Adam Bachleda-Curuś: Rodzina ma firmę
Adam Bachleda-Curuś, właściciel spółki Bachleda Grupa Inwestycyjna, jeden z najbogatszych polskich górali
Wydał pan 52 miliony złotych żeby zostać franczyzobiorcą! Warto było?
Na tyle opiewa umowa kupna-sprzedaży hotelu Mercure Kasprowy, który kupiliśmy od grupy Orbis. Rzeczywiście w umowie jest zapis, że hotel ma pozostać w sieci Mercure, czyli de facto, zostaniemy franczyzobiorcą. Ale to nie jest tak, że 52 miliony wydaliśmy na licencję franczyzową. Kupujemy zorganizowaną całość przedsiębiorstwa, hotel będzie własnością naszej rodzinnej spółki. Uważamy, że zakup hotelu w formule franczyzowej jest optymalne dla nas jako lokalnego biznesu i dla turystów.
Teraz chcecie podobno kupić kolejkę na Kasprowy Wierch.
Trudno nam jest się pogodzić się z faktem, że kultowe przedsiębiorstwo z punktu widzenia historii jakim jest firma Polskie Koleje Linowe, mogłoby przejść w ręce kompletnie nie mające nic wspólnego z lokalną społecznością. I dlatego od kilku miesięcy przygotowujemy się do tej prywatyzacji. Staramy się być gotowi, aby złożyć bardzo poważną ofertę w przetargu. Gdyby nie Polskie Koleje Liniowe, Zakopane nie byłoby zimową stolicą Polski. A my chcemy, żeby było po wiek wieków. Francja, Włochy, Hiszpania mają takich miejscowości jak Zakopane kilkadziesiąt. Tak jak my mamy kilkadziesiąt kurortów nad Bałtykiem, bo 500 km linii brzegowej należy do nas. A Zakopane jest jedno. Nie da się Tatr o parametrach alpejskich ponad 2000 metrów n.p.m. przenieść gdzieś indziej. Oddanie bez walki PKL w obce ręce, komuś kto patrzyłby na to czysto biznesowo, jest ryzykowne. Wierzymy, że naszej spółce uda się uzdrowić PKL. Oczywiście ze względu na ochronę przyrody nie da się zrobić z Zakopanego kurortu na miarę Chamonix czy Aspen. Ale chcemy, żeby było to przyjazne dla turystów miasto i każdy, kto do niego przyjedzie mógł bez większych problemów skorzystać z oferowanych tutaj atrakcji. Chcemy zachować misyjną rolę PKL dla całego regionu.
Spółka Bachleda Grupa Inwestycyjna od lat zajmuje się nieruchomościami. Ale niedawno kupiliście licencje na markę odzieżową Carolina Herrera, Purificacion Garcia, na porcelanę Herend, na precle Auntie Anne's, balsamy do ust Carmex. W efekcie powstało biznesowe mydło i powidło.
Różnorodność w biznesie jest wskazana. Gdybyśmy zajmowali się tylko np. deweloperstwem, w działalności nieruchomościowej dzisiaj moglibyśmy przeżywa
jako firma trudności. A tak, kryzys? Jaki kryzys? Nie wiemy co to znaczy.
Marki sprowadzone są na zasadach masterfranczyzy?
Zgadza się. I licencja obejmuje nie tylko Polskę.
Będziecie sprzedawać licencje franczyzobiorcom, czy rozwijać sieć we własnym zakresie?
Na razie rozwijamy się własnym sumptem, ale gdy sieć się rozrośnie nie wykluczamy, że będziemy udzielać franczyzy.
Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku "Własny Biznes Franchising" nr 12/2012.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
– Prowadzę rozmowy o możliwości wydawania audiobooków. Przeliczam, czy pomysł nie tylko się zwróci, ale współpraca będzie finansowo korzystna – mówi Laura Breszka, aktorka, lektorka, bizneswoman.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...