Firma na próbę
Poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw ma na celu umożliwienie uruchomienia własnego biznesu „na próbę”, celem przetestowania jego opłacalności. Procedura uruchomienia firmy byłaby prosta i dawała możliwość otwarcia firmy „od ręki”.
Adresatami proponowanych zmian mają być przedsiębiorcy, będący osobami fizycznymi, którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadzili działalności gospodarczej, w tym działalności gospodarczej w okresie próbnym. Bieg wskazanego wyżej terminu 5 lat rozpoczynałby się od dnia zakończenia działalności gospodarczej (w tym działalności gospodarczej w okresie próbnym).
Przedsiębiorcy mogliby prowadzić działalność gospodarczą „na próbę” w każdej formie, za wyjątkiem regulowanej działalności gospodarczej oraz przypadków, gdy do prowadzenia działalności gospodarczej niezbędna jest koncesja. Działalność gospodarczą „na próbę” można byłoby prowadzić przez okres 90 dni liczonych od dnia zgłoszenia o podjęciu działalności gospodarczej w okresie próbnym lub od późniejszego dnia, wskazanego w zgłoszeniu.
Procedura uruchomienia firmy
Przedsiębiorca, który chciałby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w omawianej formie musiałby zgłosić ten fakt do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej za pomocą dostępnego na jej stronie formularza elektronicznego. Jeżeli przedsiębiorca nie ma przydzielonego numeru NIP, byłby on automatycznie nadany po przesłaniu danych przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej do właściwego urzędu skarbowego.
Przedsiębiorca miałby również obowiązek przy posługiwaniu się nazwą firmy dodawać określenie, że prowadzi działalność gospodarczą „na próbę”.
Zakończenie działalności
Jeżeli przedsiębiorca zakończy prowadzenie działalności „na próbę”, będzie musiał to zgłosić przed upływem okresu 90 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w okresie próbnym. Jeżeli zaś nie złoży wskazanego wyżej oświadczenia powstanie domniemanie, że prowadzi firmę już na zasadach ogólnych.
Ponadto zakończenie prowadzenia firmy „na próbę”, niezależnie od tego, czy przedsiębiorca prowadzi ją nadal na zasadach ogólnych, czy też zaprzestał prowadzenia działalności nie wiązałoby się dla niego obowiązkiem zapłacenia zaległych podatków i składek.
Korzyści dla przedsiębiorców
W okresie próby przedsiębiorca byłby zwolniony od obowiązku odprowadzania podatku dochodowego (do kwoty 10 000 zł.), jak również opłacania z własnych środków składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca, który nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu podlegałby ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w okresie próbnym.
Kancelaria Prawna Skarbiec, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...