Wojciech Eichelberger: Odpoczywaj albo giń
Od kilku lat prowadzi pan własną firmę - Instytut Psychoimmunologii. Psychologowie zazwyczaj pracują na etacie w przychodniach, lecznicach, a pan założył biznes.
Prawdę mówiąc, mój Instytut to nie jest pierwszy biznes w moim życiu. Uczestniczyłem bowiem w tworzeniu pierwszej w Polsce, i bodaj w całym komunistycznym bloku, placówki psychologiczno-terapeutycznej, która miała charakter prywatnej firmy. Wyszliśmy jako grupa ludzi ze służby zdrowia i stworzyliśmy Laboratorium Psychoedukacji. Tak się nazywała ta "firma" i funkcjonuje zresztą do dzisiaj, od przeszło trzydziestu lat. W tamtych warunkach niemożliwe było założenie prywatnej firmy, ale podczepialiśmy się formalnie i organizacyjnie pod Wszechnicę Polską i tak zaczęliśmy zarabiać na własny rachunek. To był 1978 rok. Potem, gdy nabrałem wprawy, w 1993 roku, założyłem własną firmę już samodzielnie, jako freelancer. Instytut Psychoimmunologii powstał pięć lat temu.
Według badań milionerzy to osoby oszczędne, konserwatywne, nieepatujące bogactwem. Czy milioner, by zachować bogactwo, musi być konserwatystą? A może jednak nie zaszkodzi mu kupowanie drogich samochodów i ślub z siódmą żoną?
Stereotyp o siódmej żonie jest prawdziwy w odniesieniu do ludzi na dorobku, którzy dopiero aspirują do pozycji milionera. Człowiek bogaty to ktoś, kto już się zrealizował, sprawdził przed sobą, osiągnął wewnętrzny spokój i nie musi bić piany. Ponieważ uzyskał już to, co zamierzał, nie afiszuje się z pieniędzmi. Nie epatuje więc zbyt drogimi ubraniami, samochodami ani siódmą, jeszcze młodszą żoną. Tacy milionerzy są wewnętrznie stabilni, znają swoją prawdziwą wartość i używają pieniędzy racjonalnie, a nie po to, żeby epatować świat swoim ego. To ludzi wewnętrznie zdrowi. Umiarkowanie to cecha, która ułatwia nie tylko zarobić pieniądze, ale i je utrzymać.
Kto używa pieniędzy, aby dopiero budować własne poczucie wartości, na ogół nie jest w stanie utrzymać majątku. Nawet błyśnie raz i drugi, ale potem robi jakieś głupstwo, przesadzi z inwestycjami lub z ryzykiem i wszystko przecieka mu przez palce. Konserwatyzm, w wymiarze bardziej psychologicznym niż ideologicznym, chroni nas więc przed "sodówą".
Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 3/2009
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
– Prowadzę rozmowy o możliwości wydawania audiobooków. Przeliczam, czy pomysł nie tylko się zwróci, ale współpraca będzie finansowo korzystna – mówi Laura Breszka, aktorka, lektorka, bizneswoman.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...