Ceny nieruchomości mogą spaść

Rekord pobity / W tym roku Grupa WGN odnotowała rekordową liczbę transakcji. Do końca listopada br. jej biura sfinalizowały łącznie ponad 14 tys. zleceń.
Poniedziałek
13.12.2021
– Jeżeli stopy procentowe nadal będą rosnąć, to możemy się spodziewać korekty cen nieruchomości wystawianych na sprzedaż – mówi Leszek Michniak, prezes Grupy WGN.
 

Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nieruchomości? Czy mieszkania nadal sprzedają się na pniu?

Obrót na rynku nieruchomości był, jest i zawsze będzie nam towarzyszył. Jeśli nawet nastąpi na rynku tąpnięcie to i tak zawsze jest małe i krótkotrwałe, gdyż na polskim rynku cały czas odnotowujemy duży niedobór, zwłaszcza mieszkań. Brakuje  około 2 mln lokali mieszkalnych oraz nieruchomości premium. Poza tym w miarę wzrostu zamożności społeczeństwa rośnie dążenie do poprawiania swoich warunków i podnoszenia standardów mieszkaniowych. Ostatnie kilkanaście miesięcy pokazało, że Polacy lawinowo kupują nieruchomości inwestycyjne traktując je jako jedną z najkorzystniejszych lokat kapitału.
Nie odnotowaliśmy mniejszego zainteresowania zakupem nieruchomości, pomimo podniesienia stóp procentowych przez banki, a tym samym droższych kredytów, gdyż spora część transakcji przeprowadzana jest bez posiłkowania się dofinansowaniem. Opierając się na naszym ponad 30-letnim doświadczeniu możemy stwierdzić, że jest to zwiastun przyhamowania wzrostu cen nieruchomości. Sprzedający z biegiem czasu będą korygować ceny i staną się bardziej elastyczni w negocjacjach z kupującymi.
Jeżeli RPP będzie nadal podwyższać stopy procentowe, to kredyty będą coraz droższe i będą trudniej dostępne dla kupujących. W efekcie korekta cen nieruchomości wystawianych na sprzedaż nastąpi szybciej.

Czy spodziewają się Państwo korekty cen mieszkań? Kiedy i jakiego rzędu?

Analitycy WGN spodziewają się już w II kwartale 2022 roku kilkuprocentowych (3-5%) spadków cen na rynku u deweloperów, a co za tym pójdzie mieszkań na rynku wtórnym. Natomiast ceny nieruchomości inwestycyjnych w I półroczu 2022 roku utrzymają swój poziom z końca 2021 roku.

Jak sieć WGN obecnie sobie radzi?

Przychody naszych oddziałów franczyzowych nie zależą tylko od wzrostu czy spadku cen nieruchomości, tylko przede wszystkim od liczby przeprowadzanych transakcji. Trzeba przyznać, że z naszą siecią franczyzową pandemia obeszła się wyjątkowo łagodnie. Nawet w czasie lockdownu biura WGN miały co robić. Po początkowej stagnacji (kwiecień/maj 2020) chętnych na zakup nieruchomości pojawiło się więcej niż rok wcześniej. Natomiast w tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę  transakcji. Do końca listopada br. nasze biura sfinalizowały łącznie ponad 14 tys. zleceń.

Ile nowych placówek WGN przybyło w ostatnim czasie?

WGN to obecnie sieć  95 biur świadczących usługi szeroko pojętego pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, z którymi współpracuje już ponad 570 osób m.in.: agentów, doradców, ekspertów finansowych. Od początku 2021 roku dołączyło do nas trzynastu partnerów, w tym trzy biura to kolejne placówki dotychczasowych franczyzobiorców.  Obecnie trwają procedury zawarcia kolejnych umów. Jest szansa, że jeszcze w grudniu dołączą dwaj partnerzy.


Czy zainteresowanie nawiązywaniem współpracy z WGN przez potencjalnych partnerów nadal utrzymuje się na wysokim poziomie?

