Sklep napędzany kawą

Jacek Spychała, dyrektor ds. marketingu i PR spółki Żabka Polska
W sklepach z logo Żabki i Freshmarketu zmalazły kąciki gastronomiczne, w których klienci mogą napić się kawy, zjeść ciastko, albo ciepłą przekąskę. Dlaczego Żabka Polska zdecydowała się poszerzyć ofertę sklepów o taki asortyment?
Zmieniające się zwyczaje zakupowe klientów wyznaczają nowe trendy na rynku. Klienci są zdecydowanie bardziej wyedukowani niż kiedyś, a w związku z tym o wiele bardziej wymagający wobec sklepu, do którego wchodzą. Z tego trendu zrodził się pomysł stworzenia stoiska Freshcafé. I jak pokazują wyniki, była to niezwykle trafna koncepcja, pozwalająca naszym ajentom na zwiększenie obrotów i przyciągnięcie kolejnych klientów. Wysoka jakość ekspresów do kawy, a także dopasowana do potrzeb klienta oferta ciepłych przekąsek, sałatek, kanapek czy świeżo wyciskanych soków sprawiły, że Polacy bardzo szybko polubili mini kawiarnię Freshcafé. A codzienna wizyta w sklepie Żabka lub Freshmarket stała się dla niektórych rytuałem. Obecnie Freshcafé działa w każdym sklepie sieci Freshmarket (blisko 300 placówek) oraz w wybranych - pod względem powierzchni - Żabkach (blisko 400).
Czy takie miejsce w sklepie w znaczący sposób wpływa na obroty?
Stoisko Freshcafe z pewnością uatrakcyjnia nie tylko ofertę sklepu, ale także korzystnie wpływa na odbiór placówki przez klientów. Nowoczesny design idealnie podkreśla charakter nowatorskich sklepów, a proste i smaczne menu spełnia oczekiwania współczesnego klienta, który będąc „w ciągłym biegu”, chce wykonać kilka czynności na raz, np.: zrobić zakupy, doładować telefon i napić się dobrej kawy z ekspresu. Dzięki temu, że sklepy Żabka i Freshmarket mieszczą się w dogodnych lokalizacjach, wszystkie te czynności mogą wykonać „po drodze” do pracy, domu czy szkoły. Poza tym o atrakcyjności oferty stoiska Freshcafe świadczą również korzystne ceny. Dla przykładu, kubek świeżo parzonej kawy z ekspresu ciśnieniowego kosztuje 2,49 zł, czyli mniej niż w tradycyjnej kawiarni, natomiast cena za hot-doga to 2,99 zł. Zamierzamy stale optymalizować ofertę m.in. o dania gotowe na wynos. W ostatnim czasie wprowadziliśmy na przykład pizzę pocket w wersji dla wegetarianów oraz wiejską z mięsem.
Czy uważa pan, że kąciki kawiarniane na stałe wpiszą się w strukturę polskich sklepów convenience i małych marketów?
Firma Żabka Polska jako pierwsza w naszym kraju wprowadziła do swoich sklepów stoiska gastronomiczne. W pierwszej kolejności Freshcafé pojawiło się w placówkach sieci Freshmarket, z czasem popularność stoiska tak wzrosła, że postanowiliśmy wprowadzać je również w sklepach Żabka. Według mnie kąciki kawiarniane w sklepach będą się dynamicznie rozwijać, ponieważ są elementem przyciągającym nowych klientów. Z uwagi jednak na to, iż jest to znacząca inwestycja dla pojedynczego, niezrzeszonego sklepu, tylko silne sieci będą w stanie zagwarantować klientowi wysoką jakość w tak atrakcyjnej cenie.
Rozmawiała (mak)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Salon kosmetyczny, siłownia, sklep spożywczy, a może firma edukacyjna, biuro nieruchomości albo butik z modą? Przedstawiamy konkretne przykłady franczyz, które zarabiają. Pokazujemy też mniej typowe pomysły na biznes, jak hodowla ślimaków czy pracownia peruk. Bilet na Targi Franczyza gratis!
Żabka nie zwalnia i już ma 10 tys. franczyzobiorców. Okrągłą liczbę zamyka franczyzobiorczyni z Gliwic.
Powołano nową Radę Franczyzobiorców Żabki na kolejną kadencję. Rada wyłaniana jest co dwa lata i pełni kluczową rolę we współpracy przedsiębiorców z centralą.
Żabka kontynuuje program dla początkujących przedsiębiorców „Bezpieczny start”. Dzięki inicjatywie sieci, ponad 50 osób otworzyło swój sklep. W tym roku liczba jego uczestników będzie jeszcze większa.
Jaki biznes ma szansę powodzenia w obecnych realiach rynkowych? Oto kilka pomysłów ze świata franczyzy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów