Otwarcie stacji benzynowej, małej poligrafii i firmy konsultingowej może być szansą na spory zysk. W październikowym numerze prezentujemy pomysły na własną stację paliw lub firmę świadczącą usługi dla biznesu. Ponadto sprawdzamy kondycję firm budowlanych oraz pośredników kredytowych. Otwieramy piekarnię i stadninę koni, jak również radzimy na jakie dane gospodarcze powinien zwracać uwagę przedsiębiorca.
 

W październikowym numerze 10/2008 (44)

Temat numeru

Zysk do pełna
STACJE PALIW: Paliwa na światowych rynkach stale drożeją, a klientów nie ubywa. Otwarcie stacji benzynowej może być szansą na spory zysk.
USŁUGI DLA BIZNESU: Z roku na rok rośnie liczba firm świadczących usługi dla biznesu, które stale poszukują nowych partnerów.

W przeglądzie rynku opisujemy następujące firmy: BP, Lotos, Orlen, Printmania, Leadership Management Polska (LMI), Sandler Sales Institute, MBE, Office 1, Auxilium, DGE Bruxelles, Centrum Wspierania Projektów Europejskich oraz Print Terminal.

Raport specjalny

Budowlany interes już nie taki złoty?
Jeszcze rok temu firmy z branży budowlanej nie były w stanie zrealizować wszystkich zamówień. Czy obecnie, gdy zaczęła spadać liczba kupowanych nieruchomości, liczba zleceń powoli także zaczyna maleć?

Moim zdaniem

Między etatem a własną firmą
- Franczyzodawcy coraz częściej przyjmują zgłoszenia kandydatów, którzy po latach pracy w dużych korporacjach decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek. W żaden sposób nie są zepsuci pracą etatową - mówi Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców, Franchise Supervisor w McDonald's Polska.

Znikające kompetencje
- Przedsiębiorcy jeszcze niedawno – niczym u szczytu hossy – brali z rynku pracy wszystkich, którzy umieli pisać i czytać. To już historia - mówi Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

Fakty trendy

Małżeństwo firm z rozsądku
Vistula z Wólczanką, Daimler z Chryslerem czy Netia z Tele2 – coraz częściej dochodzi do fuzji bądź przejęcia jednej firmy przez drugą. Dzięki temu mogą ograniczać koszty funkcjonowania i zwiększyć efektywność działania.

Pranie na licencji
Sieć pralni chemicznych 5àSec po dwóch latach przerwy wraca do rozwoju poprzez franczyzę. Potencjalnym partnerom oferuje nowe lokalizację, a także wykup już istniejących punktów.

Boruc w piwiarni Warki
Grupa Żywiec rozwija sieć lokali gastronomicznych pod logo Warka. Mają to być piwiarnie, w których kibice przy piwie przeżyją emocje sportowe, a prowadzący lokale partnerzy Żywca solidnie zarobią. Sportowy marketing Warki aż krzyczy: to piwo to anty-Tyskie.

Dwa banki w jednym
Grupa Fortis obiecuje, że będzie otwierać 50 agencji bankowych rocznie. Przynajmniej 40 proc. z nich stanowić będą oddziały franczyzowe.

Targi pomysłów na biznes
W dniach 9-11 października w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się szósta edycja Ogólnopolskiego Salonu Franchisingu.

Ponadto informacje o firmach i sieciach: Grupa Muszkieterów, Żywiec, Kukartka, Komfort, Shell, Allianz, Moodo, Próchnik, eurobank, PAF, AmRest oraz Artman.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

284 pomysły na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Własny Biznes

Manipulacja na sprzedaż
– Mógłbym wykreować drugiego Nikodema Dyzmę i sprawić, że piosenkarz Michał Wiśniewski zostałby prezydentem. Szanuję jednak Polaków, dlatego nie zrobię tego za żadne pieniądze – mówi Piotr Tymochowicz, doradca ds. wizerunku i marketingu, właściciel Szkoły Transformacji.

Moja firma

Ruszyć z kopyta
Ci, którzy w hippicznej rekreacji dostrzegli możliwość zarobku, mieli rację. Godzina jazdy na koniu kosztuje już 50 zł, a liczba chętnych do pokłusowania wciąż rośnie.

Kredyt bez banku
Pośredników finansowych wciąż przybywa. Powstają kolejne firmy - działające zarówno w skali mikro, jak i mające ambicję rozwinąć sieć swoich punktów na całą Polskę. I wszystkie liczą na duże zyski.

Nasz biznes powszedni
Stwierdzenie: Kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa idealnie pasuje do przedsiębiorców, którzy prowadzą piekarnie. Duża konkurencja i nieustające zmiany na rynku tworzą ryzykowne środowisko. Kto jednak umocni na nim swoją pozycję, na długi czas zyskuje lojalnych klientów i sztywny popyt na swoje produkty.

Steki menedżera

Rywalizacja jest wszystkim
– Posiadanie pieniędzy samo w sobie nie jest dla mnie aż tak istotne, ale zarabianie jak najbardziej – mówi Jakub Zabłocki, twórca i współwłaściciel biura maklerskiego X-Trade Brokers zajmującego się obsługą transakcji na rynku walutowym i towarowym.

