Zakochaj się w firmie na wiosnę!

Mam sentyment do firm założonych w zeszłym miesiącu. Lubię patrzeć na podniecenie świeżo upieczonych przedsiębiorców, bo pamiętam siebie: jakie zrobić wizytówki, czy nazwę dajemy drukowanymi literami i czy kawiarkę do biura bierzemy na wynajem, czy kupujemy? Same ważne sprawy…
Wszystko widziane w różowych okularach, bo MUSI się udać. Firma jest wtedy jak nowy partner na wiosnę – idealny. Chciałbym przestrzec: okres zakochania służy do rozmnażania, ale niekoniecznie pieniędzy… Musimy mimo zrozumiałego podekscytowania zachować rozsądek. Co przez to rozumiem? PO PIERWSZE, pilnowanie kosztów. Niech nasze wydatki rosną razem z przychodami, niech ich nie wyprzedzają. Oczywiście, jeśli w firmie potrzebna jest inwestycja, musimy ją zrobić, ale policzmy czas zwrotu i znajmy prognozę rozwoju biznesu.
PO DRUGIE, poznawajmy naszą firmę, tak, jak byśmy chcieli poznać nową wiosenną miłość. Edukujmy się, czytajmy umowy, konsultujmy je z prawnikami, nie dajmy sobie wmówić, że „będzie dobrze”. Oby było, ale nasze szanse znacznie urosną wtedy, gdy SAMI dojdziemy do takiego wniosku po mozolnych analizach. Jako gracz giełdowy podeprę się mądrością z parkietu, która pasuje do biznesu: „Nie warto gonić okazji/ceny, jeśli uciekła, poczekajmy na następną”. Krótko mówiąc, PO TRZECIE, nie dajmy sobie wmówić, że „albo-albo, że drugiej szansy nie będzie, że lokalizacja panu przepadnie, jutro będzie drożej, a lepszej franczyzy nie ma na świecie”… Wiadro zimnej wody na głowę i spójrzmy na tę „okazję” raz jeszcze z boku. Ja zawsze mając wątpliwości, szedłem na spacer, długi, taki pełen samotnych myśli, wtedy stygłem… Jak po powrocie do domu dalej widziałem propozycję biznesową jako atrakcyjną – wchodziłem w nią. Jak nie, to nie. Na pewno macie swoje sposoby na przemyślenie, przespanie się z tematem… Kawa? Rozmowa z kimś serdecznym, a niezaangażowanym w sprawę? Może płatne doradztwo prawnika?
Wielu z Was dopiero wiosną lub latem (mam nadzieję, że będzie już po pandemii) wybierze swój pomysł na biznes. Rynek się zmienił, niektóre biznesy są teraz atrakcyjniejsze, inne straciły na znaczeniu rynkowym. Czas poświęcony na wybór, to czas najlepiej zainwestowany w przyszłość i powodzenie finansowe. Nie wszystkie biznesy się udają, czasem zawodzi koncept, czasem my sami, albo lokalizacja. Jak w piłce nożnej: można przegrać, wygrać lub zremisować. Kto przygotuje lepszą taktykę, ma większe szanse. Ale spróbować zawsze warto. Bo biznes jest piękny, podniecający i rozwija intelektualnie. Jest jak piękna kobieta, o którą trzeba się starać, a która niestety nie wybacza błędów… Ale kto nie chciałby zaryzykować na wiosnę i pójść w tan z piękną kobietą?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kto chce pracować z domu, kto z biura a kto preferuje model hybrydowy? Poznajcie najnowsze wyniki badań dotyczące pracy zdanej.
Postanowili rzucić pracę w korporacji i wspólnie założyć firmę. Dziś stworzona przez nich marka jest znana na całym świecie, a oni są milionerami. O kim mowa?
Technologia ubiera płaszcz Zbawiciela przed koronawirusem, aby ostatecznie rozprawić się z naszą prywatnością.
Motywacji potrzebuje zarówno przedsiębiorca, jak i pracownik. Jak pobudzić do działania siebie i swój zespół?
W firmach rodzinnych konflikty mogą pojawiać się częściej niż w innych. Jak im przeciwdziałać?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes przeanalizowaliśmy w marcowym wydaniu magazynu.
Lawenda to zioło, które można wykorzystać na wiele sposobów. Mnogość zastosowań sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę.
Własna pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Warto jednak zajmować się produkcją pieczarek w większej liczbie pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Pizzeria La Patata otworzyła niedawno kolejny lokal w Warszawie. Oferuje pizzę na bazie sprowadzanych z Włoch produktów i chętnie podzieli się swoją licencją na biznes z franczyzobiorcami.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
POPULARNE NA FORUM
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy
Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.
Chciałbym otworzyć punkt z nawozami
Witam, posiadam plac oraz sprzęt potrzebny do dystrybucji nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Obecnie zajmujemy się sprzedażą wyrobów węglowych, a Nasza siedziba...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...
Nowe sądy tylko dla franczyzy?
No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...
Społeczność Franchising.pl
MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad
a POF ma jakieś zasady?
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin
Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...