi Laura Breszka, aktorka, lektorka, bizneswoman.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...