Ustawa o domach składowych
Z dniem 4 stycznia 2001 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o domach składowych oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw [Dz. U. nr 114, poz. 1191]. Ustawa reguluje działalność domów składowych oraz wydawania dowodów składowych, które mają usprawnić obrót handlowy.
Domy składowe będą przechowywać: a) towary rolne, tj. surowce, półprodukty i produkty określone w przepisach o statystyce publicznej jako rolno-spożywcze, lub b) towary przemysłowe, tj. surowce, półprodukty i produkty inne niż towary rolne. Domy składowe prowadzić mogą osoby fizyczne, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe lub spółki: jawna, komandytowa, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna, komandytowo-akcyjna. Na jego prowadzenie muszą uzyskać zezwolenie: ministra gospodarki - przedsiębiorcy przyjmujący na skład towary przemysłowe; ministra rolnictwa - deponujący artykuły rolne i spożywcze.
W domach składowych może deponować towar każdy, czyje produkty będą spełniać określone warunki (określi je rozporządzenie Rady Ministrów), m.in. rolnicy, producenci, hurtownicy. Składający towar otrzyma od domu składowego dowód składu, na podstawie którego będzie można uzyskać kredyt, zabezpieczony na złożonym towarze. Dowód składa się z dwóch części: rewersu ? składowego dowodu posiadania oraz warrantu ? składowego dokumentu zastawniczego (art. 23 ust. 2 ustawy). Obie części można przenosić przez indos łącznie lub oddzielnie (zastosowanie mają przepisy o indosie z prawa wekslowego). Rewers zachowa dom składowy, a warrant zostanie wręczony deponującemu towar.
Nadzór nad domami przechowującymi towary przemysłowe sprawuje minister gospodarki, a artykuły rolne - minister rolnictwa oraz Inspekcja Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych. Domy składowe wchodzą w skład Izby Domów Składowych, która ma osobowość prawną. Jej siedziba ma się znajdować w Warszawie. Izba będzie działać na podstawie statutu, który zatwierdzi minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem gospodarki.
Izba utworzy składowy fundusz gwarancyjny. Jego obowiązkowymi członkami będą domy składowe, które przechowują towary rolno-spożywcze. Środki gromadzone na nim będą pochodzić ze składek przedsiębiorstw i zostaną przeznaczone na pokrycie roszczeń posiadaczy dowodów składowych lub ich części z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy składu.
Zgodnie z art. 69 ustawy, w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy minister rolnictwa ma zwołać w Warszawie posiedzenie walnego zgromadzenia Izby Domów Składowych w celu przeprowadzenia wyboru władz oraz powołania składowego funduszu gwarancyjnego.
W związku z powyższymi regulacjami ustawa wprowadza też liczne zmiany w innych przepisach; najważniejsze z nich to zmiany w kodeksie cywilnym, dotyczące regulacji umowy składu (tytuł XXX w księdze trzeciej kodeksu cywilnego ? przepisy art. 853 8599).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...