Co rząd zrobi dla przedsiębiorców?

Wsparcie dla Polaków / Prezydent i premier na specjalnej konferencji ogłosili tzw. tarczę antykryzysową, która ma ratować polską gospodarkę przed skutkami epidemii koronawirusa. W sumie na ten cel ma zostać przeznaczone 212 mld zł.
Czwartek
19.03.2020
Dopłaty do pensji, odroczenie składek ZUS i zaliczek na podatki – to rządowy projekt pomocy dla przedsiębiorców w obliczu kryzysu związanego z koronawirusem.
 

Wczoraj prezydent i premier na specjalnej konferencji ogłosili tzw. tarczę antykryzysową, która ma ratować polską gospodarkę przed skutkami epidemii koronawirusa. W sumie na ten cel ma zostać przeznaczone 212 mld zł.

Tarczę podzielono na pięć filarów. Dwa pierwsze z nich dotyczą pracowników oraz przedsiębiorców.

Dopłaty do pensji

Pierwszy filar ma na celu ochronę miejsc pracy. Państwo ma wspomóc przedsiębiorców w wypłacaniu pensji pracownikom. Pod warunkiem, że wykażą oni spadek obrotów.
– Dla przedsiębiorców, których obroty spadną, przewidujemy możliwość dopłat do wynagrodzeń pracowników. Chcemy, aby 40 proc. pensji, do wysokości wynagrodzenia średniego, finansowało państwo, a drugie 40 proc. pokrywał pracodawca. Choć będzie mógł zwiększyć ten procent. Jestem przekonany, że dzięki temu nawet 3-4 miliony osób będzie bezpiecznych na rynku pracy – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dla osób samozatrudnionych oraz na umowach zlecenie i o dzieło też jest przewidziana jednorazowa pomoc. Jak wyjaśniała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, pracownicy samozatrudnieni lub na umowach cywilno-prawnych mogą liczyć na wypłatę "świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości około 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia bez względu na to, czy to jest umowa zlecenie, czy o dzieło".

Pakiet dla przedsiębiorców

Drugim filarem tarczy antykryzysowej jest pakiet dla przedsiębiorców, na który rząd chce przeznaczyć 73,2 mld zł. Z tego 4,9 mld zł to bezpośrednie wydatki państwa, a 68,3 mld zł to środki, które w różnych formach będą przekazywane jako wsparcie płynności finansowej przedsiębiorców. W pakiecie znajdą się m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki, leasing operacyjny dla sektora transportowego (oferowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu), brak kar za niedotrzymanie terminów podatkowych.

W ramach pakietu rząd pozwoli na zwiększenie do 80 proc. gwarancji kredytowych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dotyczy to zarówno kredytów już zaciągniętych, jak i tych, które przedsiębiorcy dopiero będą chcieli wziąć. Automatycznie mają zostać przedłużone kredyty obrotowe, udzielone przez banki.

Planowane jest również czasowe przywrócenie handlu w niedziele.

Mikrofirmy (które zatrudniają nie więcej niż dziewięciu pracowników) będą mogły wystąpić o pożyczki do wysokości 5 tys. zł, wypłacane z Funduszu Pracy. 
– Pożyczka będzie bezzwrotna, jeśli firma nie zdecyduje się na zwolnienie swoich pracowników przez najbliższe sześć miesięcy – tłumaczyła na wczorajszej konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Co z ZUS-em i podatkami?

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że „bez względu na wielkość podmiotu gospodarczego, bez względu na formę prowadzenia działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca, który dzisiaj notuje straty, spadek obrotów, będzie mógł przesunąć w czasie, rozłożyć na raty należności publiczno-prawne, takie jak zaliczki na podatki – CIT, PIT, VAT czy składki na ubezpieczenia społeczne bez dodatkowych opłat prolongacyjnych".

ZUS już we wtorek ogłosił, że umożliwia odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek, za okres od lutego do kwietnia tego roku. Ci, którzy mają podpisaną z ZUS-em umowę o rozłożenie na raty spłaty zadłużenia bądź odroczenie płatności – i termin spłat przypada im od marca do maja – mogą teraz ten termin wydłużyć o trzy miesiące. Aby skorzystać z ulg, trzeba złożyć w ZUS-ie odpowiedni wniosek, dostępny na stronie internetowej.
– Chcemy zaproponować odroczenie płatności ZUS do czerwca, a później, jeśli ktoś będzie wnioskował o odroczenie zapłaty, przełożenie tego na zapłatę ratalną – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Pakiet dla przedsiębiorców przewiduje także zniesienie czasowe kar za opóźnienia w realizacji kontraktów wygranych w przetargach publicznych oraz prawo do rozliczenia całości tegorocznej straty w przyszłym roku.

Wprowadzenie rządowej tarczy antykryzysowej wymaga specustawy. Jej projekt ma powstać do końca tego tygodnia, a Sejm miałby się nią zająć 25 marca.

FIRMY W POLSCE

  • Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiebiorczości (raport z 2019 r.) w Polsce jest ok. 2,1 mln firm.
  • W tej liczbie tylko 3,6 tys. to duże przedsiebiorstwa. Reszta to mikro, małe i średnie firmy.
  • Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa uderzy we wszystkie branże. Do najbardziej poszkodowanych należą m.in. turystyka, handel niespożywczy, usługi, branża eventowa.

Przeczytaj o wsparciu dla biznesu we Włoszech oraz komentarz czego jeszcze brakuje w polskich rozwiązaniach


Pomoc dla przedsiębiorców / Rząd chce przeznaczyć 73,2 mld zł na wsparcie przedsiębiorców. Z tego 4,9 mld zł to bezpośrednie wydatki państwa, a 68,3 mld zł to środki, które w różnych formach będą przekazywane jako wsparcie płynności finansowej właścicieli firm.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...

32 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2022
Nowe sądy tylko dla franczyzy?

No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Społeczność Franchising.pl

MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...

2 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

a POF ma jakieś zasady?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.03.2022
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin

Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...

6 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2021
Mini piekarnia Fornetti

A co sie stalo s Fornetti w Polsce? Jak oni wszyscy znikli?

2 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2021
Środki na działalność gospodarczą

Cześć Jestem świeżakiem na rynku wkrótce otworze swoją pierwszą działalność. Niestety nie posiadam środków na szybkie uruchomienie sklepu i cały czas poszukuje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2021
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Bardzo pomocny artykol

31 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2021