Wzrośnie spadnie

Mały kapitał gra z ryzykiem
W ciągu roku, od momentu powstania, rynek NewConnect skusił swoją ofertą ponad 60 przedsiębiorstw. Jednak imponująca liczba spółek została przyćmiona przez jego wady – niską płynność i kapitalizację.

W co zainwestować w IV kwartale 2008 roku?
W sytuacji zaostrzenia kryzysu w sektorze finansowym w USA przewidywanie koniunktury giełdowej w czwartym kwartale jest wysoce ryzykowne. Trudno dziś powiedzieć, jakie będą jego skutki dla światowej gospodarki. Dlatego najważniejsze aktualnie wydaje się zabezpieczenie kapitału.

Niewidzialna ręka rynku już widzialna
Władze Stanów Zjednoczonych ponownie wkraczają na rynek finansowy. Blisko 200 mld dolarów przeznaczą na ratowanie dwóch największych instytucji hipotecznych, Fannie Mae i Freddie Mac. Upadł bank Lehman Brothers, giełdy spadają jak kamienie.

Dobre rady

Co biznesmen musi wiedzieć o gospodarce
Jak odnaleźć się w gąszczu danych o stanie gospodarki, które nieustannie są ogłaszane przez urzędy statystyczne? Czy te dane na co dzień są przydatne przedsiębiorcom?

Archiwum jak sejf
Informacje i dane to najcenniejsze aktywa współczesnych przedsiębiorstw. Są jednak narażone na wiele niebezpieczeństw.

Teleinformatyczne dwa w jednym
Do tej pory internet i telefon w jednym był standardem głównie dla tzw. użytkowników domowych. Teraz operatorzy zaczynają walczyć o przedsiębiorców, tworząc kompleksowe oferty dla firm.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.


Zasady i warunki zakupów

Prenumerata roczna - 12 numerów w promocyjnej cenie

Prenumerata obejmuje 12 kolejnych numerów miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" i jest sprzedawana w promocyjnej cenie 59 zł. Zamawiający wybiera wydanie, od którego rozpocznie się okres prenumeraty. W pierwszej przesyłce wysyłamy miesięczniki, które ukazały się dotychczas. Kolejne numery będą nadawane w pierwszym dniu sprzedaży bezpośrednio z drukarni.

Koszt dostawy

Dostawa na terenie Polski jest bezpłatna, dotyczy to wszystkich produktów dostępnych na Franchising.pl. Koszt dostawy poza Polskę:

  • Europa (w tym Rosja, Turcja i Izrael) - 25 zł (w przypadku prenumeraty 300 zł);
  • Ameryka Północna i Afryka - 30 zł (w przypadku prenumeraty 360 zł);
  • Ameryka Południowa i Azja - 36 zł (w przypadku prenumeraty 432 zł);
  • Australia i Oceania - 50 zł (w przypadku prenumeraty 600 zł).

Warunki dostawy

Zamówienia wysyłamy w ciągu 2 dni roboczych po potwierdzeniu otrzymania zapłaty lub potwierdzeniu zamówienia pobraniowego. Zamówienia wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Czas dostawy zamówienia na terenie Polski to zazwyczaj od 1 do 5 dni roboczych. Czas dostawy kurierem Inpost to zazwyczaj 1-2 dni robocze. Przesyłki zagraniczne nadajemy wyłącznie Pocztą Polską. Czas dostawy zamówienia za granicę to zazwyczaj od 7 do 14 dni roboczych. 

Formy płatności

Lista dostępnych form płatności:

  • BLIK
  • Google Pay, Apple Pay, Masterpass,
  • karta: Visa, Mastercard, Maestro: (debetowa lub kredytowa),
  • bankowość internetowa: Alior Bank, Bank Nowy, BNP Paribas, BOŚ, Banki Spółdzielcze, CitiHandlowy, Crédit Agricole, Getin, ING, iPKO, Inteligo, mBank, Millennium, Nest Bank, Pekao, Plus Bank, Santander,
  • tradycyjny przelew bankowy: (potwierdzenie wpłaty otrzymujemy wraz z wyciągiem bankowym za dzień poprzedni),
  • pobranie: zapłata kurierowi Inpost przy odbiorze za dopłatą 9,50 zł.

Płatności BLIK i przez system bankowości internetowej realizowane są przez PayU S.A.

Proforma

Jeżeli potrzebują Państwo proformy do dokonania płatności przelewem prosimy o zamieszczenie informacji w uwagach podczas składania zamówienia. Proformę prześlemy na wskazany adres mailowy.

Zwroty i reklamacje

Prasa nie podlega zwrotom, w przypadku pozostałych artykułów nabywca może je zwrócić 14 dni od otrzymania przesyłki. Prosimy o odesłanie zwracanych artykułów na adres firmy podany poniżej. Pytania i reklamacje prosimy kierować na adres zakupy@franchising.pl lub telefonicznie na numer +48 22 560 80 22.

Dane firmy

PROFIT system Sp. z o.o.
ul. Brązownicza 16
01-929 Warszawa
NIP 5222550821, REGON 016299073, KRS:183748