Franczyza, agencja, czy na własną rękę
Decyzja o porzuceniu mniej lub bardziej bezpiecznej posady na etacie nie jest łatwa, ale kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje. Ryzyko można jednak zminimalizować, korzystając ze sprawdzonych ścieżek biznesowych, wytyczonych przez doświadczonych przedsiębiorców. Taką możliwość daje franczyza lub ajencja. Co się kryje pod tymi pojęciami?
Ajent przychodzi na gotowe
Na ajencję decydują się zazwyczaj osoby, które mają mniej pieniędzy na inwestycję i nie lubią zbyt dużego ryzyka. Ajent nie musi inwestować w otwarcie np. sklepu. To właściciel sieci wykłada pieniądze na placówkę, jej wyposażenie i zatowarowanie, przygotowuje punkt do otwarcia i cały czas pozostaje jego właścicielem. Ajent przychodzi w zasadzie na gotowe. Nie płaci też za licencję - bo jej nie kupuje. Prowadzi placówkę, pracując na rzecz sieci, a nie na własny rachunek. Jego obowiązkiem jest świadczenie usług związanych z prowadzeniem sprzedaży towaru (który też do niego nie należy) i ponoszenie kosztów świadczenia tych usług (np. zatrudnienia pracowników). Nie ma wpływu na ceny i marże.
Ajencyjną sieć sprzedaży rozwija np. Kolporter, z którym obecnie współpracuje ok. 650 partnerów. Kandydat na ajenta musi spełniać w zasadzie tylko jeden warunek - nie może figurować w Krajowym Rejestrze Długów. Przed podpisaniem umowy powinien też założyć działalność gospodarczą, żeby np. móc zatrudniać pracowników, bo na nim będzie spoczywał ten obowiązek. - Ajent otrzymuje w pełni gotową do działania, zatowarowaną placówkę. Kolporter ponosi koszty związane z adaptacją i wyposażeniem lokalu, także w system komputerowy, umożliwiający bieżącą kontrolę sprzedaży oraz wszelkie niezbędne urządzenia, jak również koszty towaru - mówi Dariusz Materek, rzecznik prasowy Kolportera. - Dodatkowo po stronie spółki leżą opłaty za ubezpieczenie puntu od włamania, rabunku i nieszczęśliwych wypadków oraz koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem saloniku (czynsz, energia, woda, telefon itp.). W działającym punkcie Kolporter ponosi również koszty zakupu i dostarczenia nowego towaru oraz zwrotów, odpowiada za towar przeterminowany, produkty ze starą akcyzą itp. Ajenci pokrywają natomiast koszty zatrudnienia pracowników.
Punkt jest własnością Kolportera, ajent otrzymuje go do dyspozycji bezpłatnie. Ale sieć musi mieć jakieś zabezpieczenie. - Standardowo wymagamy dwóch zabezpieczeń powierzonego mienia i utargów: weksla i kaucji - dodaje Dariusz Materek. - Ale dla osób nieposiadających kapitału na wpłatę kaucji mamy wariant, w którym towar jest dodatkowo ubezpieczony. Ajent otrzymuje wtedy nieco mniejszą podstawę wynagrodzenia.
Ajent współpracuje z Kolporterem na podstawie umowy partnerskiej, zawartej na czas nieokreślony, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Rozlicza się na podstawie faktury VAT. Jego wynagrodzenie składa się z gwarantowanej przez firmę podstawy (ustalanej indywidualnie) oraz prowizji od sprzedaży. - Dodatkowo ajenci dostają premie i bonusy - m. in. za udział w akcjach handlowych i promocyjnych czy dobre wyniki osiągane w konkursach wewnętrznych, organizowanych przez Kolportera - podkreśla Dariusz Materek.
Większe ryzyko, większe zyski
Inwestycja w system franczyzowy jest zazwyczaj większa od biznesu agencyjnego. W zamian za to biorca działa na własny rachunek, ma większą swobodę w prowadzeniu firmy i więcej zysków trafia do jego kieszeni. Samodzielnie może wpływać na rodzaj i wielkość asortymentu oraz sam podejmuje decyzję o wysokości cen towarów lub usług. Ale jest też druga strona medalu - to franczyzobiorca wykłada pieniądze na przygotowanie i otwarcie punktu oraz zakup towaru. Płaci też za licencję. Co miesiąc musi wnosić opłatę franczyzową za korzystanie z know-how i za bieżącą pomoc franczyzodawcy. Ponosi także większe ryzyko wynikające z prowadzenia działalności, bo w ogóle może ponieść straty.
Sieć marketów Carrefour wykorzystuje obydwa modele współpracy – franczyzę oraz ajencję. Czym różnią się one w praktyce? - Obydwa modele zostały przygotowane tak, aby odpowiedzieć na potrzeby różnych potencjalnych partnerów. Ajencja jest ofertą dla osób, które chcą rozpocząć swoją karierę w handlu i otworzyć swój pierwszy sklep na własny rachunek, ale nie mają wystarczających środków lub wcześniejszego doświadczenia w zarządzaniu. Skierowana do nich propozycja zakłada większy poziom opieki ze strony Carrefour i niższe progi finansowe - wyjaśnia Michał Florkiewicz, dyrektor sklepów convenience Carrefour Polska. - Natomiast klasyczna franczyza to oferta dla osób, które są przedsiębiorcami i chcą zainwestować w otwarcie własnego sklepu lub posiadają już działającą placówkę handlową, ale poszukują silnego partnera i rozpoznawalnej marki. W tym modelu współpracy franczyzobiorca posiada większą autonomię w podejmowaniu decyzji oraz zatowarowaniu, ale musi zainwestować więcej środków w uruchomienie sklepu.
W przypadku ajentów niezależność jest mniejsza. Lokalizację na sklep wybiera Carrefour i proponuje ajentowi. - Ajenci również decydują o polityce personalnej, o zamówieniach, ale ta forma współpracy jest bardziej sformalizowana niż klasyczna franczyza - dodaje Michał Florkiewicz. Ale w zamian za to nie wykładają dużo na inwestycję - to franczyzodawca płaci za koszty adaptacji i wyposażenia lokalu. Inwestycja ajenta ogranicza się do zakupu drukarek fiskalnych oraz opłacenia koncesji na alkohol i ubezpieczenia lokalu.
Zarówno ajenci i franczyzobiorcy zarabiają na sprzedaży towarów, obu systemom towarzyszy też system bonusów, które różnią się od siebie mechanizmami działania oraz wysokościami. - Franczyzobiorca, który inwestuje większe środki i zachowuje większą niezależność, może spodziewać się wyższych zysków niż ajent, który w większym stopniu korzysta z wsparcia Carrefour - przyznaje Michał Florkiewicz. - Obecnie mniej niż 10 proc. sieci franczyzowej Carrefour to sklepy ajencyjne, ale w tym modelu współpracy widzimy duży potencjał wzrostu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Opłaty franczyzowe to w większości konceptów stały koszt miesięczny, z którym muszą liczyć się franczyzobiorcy. Czemu je płacimy i kiedy mogą ulec zmianie?
Szkolenia to jeden z ważniejszych aspektów pakietu franczyzowego. Początkujący licencjobiorca powinien nauczyć się na nich prowadzenia biznesu.
Każdy chce wybrać najlepszy biznes franczyzowy. Pomagamy zdecydować, w który warto zainwestować.
Opłaty franczyzowe na rzecz licencjodawcy to koszt, który w swoim budżecie musi uwzględnić franczyzobiorca. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź dokładnie, ile będziesz płacić.
Od franczyzodawcy powinniśmy otrzymać wzorcowy biznesplan. Podpowiadamy, na jakie elementy prognozy finansowej warto zwrócić uwagę, by nic nas później nie zaskoczyło.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Pasywny biznes, który przynosi co miesiąc dochody bez żadnego wysiłku, to marzenie każdego z nas. Czy to w ogóle możliwe?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Co drugi przedsiębiorca decydujący się na franczyzę Fit Cake wybiera tę markę jako swój pierwszy krok w biznesie. Dlaczego?
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...