Zadbaj o wizerunek firmy franczyzowej
Działania Public Relations to wbrew powszechnej opinii narzędzie komunikacji nie tylko dla dużych korporacji, ale także dla małych i średnich firm. Dla podniesienia rozpoznawalności marki nie musimy więc inwestować w wysokobudżetowe kampanie reklamowe swoich produktów lub usług. Wystarczą przemyślane i systematycznie prowadzone prace wizerunkowe, dzięki którym będziemy bardziej widoczni i dobrze kojarzeni wśród klientów, kontrahentów oraz potencjalnych franczyzobiorców.
Public Relations w PRaktyce
Co rozumiemy poprzez działania PR? To najczęściej relacje z mediami, ale także komunikacja z pracownikami i partnerami firmy. W przypadku sieci franczyzowych o tyle ważna, że pozytywnie wpływa na liczbę licencjobiorców i tempo rozwoju sieci. Skuteczność komunikacji zależy jednak w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia osoby odpowiedzialnej za ten rodzaj prac. Tak jak administracją, księgowością czy informatyką w firmie zajmują się odpowiednio wykwalifikowane osoby, taka samo wizerunek naszej firmy należy powierzyć specjalistom od PR`u czy rzecznikom prasowym.
Działania public relations należy zacząć od ustalenia czym i komu chcemy się pochwalić. Tematów może być wiele, w zależności do kogo chcemy trafić z przekazem. Może to być nowy produkt, niszowy rynek z potencjałem, wyniki finansowe czy liczba otwieranych sklepów. Ważne, aby wyróżnić się z tłumu. Zadbajmy, aby to właśnie nas zapamiętał poszukujący pomysłu na biznes franczyzobiorca.
Nie od razu Kraków…
W przeciwieństwie do reklamy działania Public Relations nie przynoszą natychmiastowego efektu (choć zdarzają się wyjątki). Niewątpliwą zaletą PRu jest jego długotrwały efekt oraz wiarygodność znacznie wyższa niż w przypadku klasycznej reklamy. Istotą PR jest bowiem długookresowe oddziaływanie na świadomość odbiorców i systematyczne budowanie wizerunku marki. Liczą się wszystkie publikacje pozostające w zgodzie z przyjętą strategią komunikowania – nawet najmniejsze, jednozdaniowe wzmianki o firmie składają się na wizerunek, na który firmy pracują latami.
Firma wcale nie musi być majętnym gigantem, by pisały o niej media stawiając ją niekiedy w jednym rzędzie z gigantami. Warunkiem jest rzetelna i systematycznie prowadzona komunikacja. W definicję rzetelności wpisuje się tu jakość emitowanych komunikatów - muszą być prawdziwe, poparte liczbami i na tyle newsowe, na ile to możliwe. Trzeba bowiem pamiętać, że dziennikarz otrzymuje codziennie dziesiątki informacji prasowych, a wykorzystuje jedną, maksymalnie dwie. Dlatego przyzwoity PR-owiec musi utrzymywać właściwe proporcje między marketingowym entuzjazmem, który cieszy klienta, a wartością informacyjną komunikatu, której oczekuje dziennikarz.
Dobra i systematyczna komunikacja przyzwyczaja dziennikarza do obecności firmy na rynku oraz przekonuje do jakości przekazywanych informacji. Nie bez znaczenia jest również szybkość działania. Wielokrotnie obecność firmy o publikacji prasowej zależy od tego czy uda się szybko zdobyć komentarz prezesa lub wydobyć dane o rynku, których dziennikarz potrzebuje – jak zwykle – na wczoraj. Dlatego rozbudowane procedury i przewlekła, rytualna autoryzacja nie sprzyjają efektywnej komunikacji.
Wizerunek biznesu
Public Relations dla sieci franczyzowych, poza standardowymi działaniami wzmacniającymi markę, ma za zadanie promować koncept jako sprawdzony i dochodowy pomysł na biznes. Marka bowiem może cieszyć się uznaniem konsumentów, ale niekoniecznie musi uchodzić za wyśmienity biznes.
Komunikacja oferty franczyzowej jest znacznie bardziej złożona od klasycznego PR, bowiem zwraca uwagę na wszystkie aspekty prowadzenia biznesu na licencji – koszty inwestycji, okres zwrotu, zasady współpracy, perspektywy rynku na którym działa firma, etc. Ma również za zadanie możliwie najbardziej uwiarygodnić biznes w oczach potencjalnych franczyzobiorców – pokazać jego historię, dynamiczny rozwój, współpracę z wiarygodnymi partnerami. Chcemy w ten sposób w świadomości potencjalnych franczyzobiorców budować swoiste success story biznesu, tak by chcieli poczuć się jego częścią.
PR pod kontrolą
Z promocją własnych osiągnięć i sukcesów nie należy również przesadzać. Kłamstwa (i różne nieścisłości) szybko wychodzą na jaw, a w przypadku mediów dzieje się to ze zdwojonym skutkiem. Gdy zostaniemy przyłapani na mówieniu nieprawdy rzetelny dziennikarz i franczyzobiorca może okazać się naszym największym wrogiem, gdyż obaj mają silną broń – pierwszy media, a drugi choćby fora internetowe (i dziennikarzy), dzięki którym o sprawie dowiedzą się inni. Tu równie ważna co prawda jest konsekwencja, dlatego nasza strategia komunikacji powinna być dobrze zaplanowana i przemyślana.
Budowanie wizerunku i reputacji to typowe działania stosowane przez każdą osobę, choć nie zawsze w sposób świadomy. W biznesie działania PR służą kreowaniu i rozpowszechnianiu wiedzy na temat firmy. W praktyce chodzi o odpowiednie informowanie o tym, co dana instytucja robi, a także przekonywanie do poglądów, zachowań, czy zachęcanie do podejmowania konkretnego działania. Dzięki temu świat wie o naszej działalności tyle, ile sami chcemy powiedzieć.
Wizerunek naszej firmy nie musi więc być dziełem przypadku – zrozumienie roli PR to uświadomienie sobie, że możemy mieć wpływ i kontrolę nad tym, co o nas mówią (lub piszą) i jak nas postrzegają inni.
Dział Public Relations PROFIT system
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Rekrutacja franczyzobiorców to złożony proces. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, gdzie szukać i jak rekrutować franczyzobiorców.
Czy mam sposoby i odpowiednie zasoby do kontroli franczyzobiorców?
Czy potrafię stworzyć dobrą kampanię reklamową i PR?
Czy uda mi się dotrzeć do potencjalnych franczyzobiorców i wybrać właściwe osoby?
Czy opracowałem reguły, które staną się częścią podręcznika operacyjnego?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...