Jak wybrać najlepszą franczyzę?

Poniedziałek
29.07.2013
Potencjalni franczyzobiorcy często proszą o wskazanie najlepszej licencji na biznes. Spróbujemy pomóc przy wyborze.
 

Każdy franczyzobiorca ma inne oczekiwania, inną osobowość i inne możliwości finansowe, dlatego dla każdego inna sieć franczyzowa będzie najlepsza.

Rozważając możliwość zostania franczyzobiorcą przede wszystkim musisz wiedzieć, czym jest franchising. Zdobądź wiedzę teoretyczną o tej formie działalności. Poznaj jej wady i zalety. Wtedy będziesz mógł ocenić, czy jesteś osobą, która sprawdzi się jako franczyzobiorca. Musisz sobie odpowiedzieć na szereg pytań, np. czy jesteś w stanie podporządkować się franczyzodawcy i ramom, w jakich działa system. We franczyzie nie ma za dużo miejsca na improwizację i wdrażanie własnych pomysłów. Odpowiedz sobie, czy nie będzie cię drażnić częsta kontrola franczyzodawcy. Mimo że będziesz niezależnym podmiotem, będziesz musiał informować o wszystkim swojego dawcę, a także udostępniać mu do wglądu wszelkie dokumenty, także finansowe. Jeżeli na samym początku drogi stwierdzisz, że masz większe ambicje niż postępowanie według cudzych wskazówek, że chcesz realizować własne pomysły, to lepiej zrezygnuj od razu z myśli zostania franczyzobiorcą.

Finanse

Przystąpienie do sieci franczyzowej wiąże się z poniesieniem określonych wydatków. Będą to koszty, które ponosi każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność: wynajęcie lokalu, wyremontowanie i umeblowanie go, zakup towaru. Ale także specyficzne dla franczyzy koszty takie jak opłaty franczyzowe wstępne oraz bieżące. W kwestii finansowej również musisz zadać sobie szereg pytań. Ile środków możesz przeznaczyć na inwestycję? Czy stać cię, aby te pieniądze stracić? Jak chcesz finansować przystąpienie do systemu, czy możesz podeprzeć się kredytem? To jednak tylko podstawowe pytania, które wymagają odpowiedzi. Aby dobrze wybrać sieć franczyzową, powinieneś również określić sobie cele. Chodzi przede wszystkim o twoje wymagania co do miesięcznych przychodów. Czy franczyza będzie twoim jedynym źródłem dochodów, a także czy będziesz miał środki, które wystarczą na życie podczas rozkręcania biznesu. Bo rozkręcenie kosztuje dodatkowo.

Branża

Finanse to jedna kwestia, ale pozostaje jeszcze wybór branży, w jakiej siebie widzisz. Musisz lubić to czym będziesz się zajmować przez najbliższe kilka lat. Wykorzystaj swoje zainteresowania. Ale popatrz na nie pod kątem biznesowym. Jaki jest popyt na towary lub usługi, o których myślisz? Czy biznes nie jest sezonowy, albo opiera się tylko na przejściowej modzie? Oceń również konkurencję, czy jest i jak jest silna. A logo? Jest znane tylko lokalnie, czy w całej Polsce, albo na świecie? Myślisz, że przyciągnie wielu klientów?

Porównanie

Jeżeli podjąłeś już decyzję w kwestii wyboru branży, porównaj różne sieci, które w jej ramach funkcjonują. Na pewno różnią się wymaganiami stawianymi swoim franczyzobiorcom. Zwróć też uwagę, jak długo funkcjonują na rynku, ile mają placówek własnych i franczyzowych. Czym różnią się opłaty pobierane przez sieci? Znajdź jak najwięcej różnic i zdecyduj, które zasady najbardziej ci odpowiadają. Postaraj się odszukać jak najwięcej informacji o sieciach, które cię interesują. Czytaj prasę branżową, poszperaj w internecie, zadaj pytania na forach biznesowych.

Spotkanie

Najlepiej ocenisz franczyzodawcę na spotkaniu. Osobisty kontakt z przedstawicielem sieci bardzo się przyda. Przede wszystkim dlatego, że najlepiej jest potwierdzić uzyskane do tej pory informacje u źródła, a poza tym będziesz mógł zadać pytania o dodatkowe sprawy, które cię szczególnie interesują. Czym więcej uzyskasz informacji, tym łatwiej będzie ci podjąć decyzję. Nie bez znaczenie będzie też subiektywne wrażenie, jakie wywoła na tobie osoba odpowiedzialna za kontakty z franczyzobiorcami.

Weryfikacja

Dokonaj samodzielnie oceny oferty franczyzowej. Nie poprzestań wyłącznie na informacjach przekazanych ci przez franczyzodawcę. Szczególnie w kwestiach finansowych bądź sceptyczny. Najlepiej, abyś przygotował własny biznesplan, który pozwoli ci przewidzieć realne koszty i prognozowane zyski z inwestycji. Porozmawiaj z innym franczyzobiorcami danej sieci jeżeli dostałeś do nich kontakt. Zdejmij różowe okulary i na chłodno dokonaj kalkulacji.

Decyzja

Przeczytaj umowę. Ona dużo mówi, nie tylko o systemie, ale również o franczyzodawcy. W dobrych systemach nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem projektu umowy do analizy. I pamiętaj, podejmij ostateczną decyzję dopiero po konsultacji umowy z profesjonalnym doradcą.


doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023