Własny bank za młodu

Aleksandra Szczeponek, partner Alior Banku
Dlaczego zdecydowała się pani na biznes w branży finansowej? Czy wcześniej miała pani do czynienia z bankowością, na przykład z racji wcześniejszego doświadczenia zawodowego lub wykształcenia?
Mam ukończone studia podyplomowe z bankowości. Zdałam również egzamin przed komisją Związku Banków Polskich i uzyskałam tym samym Europejski Certyfikat Bankowca. Z branżą finansową jestem związana od 2006 roku. Zdobyte wcześniejsze doświadczenie pomogło mi w wyborze odpowiedniego banku jako franczyzodawcy.
Jak wspomina pani proces rekrutacyjny?
Ze strony banku nie spotkałam się z żadnymi problemami, być może dlatego, że w chwili rekrutacji posiadałam już siedmioletnie doświadczenie w zarządzaniu placówkami bankowymi. Otwierając pierwszą placówkę, jeszcze pod szyldem innego banku, musiałam przekonać do siebie przede wszystkim klientów i zdobyć ich zaufanie, co na początku nie było łatwe. Z biegiem czasu stałam się partnerem biznesowym dla moich klientów.
W jaki sposób sfinansowała pani inwestycję w biznes?
Inwestycję sfinansowałam ze środków swojej firmy. Na etapie przygotowania lokalu dużą pomoc uzyskałam od Alior Banku.
Ile wyniosła kwota inwestycji w pani przypadku? Czy odbiegała ona od kwoty 20 tys. zł, którą podaje Alior Bank w materiałach informacyjnych dla franczyzobiorców?
Kwota inwestycji uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji lokalu, jego metrażu oraz zakresu adaptacji na potrzeby placówki bankowej. Kwota, jaką podaje Alior Bank w materiałach jest jak najbardziej realna. Wszystko jednak uzależnione jest od stanu lokalu. Bank daje duże wsparcie przy otwarciu i prowadzeniu placówki, m.in. w postaci funduszu marketingowego.
Ile czasu trwało oczekiwanie na zwrot zainwestowanych środków?
W przypadku placówek, którymi zarządzam, inwestycja zwróciła się po kilku miesiącach.
Czego nauczył panią własny biznes?
Własny biznes nauczył mnie przede wszystkim partnerskich stosunków we współpracy nie tylko z franczyzodawcą, ale również z klientami. Bez ich zaufania do mnie i Alior Banku, nie odniosłabym sukcesów w tej branży. Planuję otwarcia kolejnych placówek partnerskich Alior Banku, które chciałabym zrealizować jeszcze w tym roku.
Rozmawiał (gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Salon kosmetyczny, siłownia, sklep spożywczy, a może firma edukacyjna, biuro nieruchomości albo butik z modą? Przedstawiamy konkretne przykłady franczyz, które zarabiają. Pokazujemy też mniej typowe pomysły na biznes, jak hodowla ślimaków czy pracownia peruk. Bilet na Targi Franczyza gratis!
– Budujemy biznes oparty o kilka grup produktowych, z których każda generuje przychód dla franczyzobiorcy – mówi Daniel Gehrke z Alior Banku.
Do 60 tys. zł na otwarcie placówki partnerskiej – Alior Bank kontynuuje wsparcie dla przedsiębiorców.
Zostaw etat, postaw na siebie! Nowy numer „Własny Biznes FRANCHISING” to konkretne pomysły na biznes, sprawdzone modele franczyzowe i inspirujące historie przedsiębiorców.
Jaki biznes ma szansę powodzenia w obecnych realiach rynkowych? Oto kilka pomysłów ze świata franczyzy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.