Roksana Białecka, menedżer działu rozwoju Grupy WGN / "Grupa WGN w minionym roku zrealizowała rekordową liczbę transakcji – ponad 15 tys. To około 2 proc. całego wolumenu sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym w Polsce".
Piątek
15.04.2022
– Nasze największe oddziały sprzedają rocznie ponad 300 nieruchomości i osiągają siedmiocyfrowe przychody – mówi Roksana Białecka, menedżer Grupy WGN.
 

Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nieruchomości? Jak na niego wpływa wysoka inflacja i wzrost stóp procentowych?

Stopy procentowe w Polsce zaczęły rosnąć już jesienią ubiegłego roku. W takiej sytuacji wyższa wysokość rat nieznacznie zniechęca potencjalnych kredytobiorców do zaciągania zobowiązań. Z drugiej jednak strony inwestycja w nieruchomość to skuteczne zabezpieczenie kapitału przed rosnącą inflacją. Ceny nieruchomości są mniej podatne na wahania rynkowe aniżeli inne inwestycje a jednocześnie pozwalają na uzyskiwanie np. stałego dochodu z tytułu wynajmu.

Na nasz obrót nie ma znaczącego wpływu inflacja, wysokość stóp procentowych, ceny nieruchomości czy też materiałów budowlanych. Ponadto wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej czy funkcjonowanie deweloperskiego funduszu gwarancyjnego będą miały pozytywny wpływ na bezpieczeństwo kupujących.

Czy Pani zdaniem stopy procentowe nadal będą rosnąć? 

Tutaj niestety nie można mieć wątpliwości – dalszy wzrost stóp procentowych jest pewny. Dotychczasowe podwyżki nie powstrzymały rosnącej inflacji. Nasz bank centralny pójdzie zapewne śladem innych krajów Unii Europejskiej, które konsekwentnie podwyższają stopy procentowe.

Czego można się spodziewać w najbliższym czasie, jeśli chodzi o popyt na mieszkania i ceny na rynku nieruchomości?

W Polsce brakuje 1,5 do 2 mln mieszkań, aby dojść do średniej europejskiej. Tak więc popyt na rynku mieszkaniowym jest i zawsze będzie.

Obecnie ceny nieruchomości są ok. 15 proc. wyższe niż rok temu. Wpływ na to mają takie czynniki jak: wzrost cen materiałów budowlanych, wspomniana inflacja czy brak pracowników w sektorze budownictwa. To, czy i kiedy ceny spadną, zależy w dużej mierze od tego, kiedy zakończą się podwyżki stóp procentowych. To pozwoliłoby na ustabilizowanie sytuacji na rynku nieruchomości. Analitycy WGN spodziewają się zastopowania wzrostu cen, zwłaszcza na rynku mieszkaniowym, już latem.

Jak sieć WGN obecnie sobie radzi?

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest jedną z niewielu usług, która przeszła przez okres pandemii obronną ręką. W tym okresie, zwłaszcza w ostatnim roku, w WGN obroty wzrosły nawet o ponad 30 proc.  Od początku tego roku odnosimy też spore sukcesy w rozbudowie sieci franczyzowej. Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z 17 przyszłymi partnerami, dlatego też w marcu zespół do spraw rozwoju Grupy WGN powiększył się o dodatkowego doświadczonego menedżera.

Ile transakcji udało się przeprowadzić w ostatnim kwartale?

Grupa WGN w minionym roku zrealizowała rekordową liczbę transakcji – ponad 15 tys. To około 2 proc. całego wolumenu sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym w Polsce. Pierwszy kwartał tego roku pod względem liczby przeprowadzonych przez nas transakcji nie odbiega znacząco od analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniósł ponad 3,2 tys.

Ile nowych placówek WGN przybyło w ostatnim czasie?

Obserwujemy duże zainteresowanie otwieraniem placówek pod naszym szyldem. W ubiegłym roku przybyło 14 nowych placówek pod logo WGN. W tym roku zakładamy powiększenie grupy o minimum 30 oddziałów.

Warto też zaznaczyć, że w ostatnim czasie nasze szeregi powiększyły się m.in. o 14 nowych partnerów, którzy przeszli z konkurencyjnych sieci franczyzowych. Dla nas jest to najlepsza rekomendacja.

Aktualnie w całej grupie działa blisko 100 placówek WGN Nieruchomości i WGN Development.

Jak Państwo oceniają przyszłość agencji nieruchomości w obecnych warunkach rynkowych?

Rynek jest bardzo chłonny, dlatego więc pozwolę sobie na tezę, iż zainteresowanie takim modelem współpracy z roku na rok będzie rosło. Największe oddziały WGN sprzedają rocznie powyżej 200, a nawet ponad 300 nieruchomości, osiągając siedmiocyfrowe przychody.

Rozmawiała Dominika Pronarska

 

WIZYTÓWKA SIECI WGN

  • Liczba biur – 100
  • kwota inwestycji – 20-30 tys. zł
  • opłata startowa – 4 tys. zł netto

Sieć rośnie / W ubiegłym roku przybyło 14 nowych placówek pod logo WGN. W tym roku grupa może się powiększyć o minimum 30 oddziałów.
/1/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Nowa franczyza w nieruchomościach

Dobrze rozumiem, że oprócz agencji nieruchomości mogę zarabiać dodatkowo na poleceniach usług, jak kredyt i ubezpieczenie tak? Pozdrawiam, Krzysztof

1 wypowiedzi
ostatnia 06.05.2022
Dom czy mieszkanie?

Od dwóch lat mieszkam w Warszawie, aktualnie wynajmuje mieszkanie, ale po podsumowaniu kosztów wychodzi, że bardziej opłaca mi się kupić własny kąt. Tylko mam dylemat...

1 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2021
Marka bogatsza o siedem biur

Ten biznes REMAX to uważam że warto wejść - to jest przyszłość - nieruchomość i ziemia to najlepsza inwestycja długoterminowa - proszę pamiętać ziemi nie przybywa

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Marka bogatsza o siedem biur

Ja bodajże w 2008 roku rozmawiałem z pewną miła Panią na temat otwarcia biura REMAX w Pile woj Wielkopolskie - spotkaliśmy się w MacDonald PIŁA W czasie rozmowy miła...

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Prowadzę działalność gospodarczą nie przerwanie od ponad 20 lat i na każdym biznesie można zarobić kwestia kosztów poniesionych czy finansowanie z kredytów i w jakim...

18 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Franczyza Re/Max

Jestem zainteresowany podjęciem współpracy z REMAX mój adres to blechpol@wp.pl tel 660 419 800

20 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Słyszałem, że w nieruchomości zawsze warto inwestować. Czy może mi ktoś doradzić, czy zakup mieszkania na kredyt, a później wynajem się opłaca się ?

18 wypowiedzi
ostatnia 16.05.2019
Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

3 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018