Urząd skarbowy kontroluje VAT

Polscy przedsiębiorcy nie mają łatwo – prowadząc firmę muszą sobie radzić ze skomplikowaną biurokracją i rozmaitymi przepisami, a także liczyć się z możliwością kontroli ze strony wielu urzędów. Najczęstszą kontrolą są „czynności sprawdzające” przed wypłaceniem nadwyżki podatku naliczonego. Podpowiadamy jaki jest zakres kontroli VAT, a także jakie błędy najczęściej popełniają polscy przedsiębiorcy.
Przyczyny kontroli
„Czynności sprawdzające” w zakresie podatku VAT to nic innego jak sprawdzenie czy przedsiębiorca prowadząc firmę stosuje się do przepisów prawa podatkowego. Jedną z najczęstszych przyczyn wszczęcia kontroli podatkowej jest wykazywanie przez przedsiębiorcę dużo większych niż zazwyczaj kwot podatku do zwrotu, szczególnie w przyśpieszonym terminie. Inną równie częstą przyczyną jest też wykazywanie dużych zakupów środków trwałych i żądanie bezpośredniego zwrotu znacznych kwot. Urząd skarbowy może zainteresować się daną firmą także wtedy, gdy podatnik deklaruje nadzwyczaj wysoki podatek naliczony i małą sprzedaż, albo gdy wykazuje duże kwoty transakcji wewnątrzwspólnotowych. Warto pamiętać, że kontrolerzy mogą zechcieć sprawdzić również czy podatnik wywiązuje się z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Składanie wielu korekt deklaracji również jest jedną z przyczyn kontroli.
Przebieg kontroli
Nie zawsze kontrola podatkowa jest przeprowadzana bezpośrednio w siedzibie kontrolowanej firmy - w niektórych przypadkach przeprowadza się ją w urzędzie skarbowym. Do typowych czynności urzędu skarbowego należą sprawdzenie zgodności kwot ujętych w deklaracji z zapisami w rejestrach VAT oraz weryfikacja zgodności zapisów w rejestrach VAT z dokumentami źródłowymi, czyli fakturami. Sprawdza się również faktury pod względem spełnienia wymogów formalnych.
Przedsiębiorca może spodziewać się także tego, że kontroler zechce upewnić się co do prawidłowego dokumentowania zmniejszenia obrotu, np. zwrotu towaru przez osobę fizyczną – a zatem czy przedsiębiorca posiada oryginał paragonu, kartę gwarancyjną, protokół uznania reklamacji lub potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę (firmę).
Do innych częstych działań urzędu skarbowego zalicza się sprawdzenie prawidłowości stosowania przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług, kontrolę stosowania właściwych stawek podatkowych i weryfikację tego czy moment powstania obowiązku podatkowego - np. zaliczki - został prawidłowo określony. Po kontroli podatkowej zostaje sporządzony protokół i od tego czasu przedsiębiorca ma 14 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag i wyjaśnień.
Najczęstsze błędy w rozliczaniu podatku VAT
Najczęściej popełniane przez przedsiębiorców błędy to przedwcześnie odliczany podatek, naliczony przy nabyciu towarów i usług, w stosunku do których prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Urząd skarbowy często zgłasza też zastrzeżenia odnośnie odliczenia przez firmę podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz odliczenia podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych od samochodów osobowych. Kolejny „popularny” błąd na jaki polecamy zwrócić uwagę to błędne odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu paliwa do samochodów osobowych. Równie często przedsiębiorcy mylą się przy odliczaniu podatku naliczonego z tytułu zakupu usług noclegowych i gastronomicznych.

Mała księgowość internetowa ifirma.pl

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Nagrody uzyskiwane w stakingu kryptowalut budzą coraz więcej kontrowersji podatkowych. Organy podatkowe chcą je opodatkować już w momencie ich przyznania, sądy – przeciwnie, odwołując się do treści ustawy o PIT.
Celowe lub nieświadome błędy podatkowe mogą prowadzić do surowych kar, utraty reputacji i odpowiedzialności karnej. Sprawdź, jak chronić firmę przed konsekwencjami.
Organy podatkowe zmieniły podejście do zasady look through approach przy poborze podatku u źródła od należności wypłacanych pośrednikowi. Zielone światło dał minister finansów.
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
Podkuwacz to obecnie poszukiwany fachowiec, na rynku nie ma ich wielu. Tymczasem odpowiednie podkowy są dla konia tym, czym buty dla człowieka, dlatego m.in. właściciele stajni czy ośrodków jeździeckich poszukują specjalistów w tej branży.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...