O tym, jak stracić miliony wie m.in. jeden z najbardziej znanych bokserów – Mike Tyson, który w mgnieniu oka rozpuścił zarobione podczas całej sportowej kariery 400 mln dolarów. O tym, jak spaść ze szczytu wiedzą też aktorzy i raperzy.
Mike Tyson był mistrzem świata wagi ciężkiej organizacji WBC. W 1987 roku najlepszym pięściarzem wagi ciężkiej wszystkich federacji. Wygrał swoje pierwsze 19 zawodowych walk przez nokaut, z czego 12 walk w pierwszej rundzie. Był maszynką do zarabiania pieniędzy. Podobno w całej karierze zgromadził 400 mln dolarów. Jakież więc było zaskoczenie, gdy w 2003 roku Mike Tyson ogłosił bankructwo.
Zgubiły go nierozważne wydatki. Jak informował podczas jednej z rozpraw w sądzie, co miesiąc wydawał 400 tys. dolarów na swoje utrzymanie. W latach 1995-1997 wydał 9 mln dolarów na prawników, 230 tys. dolarów na rachunki za telefony, 410 tys. dolarów na wyprawienie przyjęcia urodzinowego. Fortunę kosztowały go nieudane małżeństwa. Rozwody z Robin Givens i Monicą Turner pochłonęły ponad 16 mln dolarów.
Sprzedać co się da
Nieco później zaczęło mówić się o bankructwie innego topowego boksera – Evandera Holyfielda. Wielokrotny mistrz świata w wadze ciężkiej i junior ciężkiej, zdobywca brązowego medalu olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku zgromadził majątek w wysokości 200 mln dolarów. Równie szybko go roztrwonił. Wiele pochłonęły alimenty. Holyfield ma jedenaścioro dzieci z kilkoma kobietami. W 2012 roku bokser pozbył się na licytacji większości posiadanych pamiątek. Pod młotek trafił też jego dom, a właściwie pałac w Atlancie. Liczący 109 pokoi, 17 łazienek, mający na wyposażeniu basen o olimpijskich o wymiarach i 100-hektarowy park. Z taką nieruchomością pewnie trudno było się pożegnać.
Nieudana inwestycja
Bankructwa zdarzają się nie tylko wśród gwiazd sportu. W 1993 roku kłopoty finansowe ogłosiła aktorka Kim Basinger, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Tajemnice Los Angeles”. Jedną z najbardziej popularnych i najchętniej rozchwytywanych aktorek lat 80. zgubiło kilka błędnych decyzji. Jedną z nich było kupno całego miasteczka za kwotę 20 mln dolarów. Zlokalizowane w Braselton w Georgii miasteczko miało przyciągnąć rzesze turystów. Nie przyciągnęło. Aktorka sprzedała miasteczko zaledwie za milion dolarów. Musiała, bo potrzebowała pieniędzy na prawników. Ci byli jej potrzebni, gdy wycofała się z udziału w kontrowersyjnym filmie „Uwięziona Helena”. Sąd na korzyść producentów, z którymi aktorka zerwała kontrakt, zasądził 8 mln dolarów odszkodowania. Po odwołaniu się od tej decyzji, odszkodowanie zostało zmniejszone do 3,8 mln dolarów.
Raperzy bankrutują
Dużym zaskoczeniem było ogłoszenie w 2015 roku upadłości przez rapera 50 Centa. Gwoździem do finansowej trumny muzyka była decyzja sądu, który za udostępnienie sekstaśmy z udziałem Lavonii Leviston, nakazał mu zapłatę 5 mln dolarów. Zbankrutował też inny znany raper – MC Hammer. Popłynął na inwestycji w nieruchomość. Wydał 33 mln dolarów na pałac z basenami, amfiteatrem, kręgielnią, dwoma helikopterami, pokrytą złotem bramą. Utrzymanie takiej rezydencji pochłaniało niemal pół miliona dolarów miesięcznie. Oszczędności kurczyły się w zastraszającym tempie, a zarobki drastycznie zmniejszyły, gdy wydane płyty nie okazały się hitami, za jakie je uważano. Rad nie rad, raper musiał ogłosić bankructwo.
Portal Skarbiec.Biz – niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Trudne relacje między pracownikami często spowodowane są nieświadomym przyjmowaniem jednej z trzech ról: Ofiary, Prześladowcy lub Ratownika. Jak je rozpoznać?
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Sprawiedliwy deal między firmą a internetowym celebrytą jest możliwy, pod warunkiem że obie strony z zaangażowaniem podejdą do tematu i wcześniej zabezpieczą swoje interesy.
Czy można przygotować firmę na każdą sytuację? Wiele zależy od kompetencji liderów i tego, jak poradzą sobie w świecie VUCA.
Wpadki zdarzają się każdemu. Efekt gafy oraz drobne błędy można przekuć na swoją korzyść. Jak to zrobić?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
Podkuwacz to obecnie poszukiwany fachowiec, na rynku nie ma ich wielu. Tymczasem odpowiednie podkowy są dla konia tym, czym buty dla człowieka, dlatego m.in. właściciele stajni czy ośrodków jeździeckich poszukują specjalistów w tej branży.
Nagrody uzyskiwane w stakingu kryptowalut budzą coraz więcej kontrowersji podatkowych. Organy podatkowe chcą je opodatkować już w momencie ich przyznania, sądy – przeciwnie, odwołując się do treści ustawy o PIT.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...