Jak wybrać najlepszą franczyzę?
Każdy franczyzobiorca ma inne oczekiwania, inną osobowość i inne możliwości finansowe, dlatego dla każdego inna sieć franczyzowa będzie najlepsza.
Rozważając możliwość zostania franczyzobiorcą przede wszystkim musisz wiedzieć, czym jest franchising. Zdobądź wiedzę teoretyczną o tej formie działalności. Poznaj jej wady i zalety. Wtedy będziesz mógł ocenić, czy jesteś osobą, która sprawdzi się jako franczyzobiorca. Musisz sobie odpowiedzieć na szereg pytań, np. czy jesteś w stanie podporządkować się franczyzodawcy i ramom, w jakich działa system. We franczyzie nie ma za dużo miejsca na improwizację i wdrażanie własnych pomysłów. Odpowiedz sobie, czy nie będzie cię drażnić częsta kontrola franczyzodawcy. Mimo że będziesz niezależnym podmiotem, będziesz musiał informować o wszystkim swojego dawcę, a także udostępniać mu do wglądu wszelkie dokumenty, także finansowe. Jeżeli na samym początku drogi stwierdzisz, że masz większe ambicje niż postępowanie według cudzych wskazówek, że chcesz realizować własne pomysły, to lepiej zrezygnuj od razu z myśli zostania franczyzobiorcą.
Finanse
Przystąpienie do sieci franczyzowej wiąże się z poniesieniem określonych wydatków. Będą to koszty, które ponosi każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność: wynajęcie lokalu, wyremontowanie i umeblowanie go, zakup towaru. Ale także specyficzne dla franczyzy koszty takie jak opłaty franczyzowe wstępne oraz bieżące. W kwestii finansowej również musisz zadać sobie szereg pytań. Ile środków możesz przeznaczyć na inwestycję? Czy stać cię, aby te pieniądze stracić? Jak chcesz finansować przystąpienie do systemu, czy możesz podeprzeć się kredytem? To jednak tylko podstawowe pytania, które wymagają odpowiedzi. Aby dobrze wybrać sieć franczyzową, powinieneś również określić sobie cele. Chodzi przede wszystkim o twoje wymagania co do miesięcznych przychodów. Czy franczyza będzie twoim jedynym źródłem dochodów, a także czy będziesz miał środki, które wystarczą na życie podczas rozkręcania biznesu. Bo rozkręcenie kosztuje dodatkowo.
Branża
Finanse to jedna kwestia, ale pozostaje jeszcze wybór branży, w jakiej siebie widzisz. Musisz lubić to czym będziesz się zajmować przez najbliższe kilka lat. Wykorzystaj swoje zainteresowania. Ale popatrz na nie pod kątem biznesowym. Jaki jest popyt na towary lub usługi, o których myślisz? Czy biznes nie jest sezonowy, albo opiera się tylko na przejściowej modzie? Oceń również konkurencję, czy jest i jak jest silna. A logo? Jest znane tylko lokalnie, czy w całej Polsce, albo na świecie? Myślisz, że przyciągnie wielu klientów?
Porównanie
Jeżeli podjąłeś już decyzję w kwestii wyboru branży, porównaj różne sieci, które w jej ramach funkcjonują. Na pewno różnią się wymaganiami stawianymi swoim franczyzobiorcom. Zwróć też uwagę, jak długo funkcjonują na rynku, ile mają placówek własnych i franczyzowych. Czym różnią się opłaty pobierane przez sieci? Znajdź jak najwięcej różnic i zdecyduj, które zasady najbardziej ci odpowiadają. Postaraj się odszukać jak najwięcej informacji o sieciach, które cię interesują. Czytaj prasę branżową, poszperaj w internecie, zadaj pytania na forach biznesowych.
Spotkanie
Najlepiej ocenisz franczyzodawcę na spotkaniu. Osobisty kontakt z przedstawicielem sieci bardzo się przyda. Przede wszystkim dlatego, że najlepiej jest potwierdzić uzyskane do tej pory informacje u źródła, a poza tym będziesz mógł zadać pytania o dodatkowe sprawy, które cię szczególnie interesują. Czym więcej uzyskasz informacji, tym łatwiej będzie ci podjąć decyzję. Nie bez znaczenie będzie też subiektywne wrażenie, jakie wywoła na tobie osoba odpowiedzialna za kontakty z franczyzobiorcami.
Weryfikacja
Dokonaj samodzielnie oceny oferty franczyzowej. Nie poprzestań wyłącznie na informacjach przekazanych ci przez franczyzodawcę. Szczególnie w kwestiach finansowych bądź sceptyczny. Najlepiej, abyś przygotował własny biznesplan, który pozwoli ci przewidzieć realne koszty i prognozowane zyski z inwestycji. Porozmawiaj z innym franczyzobiorcami danej sieci jeżeli dostałeś do nich kontakt. Zdejmij różowe okulary i na chłodno dokonaj kalkulacji.
Decyzja
Przeczytaj umowę. Ona dużo mówi, nie tylko o systemie, ale również o franczyzodawcy. W dobrych systemach nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem projektu umowy do analizy. I pamiętaj, podejmij ostateczną decyzję dopiero po konsultacji umowy z profesjonalnym doradcą.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Opłaty franczyzowe to w większości konceptów stały koszt miesięczny, z którym muszą liczyć się franczyzobiorcy. Czemu je płacimy i kiedy mogą ulec zmianie?
Szkolenia to jeden z ważniejszych aspektów pakietu franczyzowego. Początkujący licencjobiorca powinien nauczyć się na nich prowadzenia biznesu.
Każdy chce wybrać najlepszy biznes franczyzowy. Pomagamy zdecydować, w który warto zainwestować.
Opłaty franczyzowe na rzecz licencjodawcy to koszt, który w swoim budżecie musi uwzględnić franczyzobiorca. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź dokładnie, ile będziesz płacić.
Od franczyzodawcy powinniśmy otrzymać wzorcowy biznesplan. Podpowiadamy, na jakie elementy prognozy finansowej warto zwrócić uwagę, by nic nas później nie zaskoczyło.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Czerwcowy numer magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Opisujemy w nim m.in. jak krok po kroku otworzyć sklep Stokrotka, dom aukcyjny, szkołę mermaidingu oraz prezentujemy franczyzy z branży uroda i fitness.
Patrycja Niedźwiecki prowadzi z mężem już trzy restauracje pod złotymi łukami. Jak wygląda franczyza Maka „od kuchni”?
Lawenda to zioło, które można wykorzystać na wiele sposobów. Mnogość zastosowań sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę.
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w prenumeratę i sprawdź, jaki biznes się opłaca!
POPULARNE NA FORUM
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy
Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.
Chciałbym otworzyć punkt z nawozami
Witam, posiadam plac oraz sprzęt potrzebny do dystrybucji nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Obecnie zajmujemy się sprzedażą wyrobów węglowych, a Nasza siedziba...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...
Nowe sądy tylko dla franczyzy?
No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...