Dziecięca marka szybko rośnie

Opłata za przystąpienie do sieci wynosi 15 tys. zł netto (można ją rozłożyć na miesięczne raty po 500 zł). Dotyczy tylko nowych partnerów, nie trzeba jej płacić w przypadku, gdy ten sam franczyzobiorca otwiera kolejny sklep sieci.
Piątek
18.09.2015
Sieć 5.10.15 otworzyła dziesięć nowych sklepów w miesiąc.
 

To sierpień był dla polskiej sieci z dziecięcymi ubraniami takim wyjątkowo dobrym okresem. Sklepy otwarto w Pińczowie, Ostrzeszowie, Działdowie, Głownie, Częstochowie, Grudziądzu, Świdwinie, Trzebiatowie, Kraśniku i Moglinie. Większość nowych lokalizacji wpisała się w dotychczasową strategię marki, która ostatnio nastawiona była na rozwój sieci w mniejszych, nawet 15-tysięcznych miastach. Teraz jednak powoli ten punkt ciężkości będzie się przesuwał.
– Nasycamy już rynek w małych miastach, dlatego teraz nasze zainteresowanie przekierowujemy powoli na większe, jak np. Grudziądz czy Częstochowa, w których uruchomiliśmy ostatnio salony – mówi Paweł Okpisz, menedżer ds. rozwoju franczyzy marki 5.10.15. – Siłą rzeczy częściej niż dotychczas będziemy otwierać sklepy w centrach handlowych.

Zarobek na prowizji

Na otwarcie sklepu pod szyldem 5.10.15 potrzeba 30 tys. zł (dotyczy to salonu z jedną witryną). W tej kwocie zawiera się pełne wyposażenie tj.: niezbędne meble, sprzęt komputerowy, oznakowanie sklepu, manekiny, wieszaki, materiały reklamowe. Do tego należy doliczyć jeszcze koszty adaptacji lokalu, które leżą po stronie franczyzobiorcy. Zależą one od stanu pomieszczeń.
– Staramy się ograniczać ingerencję w lokal do niezbędnego minimum – zapewnia Paweł Okpisz. – Optymalna wielkość sklepu to około 80 m2.

Opłata wstępna to wydatek 15 tys. zł netto (można ją rozłożyć na miesięczne raty po 500 zł). Dotyczy tylko nowych partnerów, nie trzeba jej płacić w przypadku, gdy ten sam franczyzobiorca otwiera kolejny sklep sieci.
Franczyzobiorca dostaje towar w depozyt, czyli nie musi za niego płacić. Zarabia na prowizji od sprzedaży, która realnie wynosi 30 procent. Franczyzodawca wymaga zabezpieczenia w postaci weksla. Kiedyś trzeba było też płacić kaucję zwrotną w wysokości 20 tys. zł, ale obecnie nie ma już tego wymogu.

Należąca do firmy Komex sieć 5.10.15 liczy obecnie około 250 sklepów. Do końca roku planowane jest kolejne kilkanaście otwarć.

Według Raportu o franczyzie w Polsce, opracowanego przez firmę PROFIT system, 5.10.15 była w 2014 roku największą siecią w branży z artykułami dziecięcymi. W sumie w tym segmencie działało w ubiegłym roku 13 licencjodawców i ponad 620 placówek franczyzowych.