Co rząd zrobi dla przedsiębiorców?

Wsparcie dla Polaków / Prezydent i premier na specjalnej konferencji ogłosili tzw. tarczę antykryzysową, która ma ratować polską gospodarkę przed skutkami epidemii koronawirusa. W sumie na ten cel ma zostać przeznaczone 212 mld zł.
Czwartek
19.03.2020
Dopłaty do pensji, odroczenie składek ZUS i zaliczek na podatki – to rządowy projekt pomocy dla przedsiębiorców w obliczu kryzysu związanego z koronawirusem.
 

Wczoraj prezydent i premier na specjalnej konferencji ogłosili tzw. tarczę antykryzysową, która ma ratować polską gospodarkę przed skutkami epidemii koronawirusa. W sumie na ten cel ma zostać przeznaczone 212 mld zł.

Tarczę podzielono na pięć filarów. Dwa pierwsze z nich dotyczą pracowników oraz przedsiębiorców.

Dopłaty do pensji

Pierwszy filar ma na celu ochronę miejsc pracy. Państwo ma wspomóc przedsiębiorców w wypłacaniu pensji pracownikom. Pod warunkiem, że wykażą oni spadek obrotów.
– Dla przedsiębiorców, których obroty spadną, przewidujemy możliwość dopłat do wynagrodzeń pracowników. Chcemy, aby 40 proc. pensji, do wysokości wynagrodzenia średniego, finansowało państwo, a drugie 40 proc. pokrywał pracodawca. Choć będzie mógł zwiększyć ten procent. Jestem przekonany, że dzięki temu nawet 3-4 miliony osób będzie bezpiecznych na rynku pracy – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dla osób samozatrudnionych oraz na umowach zlecenie i o dzieło też jest przewidziana jednorazowa pomoc. Jak wyjaśniała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, pracownicy samozatrudnieni lub na umowach cywilno-prawnych mogą liczyć na wypłatę "świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości około 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia bez względu na to, czy to jest umowa zlecenie, czy o dzieło".

Pakiet dla przedsiębiorców

Drugim filarem tarczy antykryzysowej jest pakiet dla przedsiębiorców, na który rząd chce przeznaczyć 73,2 mld zł. Z tego 4,9 mld zł to bezpośrednie wydatki państwa, a 68,3 mld zł to środki, które w różnych formach będą przekazywane jako wsparcie płynności finansowej przedsiębiorców. W pakiecie znajdą się m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki, leasing operacyjny dla sektora transportowego (oferowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu), brak kar za niedotrzymanie terminów podatkowych.

W ramach pakietu rząd pozwoli na zwiększenie do 80 proc. gwarancji kredytowych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dotyczy to zarówno kredytów już zaciągniętych, jak i tych, które przedsiębiorcy dopiero będą chcieli wziąć. Automatycznie mają zostać przedłużone kredyty obrotowe, udzielone przez banki.

Planowane jest również czasowe przywrócenie handlu w niedziele.

Mikrofirmy (które zatrudniają nie więcej niż dziewięciu pracowników) będą mogły wystąpić o pożyczki do wysokości 5 tys. zł, wypłacane z Funduszu Pracy. 
– Pożyczka będzie bezzwrotna, jeśli firma nie zdecyduje się na zwolnienie swoich pracowników przez najbliższe sześć miesięcy – tłumaczyła na wczorajszej konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Co z ZUS-em i podatkami?

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że „bez względu na wielkość podmiotu gospodarczego, bez względu na formę prowadzenia działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca, który dzisiaj notuje straty, spadek obrotów, będzie mógł przesunąć w czasie, rozłożyć na raty należności publiczno-prawne, takie jak zaliczki na podatki – CIT, PIT, VAT czy składki na ubezpieczenia społeczne bez dodatkowych opłat prolongacyjnych".

ZUS już we wtorek ogłosił, że umożliwia odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek, za okres od lutego do kwietnia tego roku. Ci, którzy mają podpisaną z ZUS-em umowę o rozłożenie na raty spłaty zadłużenia bądź odroczenie płatności – i termin spłat przypada im od marca do maja – mogą teraz ten termin wydłużyć o trzy miesiące. Aby skorzystać z ulg, trzeba złożyć w ZUS-ie odpowiedni wniosek, dostępny na stronie internetowej.
– Chcemy zaproponować odroczenie płatności ZUS do czerwca, a później, jeśli ktoś będzie wnioskował o odroczenie zapłaty, przełożenie tego na zapłatę ratalną – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Pakiet dla przedsiębiorców przewiduje także zniesienie czasowe kar za opóźnienia w realizacji kontraktów wygranych w przetargach publicznych oraz prawo do rozliczenia całości tegorocznej straty w przyszłym roku.

Wprowadzenie rządowej tarczy antykryzysowej wymaga specustawy. Jej projekt ma powstać do końca tego tygodnia, a Sejm miałby się nią zająć 25 marca.

FIRMY W POLSCE

  • Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiebiorczości (raport z 2019 r.) w Polsce jest ok. 2,1 mln firm.
  • W tej liczbie tylko 3,6 tys. to duże przedsiebiorstwa. Reszta to mikro, małe i średnie firmy.
  • Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa uderzy we wszystkie branże. Do najbardziej poszkodowanych należą m.in. turystyka, handel niespożywczy, usługi, branża eventowa.

Przeczytaj o wsparciu dla biznesu we Włoszech oraz komentarz czego jeszcze brakuje w polskich rozwiązaniach


Pomoc dla przedsiębiorców / Rząd chce przeznaczyć 73,2 mld zł na wsparcie przedsiębiorców. Z tego 4,9 mld zł to bezpośrednie wydatki państwa, a 68,3 mld zł to środki, które w różnych formach będą przekazywane jako wsparcie płynności finansowej właścicieli firm.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.

31 wypowiedzi
ostatnia 20.05.2020
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

126 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Drodzy, wielka prośba do osób, które prowadzą swoją działalność. Możecie wypełnić poniższą ankietę? Zajmie Wam to maks 1 min. Przygotowuje narzędzie, które ma...

126 wypowiedzi
ostatnia 23.03.2020
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, jestem studentką III roku finansów menedżerskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i prowadzę badania do pracy licencjackiej na temat źródła finansowania...

208 wypowiedzi
ostatnia 18.02.2020
Franczyza

Jakie sieci handlowe nie blokują decyzji podejmowanych przez partnera? Chciałbym wejść na rynek, bo mam już pewne doświadczenie, ale właśnie boję się mocnego...

1 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Społeczność Franchising.pl

Strata 37000 PLN. Jestem na drodze sądowej z firmą blinkee.city / Blinkee. W lutym 2019 podpisana i wysłana umowa. Pieniądze wysłane. Do dnia 13.12.2019 brak skuterów,...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2019
Biznes na dodatek

Z tymi kwotami 6.000~12.000pln to raczej byłbym bardzo ostrożny ;-) Ale faktycznie taka opcja jest ciekawa, główne problemy InPostu to niestety... Technika! Terminale do...

2 wypowiedzi
ostatnia 29.11.2019