Sobota
06.11.2021
Netto bije rekordy otwarć, a Auchan stawia na franczyzę. Przegląd tygodnia 30 października-6 listopada.
 

Tylko w ostatnich tygodniach sieć Netto powiększyła się o 15 sklepów: w Białobrzegach, Bielsku-Białej, Biłgoraju, Lęborku, Łabiszynie, Łukowie, Makowie Podhalańskim, Mławie, Opolu Lubelskim, Porębie, Rudzie Śląskiej, Sokółce, Toruniu, Wrocławiu i Wysokiej. 14 z nowo otwartych placówek powstało w lokalizacjach przejętych po Tesco.

Wszystkie sklepy otwierane są w formacie 3.0. Charakteryzuje się on naciskiem na komfort zakupów, który gwarantują m.in. szerokie alejki i neutralne oświetlenie, a także odpowiednio stonowana, nowoczesna kolorystyka wnętrz.

Spośród 3 tys. produktów, które można znaleźć w stałej ofercie Netto, ok. 1 tys. to produkty marek własnych.

Automaty na stacjach

Anwim pilotażowo ustawia na stacjach Moya automaty vendingowe. Pierwszy taki automat został zainstalowany na samoobsługowej stacji w Rumi. Urządzenie składa się z dwóch segmentów. Pierwszy moduł umożliwia zakup artykułów spożywczych i produktów higienicznych. Na klientów czekają tu produkty marki Moya: żelki, batony, woda, soki czy napój energetyzujący Moya Energia. W automacie dostępne są również słodycze, gumy do żucia, napoje innych marek, maseczki czy płyn wirusobójczy. Jest też ekspres do kawy. Natomiast drugi moduł maszyny to automat z płynem do spryskiwaczy Moya.

– Niewątpliwymi zaletami samoobsługowych stacji paliw są niższe ceny, a także wyższy poziom bezpieczeństwa, który wynika z braku kontaktu z innymi osobami. Od teraz w punkcie Moya express w Rumii klienci mogą nabyć także produkty spożywcze, w tym gorące napoje. To jednak nie wszystko, ponieważ zainstalowaliśmy dystrybutor z płynem do spryskiwaczy, za pomocą którego można nalać ten środek bezpośrednio do zbiornika samochodowego. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, lecz także ekologiczne, ponieważ eliminujemy drogie i trudne w utylizacji pojemniki – zapewnia Agata Stanicka, zastępca dyrektora operacyjnego w spólce Anwim.

Płatności w automatach vendingowych realizowane są wyłącznie bezgotówkowo. Jeżeli testy nowego rozwiązania przebiegną pomyślnie, planowane jest rozszerzenie projektu na 14 kolejnych stacji Moya express.

Auchan stawia na franczyzę

Sieć Auchan otworzyła dziesiąty sklep franczyzowy, w Rzeszowie. Franczyzobiorcą placówki jest firma Rzeszka, która prowadzi już w sumie cztery sklepy pod szyldem Auchan. Jeszcze w tym roku mają ruszyć kolejne placówki marki na licencji. Do końca 2025 roku ma ich być w sumie 300.

We franczyzie Auchan chce rozwijać trzy formaty: Moje Auchan (o powierzchni 200-500 m2), Auchan Supermarket (o powierzchni 500-2,5 tys. m2) oraz hipermarkety. Plany zakładają jednak, że dominującymi formatami będą placówki pierwszego i drugiego typu. Sklepy działające w formacie Moje Auchan mają stanowić ponad 60 proc. sieci, a Auchan Supermarket około 30 proc. Tylko 5 proc. ma przypadać na hipermarkety.

W markecie jak na poczcie

Sieć marketów budowlanych Leroy Merlin Polska zdecydowała się na otwarcie sklepów w niedziele objęte zakazem handlu. Począwszy od 7 listopada w każdą niedzielę będzie otwartych wszystkie 71 sklepów marki – w oparciu o wyjątek dotyczący placówek pocztowych.

Jak czytamy w komunikacie firmy „otwarcie sklepów jest związane z działaniami konkurencji oraz chęcią zapewnienia równych szans w dostępie klientów do możliwości zaspokojenia potrzeb związanych z domem i ogrodem”.

Na podobny ruch już wcześniej zdecydowały się sieci Bricomarche i Castorama. Warto jednak przypomnieć, że trik na placówkę pocztową będzie możliwy tylko do końca stycznia 2022 roku. Ostatnie zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele i święta ograniczają bowiem korzystanie z tego wyjątku.


Franczyza na topie / Do końca 2025 roku Auchan chce mieć 300 sklepów franczyzowych.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...

32 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2022
Nowe sądy tylko dla franczyzy?

No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Społeczność Franchising.pl

MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...

2 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

a POF ma jakieś zasady?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.03.2022
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin

Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...

6 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2021
Mini piekarnia Fornetti

A co sie stalo s Fornetti w Polsce? Jak oni wszyscy znikli?

2 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2021
Środki na działalność gospodarczą

Cześć Jestem świeżakiem na rynku wkrótce otworze swoją pierwszą działalność. Niestety nie posiadam środków na szybkie uruchomienie sklepu i cały czas poszukuje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2021
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Bardzo pomocny artykol

31 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2021