Przybywa sprawdzonych franczyz
1 171 – tyle sieci franczyzowych działało w Polsce na koniec 2016 roku. Rynek po raz kolejny zanotował wzrost. Oferta konceptów sieciowych jest coraz bogatsza, a franczyzodawcy mają coraz wyższe kwalifikacje do tego, by wspierać swoich partnerów na drodze do biznesowego sukcesu. Dzięki czemu prowadzenie firmy na licencji franczyzowej staje się coraz bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Coraz więcej rzetelnych
W 2016 roku liczba sieci wzrosła łącznie o 51, przy czym na rynku pojawiło się 113 nowych konceptów, a 62 zakończyły działalność. Zarówno liczba debiutantów, jak i marek schodzących z rynku była niższa niż rok wcześniej. Zdaniem autorów, wyniki badań potwierdzają, że rynek franczyzy w Polsce jest coraz bardziej dojrzały.
– Nie ma na nim miejsca na koncepty nieprzygotowane, których właściciele nie mają zbyt wiele do zaoferowania, a jedynie liczą na szybki rozwój kosztem franczyzobiorców. Kandydaci na franczyzobiorców potrafią odróżnić rzetelnego franczyzodawcę od naciągacza. Rosnące oczekiwania franczyzobiorców powodują, że jakość franczyz w Polsce się poprawia. Franczyzodawcy dysponują coraz lepszymi narzędziami, dzięki którym mogą wspierać swoich partnerów – mówi Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa PROFIT system.
Autorzy badania spodziewają się, że na koniec roku liczba sieci franczyzowych sięgnie 1 220. Eksperci firmy doradczej PROFIT system naliczyli 71,4 tys. jednostek działających w ramach sieci franczyzowych. Według prognoz, w tym roku przybędzie ich jeszcze 2,6 tys. W raporcie pod lupę wzięte zostały sieci agencyjne. Odnotowano ich 100, czyli o dwa mniej niż w 2015 roku.
Gastronomia przede wszystkim
W strukturze branżowej rynku franczyzy wyraźnie zarysowała się przewaga gastronomii. Niesłabnąca popularność tej branży we franczyzie wynika częściowo z mody na gotowanie, która ma się świetnie dzięki programom telewizyjnym z udziałem celebrytów. Z drugiej zaś strony otwarcie restauracji to przedsięwzięcie kosztowne, a na dodatek obwarowane licznymi wymaganiami formalnoprawnymi. Droga do własnego biznesu gastronomicznego staje się o wiele prostsza, gdy zakłada się go z pomocą doświadczonego franczyzobiorcy. Zainteresowani otwarciem własnej restauracji i innych lokali serwujących jedzenie mogli wybierać spośród 204 konceptów. O 48 mniej było ich do wyboru w branży artykułów spożywczych i przemysłowych. Tyle samo, 156, odnotowano w branży modowej.
O ile w gastronomii działa najwięcej sieci, o tyle już największa liczba jednostek franczyzobiorców niezmiennie utrzymuje się w branży artykułów spożywczych i przemysłów. To właśnie w handlu działa najliczniejszy koncept na rynku franczyzy – sieć sklepów osiedlowych Abc, liczący ponad 8,6 tys. punktów. W 2016 roku marka powiększyła swój stan posiadania o 1,5 tys. Nie wiadomo jednak, czy tempo rozwoju sieci nie osłabnie po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Jeśli ustawa wejdzie w życiu w proponowanym kształcie i sklepy franczyzowe nie zostaną z niego wyłączone, to będzie to poważny cios nie tylko we wspomnianą sieć Abc, ale też w całą franczyzę handlową. Pozostaje mieć nadzieję, że działania prowadzone przez Polską Organizację Franczyzodawców i inne organizacje przedsiębiorców przyczynią się do złagodzenia proponowanych zmian w prawie.
Z Polski na świat
Na polskim rynku niezmiennie rządzą polskie koncepty. Osiem na dziesięć franczyz nad Wisłą stanowią rodzime marki, w ramach których działa również większość (ponad 85 proc.) jednostek franczyzowych. Jednocześnie polscy franczyzodawcy coraz śmielej poczynają sobie na rynkach zagranicznych. Ekspansję poza granicami macierzystego rynku na koniec 2016 roku prowadziło już 127 sieci. Do tego grona dołączyła również firma PROFIT system, która w ubiegłym roku podpisała umowy franczyzy z partnerami na Litwie i Łotwie. Spółki te świadczą usługi w zakresie doradztwa w zakresie franczyzy, a także wydają portale poświęcone tematyce przedsiębiorczości i biznesu sieciowego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
„Rynek mówi sprawdzam. Polacy wciąż ufają franczyzie” – to główne tezy raportu o rynku franczyzy przygotowanego przez Polską Organizację Franczyzodawców i portal Franchising.pl.
Franczyza to obecnie jeden z najważniejszych i najstabilniejszych sektorów polskiej gospodarki.
Polacy kupują coraz więcej licencji na biznes. Liczba placówek franczyzowych w 2017 roku wzrosła o ponad 4,3 tys.
Według raportu „Rynek franczyzy 2016” firmy doradczej PROFIT system i portalu Franchising.pl na polskim rynku działa 1 114 systemów franczyzowych, w ramach których funkcjonuje 68,4 tys. sklepów i punktów usługowych.
Już blisko co piąta stacja benzynowa należy do partnera lub agenta. Przedsiębiorcy wybierają franczyzę poszukując przewagi nad konkurencją.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...