Piotr Kler: Od tapicera do milionera

Piotr Kler, właściciel firmy Kler, produkującej luksusowe meble wypoczynkowe
Pańskie meble kupują osoby znane z pierwszych stron gazet. To prawda, że jednym z pana klientów był Władimir Putin?
Putin kupił u nas dwa komplety. Meble Klera ma również prezydent Ukrainy Leonid
Kuczma – o czym dowiedzieliśmy się przez przypadek. W domku letniskowym prezydenta Kuczmy gościł kiedyś prezydent Aleksander Kwaśniewski i na zdjęciach z tej wizyty zobaczyłem nasze meble. Nie wiedzieliśmy wcześniej, do kogo one trafią – zamówienia dla głowy państwa składają firmy zajmujące się aranżacją wnętrz, nie zdradzając, dla kogo realizują projekt.
Jak zarobił pan swoje pierwsze pieniądze?
Jako trzynastoletni chłopak uczyłem się zawodu tapicera u mistrza Aptyki w Dobrodzieniu. Spędzałem w warsztacie po 8-10 godzin dziennie – chciałem dobrze poznać arkana zawodu. Lata mijały, mój mistrz był już w podeszłym wieku, musiałem szukać nowego pracodawcy. Nie widziałem dla siebie miejsca w państwowych zakładach czy u innych tapicerów. Pozostało mi tylko jedno – otworzyć własny biznes.
Kiedy zrealizował pan swoje plany?
W 1973 roku – miałem wtedy 23 lata. Udało mi się to po pięciu latach ciężkiej pracy po szesnaście godzin na dobę. Zaczynałem od zera. Wynająłem powierzchnię, niedużą, ale jedyną wówczas dostępną. Zatrudniłem pracownika. Pieniędzy nie było za dużo, więc musiałem znaleźć takie sposoby zarządzania, żeby firma jakoś funkcjonowała.
Czy kryzys wpłynął na sprzedaż pańskich mebli? Nawet w czasach prosperity nie każdy może sobie pozwolić na luksusowe wyposażenie mieszkania czy domu.
Klient zamożny zawsze ma pieniądze, natomiast wielu nabywców tańszych mebli musi oszczędzać i w tym sektorze rynku spowolnienie jest dużo bardziej odczuwalne. My odczuliśmy dosyć mocny spadek eksportu, chociaż już od dwóch lat sytuacja powoli się poprawia. Na Litwie sprzedaż mebli zmalała o 70 proc. W pozostałych krajach spadki były mniejsze, ale salony we wschodniej Europie ucierpiały najbardziej. Liczymy, że niebawem wszystko wróci do poziomu sprzed lat.
Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku "Własny Biznes Franchising" nr 11/2012
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Stworzyli glamping, czyli alternatywną formę wypoczynku zapewniającą bliski kontakt z przyrodą. Ilona Wrońska i Leszek Lichota zapewniają, że ich Forrest Glamp to idealne miejsce, aby nabrać dystansu i zapału do pracy.
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
– Większość naszych lokali osiąga rentowność już po pierwszym miesiącu funkcjonowania – zapewnia Robert Chmielewski z Sushi Bistro.
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Emotka – sieć edukacyjna oferująca zajęcia dla dzieci – rozwija się w modelu franczyzowym i poszukuje nowych partnerów. Firma specjalizuje się w programach uczących dzieci radzenia sobie z emocjami i budowania relacji społecznych.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...