Debiut i przejęcia
Lockdown gastronomii trwa, ale wielu restauratorów ma już tego dość. Lokale otwierają się, bo znalazły się na skraju bankructwa. Szczecińska franczyzowa sieć Ziemniak i spółka postanowiła przyjmować gości – ale uciekając się do pewnego alibi. Wizyta klientów formalnie jest spotkaniem z potencjalnymi franczyzobiorcami, którzy na miejscu dostają posiłek w formie cateringu. Goście, wchodząc do restauracji, muszą tylko wypełnić odpowiedni dokument.
– To nie pierwszy taki przypadek. Przedłużające się obostrzenia i zamknięcie branży gastronomicznej powoduje, że wielu właścicieli lokali szuka różnych sposobów na obejście zakazu i prowadzenie działalności. Niektórzy powołują się na niezgodność z prawem ograniczeń, które są nakładane rozporządzeniem, a nie ustawą i po prostu otwierają restauracje licząc się z możliwością dochodzenia swoich racji przed sądem – mówi Karina Korczyńska, prawnik, doradca we franczyzie PROFIT system. – A inni starają się obejść zakaz w ten sposób, że zmieniają charakter swojej głównej działalności, którą nie jest już przygotowywanie i podawanie jedzenia i napojów gościom, a rekrutacja franczyzobiorców, pracowników czy osób zainteresowanych stworzeniem nowej partii. Nie jest to z resztą pomysł wyłącznie gastronomów, szlaki przecierała branża fitness, gdy w niektórych siłowniach oferowano m.in. odpłatne testowanie sprzętu sportowego. Brak możliwości zarobkowania i jednoczenie brak lub nikłe wsparcie ze strony rządu powoduje, że przedsiębiorcy chwytają się różnych sposobów, aby przetrwać i ratować swoje biznesy – dodaje.
Quiosque pod nowe skrzydła
Grupa Kapitałowa Immobile przejmuje 90 proc. udziałów w spółce Dalko, która jest właścicielem marki odzieżowej Quiosque. Decyzja jest konsekwencją trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się branża odzieżowa w wyniku pandemii Covid-19.
Grupa Kapitałowa Immobile jest notowana na giełdzie. W jej skład wchodzą spółki z różnych dziedzin gospodarki: przemysłu, budownictwa przemysłowego, automatyki i elektroenergetyki, hotelarstwa i developingu. – Współpracę z Grupą Kapitałową IMMOBILE S.A. traktujemy jako szansę rozwoju spółki, ale przede wszystkim możliwość kontynuowania działalności naszej firmy. Dzięki tej decyzji zyskujemy wsparcie w wielu obszarach i poczucie stabilności naszego biznesu. To bardzo istotne w obecnym, trudnym dla przedsiębiorców czasie. Wchodzimy do grupy, która dzięki dywersyfikacji, jest bardziej odporna na bieżącą sytuację gospodarczą – mówi Agnieszka Krzywańska, dyrektor zarządu spółki PBH.
Nowy rok, nowe otwarcia
Al.Capone w ubiegłym roku otworzył 18 nowych sklepów. Za sobą ma też pierwsze tegoroczne otwarcie, w Ostrowie Wielkopolskim. Kolejne jest planowane w nadchodzącym tygodniu, a następne trzy w marcu.
– Na początku roku 2020 mieliśmy obawy jak będzie wyglądał nadchodzący czas, naznaczony pandemią Covid-19. Jednakże szybko i sprawnie wprowadziliśmy do naszych salonów odpowiednie zabezpieczenia umożliwiające bezpieczne zakupy w tym trudnym czasie. Do dzisiaj bardzo dbamy, aby nasze sklepy były jak najbardziej bezpieczne i będziemy to robić tak długo, jak długo będzie tego wymagała sytuacja epidemiologiczna. Jak widać, te działania zaprocentowały, gdyż wartość sprzedaży rok do roku urosła, co nas bardzo cieszy i pokazuje, że nawet podczas pandemii można skutecznie prowadzić biznes – mówi Marcin Górski, dyrektor ds. ekspansji Al.Capone.
Plan rozwoju Al.Capone na ten rok obejmuje uruchomienie kilkudziesięciu nowych sklepów w modelu zarówno własnym, jak i franczyzowym. Jak opowiada Marcin Górski, ten drugi typ salonów zaczął dominować i koncept Al.Capone cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony przyszłych partnerów franczyzowych.
New Work wchodzi we franczyzę
Firma New Work została założona w 2012 roku, ma swoje filie w trzech krajach: Polsce (Warszawa, Kraków i Łódź), na Węgrzech (Budapeszt, Budaörs) oraz w Czechach (Praga). W tych lokalizacjach obsługuje 16 placówek o łącznej powierzchni 43 tys. m2. New Work wspiera partnerów innowacyjną, opartą na technologii koncepcją biur i sal konferencyjnych dla korporacji, a także MŚP. Wszystko to na elastycznych warunkach współpracy. Od tego roku New Work oferuje swoją koncepcję franczyzy partnerom w Europie.
Pakiet franczyzowy obejmuje nie tylko dostęp do platformy marketingowej i sprzedażowej w wielu lokalizacjach, ale także zestaw narzędzi do adaptacji przestrzeni na potrzeby elastycznych biur oraz pełne wsparcie systemowe – CRM i pomiary KPI. Ponadto, oferta franczyzy zawiera cyfrowy dostęp do biur – Office Pass Worklcoud24, dzięki któremu korporacje mogą w łatwy sposób zarządzać dostępem swoich zespołów do biur oraz aplikację New Work umożliwiającą korzystanie z wielu lokalizacji.
– Chcemy, aby New Work stała się marką oferującą doskonałe powierzchnie biurowe nie tylko w największych miastach. Chociaż jest to na razie nasz główny rynek, mniejsze aglomeracje potrzebują równie dobrych usług biznesowych. Wyróżnienia za doskonałość i innowacyjność są więc zasłużone – tworzymy przyszłość biurowców, wyprzedzamy potrzeby naszych użytkowników. Franczyza to kolejny krok do stworzenia możliwości biznesowych oczekiwanych przez rynek – mówi Hubert Abt, założyciel i CEO New Work.
DOZ się powiększy?
Apteki Dbam o Zdrowie planują przejąć sieć Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Po przejęciu kontroli nad spółką Euro-Apteka, DOZ przejmie również pośrednio kontrolę nad siecią Apteka Polonez, Apteka 36,6 oraz Savima. Wniosek w tej sprawie wpłynął do UOKIKU 5 lutego. Czeka na rozpatrzenie.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Co zrobić, by dorobić się majątku, prowadząc własną firmę? Ciężka praca, odwaga, elastyczność, wyczucie rynku – może to truizmy, ale to też najlepsza droga do biznesowego sukcesu.
Wrześniowy numer magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, o czym w nim przeczytasz.
Sieć sklepów z alkoholem w minionym roku otworzyła znacznie więcej placówek, niż planowała. Dlaczego?
Typowi mężczyźni mają smykałkę do sportu, majsterkowania, motoryzacji i alkoholu. Prezentujemy kilka pomysłów na biznes właśnie dla nich.
– Dojrzałe sklepy osiągają zyski od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięczny miesięcznie – mówi Marcin Górski, właściciel sieci Al. Capone.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...