Milionerzy w szkolnych ławach

Sebastian i Dominika Kulczykowie to nie tylko najbogatsze rodzeństwo w Polsce, ale i najbogatsi Polacy. Ich majątek szacowany jest na 15,9 mld zł. Odziedziczyli go po zmarłym w 2015 roku ojcu – Janie Kulczyku, twórcy Kulczyk Investments – spółki będącej właścicielem aktywów w branży energetycznej, browarniczej, infrastrukturze, nieruchomościach. Kulczyk Investments ma udziały m.in. w PKN Orlen czy SABMiller (właściciel m.in. piw: Żubr, Tyskie, Lech).
Sebastian Kulczyk, prezes zarządu firmy, edukację odbywał i w Polsce, i za granicą. Studiował zarządzanie i marketing na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w London School of Economics (LSE), jednej z najważniejszych szkół wyższych specjalizujących się w ekonomii i naukach społecznych. Wśród absolwentów LSE znaleźli się: John F. Kennedy, Mick Jagger oraz nobliści: Ralph Bunche, Ronald Coase, Robert Mundell czy Arthur Lewis.
Dominika Kulczyk z kolei, członkini rady nadzorczej Kulczyk Investments, jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała sinologię w Katedrze Orientalistyki i politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie w Szanghaju oraz Uniwersytecie Pekińskim. Podzielić zdobywanie wiedzy między Polskę a zagranicę zdecydował się także Mikołaj Placek, współwłaściciel Oknoplastu, jednego z pięciu największych producentów stolarki otworowej w Europie. W kraju zdobył licencjat z zarządzania, wiedzę uzupełniał uczęszczając na kursy specjalistów od marketingu w Londynie i Stanach Zjednoczonych.
Zagraniczne wykształcenie najbogatszych
Studia wyłącznie za granicą wybrała natomiast Nicole Soszyńska, córka właścicieli marki kosmetyków Oceanic. Studiowała architekturę na Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Paris-Val de Seine. Nauki poza Polską pobierali również Piotr Woźniak-Starak, syn Anny i Jerzego Staraka, właścicieli Polpharmy oraz Arkadius Likus, syn Wiesława Likusa, współwłaściciela licznych nieruchomości (m.in. hotelu Grand w Łodzi, Copernicus w Krakowie, Pasażu Handlowego Rynek 13 w Krakowie, Wolf Bracka w Warszawie). Piotr Woźniak-Starak studiował w międzynarodowej szkole w Szwajcarii, następnie w Emmerson College w Bostonie na kierunku reklamy i komunikacji. Ukończył także studia na elitarnej uczelni Parsons School of Design. Arkadius Likus natomiast studiował ekonomię i politologię na uniwersytecie w Londynie. Ma też na swoim koncie studia MBA w Rzymie.
Do grona dzieci najbogatszych Polaków, które ukończyły zagraniczną uczelnię, należy również Łukasz Wejchert, syn Jana Wejcherta, twórcy ITI (właściciela m.in. TVN). Ukończył Portobello Business College w Dublinie na kierunku finanse i ekonomia. W tym gronie wyróżnia się natomiast Tobias Solorz, syn drugiego najbogatszego Polaka – Zygmunta Solorz-Żaka, twórcy Telewizji Polsat. Prezes zarządu Cyfrowego Polsatu wybrał edukację w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego.
Portal Skarbiec.Biz – niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Trudne relacje między pracownikami często spowodowane są nieświadomym przyjmowaniem jednej z trzech ról: Ofiary, Prześladowcy lub Ratownika. Jak je rozpoznać?
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Sprawiedliwy deal między firmą a internetowym celebrytą jest możliwy, pod warunkiem że obie strony z zaangażowaniem podejdą do tematu i wcześniej zabezpieczą swoje interesy.
Czy można przygotować firmę na każdą sytuację? Wiele zależy od kompetencji liderów i tego, jak poradzą sobie w świecie VUCA.
Wpadki zdarzają się każdemu. Efekt gafy oraz drobne błędy można przekuć na swoją korzyść. Jak to zrobić?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Praca zespołowa to wyzwanie. Kiedy ktoś pracuje nie tak, jakbyśmy chcieli, są sposoby, aby udzielić mu konstruktywnej informacji zwrotnej. Dzięki technice komunikacyjnej FUKO zyskamy w oczach pracownika i zmotywujemy go do działania.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...