W przeciwieństwie do innych sieci franczyzowych związanych z usługami, to właśnie sektor obrotu nieruchomościami, w obecnym czasie, okazuje się być najlepszą dochodową branżą usługową. Dlaczego kandydaci wybierają nas w trudnych czasach? W okresie kryzysu jakim jest pandemia, w usługach utrzymują się głównie firmy z długoletnim doświadczeniem. Przedsiębiorcy oczekują od silnego partnera franczyzowego doświadczenia, skuteczności w każdej sytuacji, umiejętności rozwijania z sukcesem swojego biznesu. Podsumowując, z dumą mogę powiedzieć, że WGN to stabilna marka w niestabilnych czasach.

Jak Państwo oceniają przyszłość agencji nieruchomości w obecnych warunkach rynkowych?

Rynek pośrednictwa nieruchomości wchodzi w kolejną fazę rozwoju. Pandemia wyraźnie pokazała, że siłą napędową stają się sieci franczyzowe i to te największe. Przy dużym rozdrobnieniu rynku konsolidacja agencji daje możliwość stworzenia silnych grup pośredników działających w oparciu o jednolite standardy współpracy z klientami. Działanie pod jedną silną marką, jak WGN, daje naszym partnerom możliwość rozszerzenia aktywności biznesowej, dostarcza niezbędne do prowadzenia biznesu sprawdzone know-how i cykliczne szkolenia. W dużych sieciach odchodzi się od klasycznego modelu pośrednictwa polegającego jedynie na skojarzeniu stron transakcji. Obecnie kładzie się nacisk na współpracę i komplementarność usług – począwszy od kompleksowej usługi, poprzez obsługę prawną przy realizacji transakcji, home staging, pomoc w kredytowaniu czy remoncie i aranżacji wnętrz itd. Również trzech partnerów rozszerzyło swoje usługi o działalność deweloperską.
Zatem przyszłość agencji nieruchomości to rozwój w oparciu o zapewnienie klientowi kompleksowej obsługi związanej z szeroko pojętym obrotem nieruchomościami.

WIZYTÓWKA SIECI WGN

  • Liczba biur – 95
  • kwota inwestycji – 20-30 tys. zł
  • opłata startowa – 10 tys. zł netto, z bonifikatą – 3,5 tys. zł netto

 


Leszek Michniak, prezes Grupy WGN / "Od początku 2021 roku dołączyło do nas trzynastu partnerów, w tym trzy biura to kolejne placówki dotychczasowych franczyzobiorców".

POPULARNE NA FORUM

Nowa franczyza w nieruchomościach

Dobrze rozumiem, że oprócz agencji nieruchomości mogę zarabiać dodatkowo na poleceniach usług, jak kredyt i ubezpieczenie tak? Pozdrawiam, Krzysztof

1 wypowiedzi
ostatnia 06.05.2022
Dom czy mieszkanie?

Od dwóch lat mieszkam w Warszawie, aktualnie wynajmuje mieszkanie, ale po podsumowaniu kosztów wychodzi, że bardziej opłaca mi się kupić własny kąt. Tylko mam dylemat...

1 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2021
Marka bogatsza o siedem biur

Ten biznes REMAX to uważam że warto wejść - to jest przyszłość - nieruchomość i ziemia to najlepsza inwestycja długoterminowa - proszę pamiętać ziemi nie przybywa

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Marka bogatsza o siedem biur

Ja bodajże w 2008 roku rozmawiałem z pewną miła Panią na temat otwarcia biura REMAX w Pile woj Wielkopolskie - spotkaliśmy się w MacDonald PIŁA W czasie rozmowy miła...

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Prowadzę działalność gospodarczą nie przerwanie od ponad 20 lat i na każdym biznesie można zarobić kwestia kosztów poniesionych czy finansowanie z kredytów i w jakim...

18 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Franczyza Re/Max

Jestem zainteresowany podjęciem współpracy z REMAX mój adres to blechpol@wp.pl tel 660 419 800

20 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Słyszałem, że w nieruchomości zawsze warto inwestować. Czy może mi ktoś doradzić, czy zakup mieszkania na kredyt, a później wynajem się opłaca się ?

18 wypowiedzi
ostatnia 16.05.2019
Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

3 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018