Rynek sprzyja przedsiębiorczym
Czy franczyza bankowa to ciągle dobry biznes?
Oczywiście, ale pod pewnymi warunkami. Bankowy biznes na licencji bardzo ewoluował przez ostatnie lata. Optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia franczyzy jest dzisiaj bank uniwersalny, w którym przychodowość budowana jest na kilku segmentach: kredytach gotówkowych, kontach osobistych, hipotece, produktach dla firm. Nowoczesna franczyza bankowa musi stać na kilku biznesowych nogach. Takie podejście pozwala franczyzobiorcy zbudować bezpieczny i stabilny biznes. Dzisiaj rynek mówi „sprawdzam” i poddaje bolesnej weryfikacji systemy monoproduktowe, zakotwiczone w segmencie consumer finance. Widać, kto przez lata inwestował w budowanie relacji z klientami, a kto opierał swój biznes na pojedynczej sprzedaży.
Jakie zaangażowanie musi włożyć w ten biznes franczyzobiorca?
Możliwie duże. Osobiste zaangażowanie zawsze było jednym z podstawowych warunków sukcesu w bankowej franczyzie. Niekoniecznie oznacza to pracę w charakterze doradcy, choć niejeden partner Alior Banku razem ze swoimi doradcami pozyskuje i obsługuje klientów. Zaangażowanie partnera to po pierwsze wizja – pomysł na to, jak prowadzić i rozwijać biznes. To również kontakt i praca z zespołem – wyznaczanie celów, motywowanie, wspieranie w ich realizacji oraz weryfikowanie osiągnięć zespołu. Niektórzy przedsiębiorcy z rozrzewnieniem wspominają czasy, w których franczyza bankowa uchodziła za samograj. W mojej ocenie nigdy tak nie było, ale kiedyś przy umiarkowanym zaangażowaniu partnera, taki biznes mógł przynosić satysfakcjonujące wyniki. Dziś franczyzobiorca powinien być jeszcze bliżej swojego biznesu, zespołu oraz klientów. Tylko wtedy jego bankowy biznes będzie się rozwijał i coraz lepiej zarabiał.
Czy digital to szansa czy zagrożenie dla bankowej franczyzy?
W Alior Banku przekuwamy go na szansę. Staramy się zaprząc go do pracy na naszą korzyść. Dopasowujemy nasz model franczyzowy tak, by partnerzy mogli maksymalnie korzystać na digitalizacji. W nowych rozwiązaniach uwzględniamy już procesy zdalne i kanały mobilnej obsługi klientów. Dzielimy się również bazą klientów pozyskaną w kanałach cyfrowych i mobilnych. Poza tym mimo rosnącej popularności bankowości elektronicznej i mobilnej, Polacy wciąż chętnie odwiedzają placówki bankowe, zwłaszcza w mniejszych miastach, w których najczęściej otwierane są placówki franczyzowe. Dlatego chcemy aktywnie rozwijać sieć partnerską, wykorzystując przy tym nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Jak widzi pan rolę franczyzodawcy we franczyzie bankowej?
Działamy w jednym z najbardziej uregulowanych i kontrolowanych sektorów, w środowisku bardzo podatnym na zmiany. Rolą franczyzodawcy w branży finansowej jest zapewnienie w tych warunkach możliwie największej stabilności biznesu partnerów. To możliwe. Kluczem do sukcesu jest bliska współpraca i efektywna komunikacja z partnerami. Franczyzodawca musi wiedzieć wszystko o biznesie, który prowadzi oraz rynku, na którym działa. Musi znać odpowiedzi na pytania, które zadają mu franczyzobiorcy. Powinien też słuchać swoich partnerów, bo to jest wiedza z pierwszej ręki o lokalnych rynkach, potrzebach klientów oraz franczyzobiorców. Z drugiej strony partnerzy powinni czuć, że bank nie tylko daje im franczyzę, ale też razem z nimi ją rozwija. Muszą czuć, że grają w tej samej drużynie. Takie poczucie daje partnerom ciągły przepływ know-how oraz bieżące wsparcie produktowe, technologiczne czy w obszarze sprzedaży.
Czy marka to ważny atut we franczyzie bankowej?
Oczywiście! Dla naszych franczyzobiorców to bardzo ważne, że jesteśmy silnym, stabilnym partnerem, który ma rozpoznawalną markę, odpowiednie zasoby kapitałowe oraz sprawdzone narzędzia do tego, by wspierać swoich partnerów na każdym etapie współpracy. Nasz brand i rozwiązania w połączeniu z ich znajomością lokalnego rynku dają fantastyczną przewagę konkurencyjną.
Notował Marcin Kaleta
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Październikowy numer "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży. Znajdziesz w nim gratisowy bilet wstępu na Targi Franczyza!
Nadchodzi największe w tej części Europy wydarzenie na rynku franczyzy - Targi Franczyza w Warszawie!
22. edycja Targów Franczyza w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przyciąga coraz więcej interesujących wystawców. Targi, które odbędą się od 24 do 26 października, to trzy dni pełne inspiracji, wiedzy i możliwości dla tych, którzy marzą o prowadzeniu własnego biznesu pod znanym szyldem.
Wrześniowy numer magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, o czym w nim przeczytasz.
Otwórz drzwi do własnego biznesu! W sierpniowym numerze "Własny Biznes FRANCHISING" doradzamy, jaką firmę otworzyć przy budżecie 50, 100, 150 i 200 tys. zł. Znajdź pomysł na sukces i zainwestuj z głową!
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Pasywny biznes, który przynosi co miesiąc dochody bez żadnego wysiłku, to marzenie każdego z nas. Czy to w ogóle możliwe?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Co drugi przedsiębiorca decydujący się na franczyzę Fit Cake wybiera tę markę jako swój pierwszy krok w biznesie. Dlaczego?
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.