Zakochaj się w firmie na wiosnę!

Wybierz mądrze
Wybierz mądrze / Rynek się zmienił, niektóre biznesy są teraz atrakcyjniejsze, inne straciły na znaczeniu rynkowym. Czas poświęcony na wybór, to czas najlepiej zainwestowany w przyszłość i powodzenie finansowe.
Wtorek
30.03.2021
Pierwsza firma jest jak pierwsza dziewczyna, pachnie bzem i nowością... Tymczasem w biznesie inaczej niż w romantycznym związku od razu trzeba myśleć o intercyzie…
 

Mam sentyment do firm założonych w zeszłym miesiącu. Lubię patrzeć na podniecenie świeżo upieczonych przedsiębiorców, bo pamiętam siebie: jakie zrobić wizytówki, czy nazwę dajemy drukowanymi literami i czy kawiarkę do biura bierzemy na wynajem, czy kupujemy? Same ważne sprawy…

Wszystko widziane w różowych okularach, bo MUSI się udać. Firma jest wtedy jak nowy partner na wiosnę – idealny. Chciałbym przestrzec: okres zakochania służy do rozmnażania, ale niekoniecznie pieniędzy… Musimy mimo zrozumiałego podekscytowania zachować rozsądek. Co przez to rozumiem? PO PIERWSZE, pilnowanie kosztów. Niech nasze wydatki rosną razem z przychodami, niech ich nie wyprzedzają. Oczywiście, jeśli w firmie potrzebna jest inwestycja, musimy ją zrobić, ale policzmy czas zwrotu i znajmy prognozę rozwoju biznesu. 

PO DRUGIE, poznawajmy naszą firmę, tak, jak byśmy chcieli poznać nową wiosenną miłość. Edukujmy się, czytajmy umowy, konsultujmy je z prawnikami, nie dajmy sobie wmówić, że „będzie dobrze”. Oby było, ale nasze szanse znacznie urosną wtedy, gdy SAMI dojdziemy do takiego wniosku po mozolnych analizach. Jako gracz giełdowy podeprę się mądrością z parkietu, która pasuje do biznesu: „Nie warto gonić okazji/ceny, jeśli uciekła, poczekajmy na następną”. Krótko mówiąc, PO TRZECIE, nie dajmy sobie wmówić, że „albo-albo, że drugiej szansy nie będzie, że lokalizacja panu przepadnie, jutro będzie drożej, a lepszej franczyzy nie ma na świecie”… Wiadro zimnej wody na głowę i spójrzmy na tę „okazję” raz jeszcze z boku. Ja zawsze mając wątpliwości, szedłem na spacer, długi, taki pełen samotnych myśli, wtedy stygłem… Jak po powrocie do domu dalej widziałem propozycję biznesową jako atrakcyjną – wchodziłem w nią. Jak nie, to nie. Na pewno macie swoje sposoby na przemyślenie, przespanie się z tematem… Kawa? Rozmowa z kimś serdecznym, a niezaangażowanym w sprawę? Może płatne doradztwo prawnika?

Wielu z Was dopiero wiosną lub latem (mam nadzieję, że będzie już po pandemii) wybierze swój pomysł na biznes. Rynek się zmienił, niektóre biznesy są teraz atrakcyjniejsze, inne straciły na znaczeniu rynkowym. Czas poświęcony na wybór, to czas najlepiej zainwestowany w przyszłość i powodzenie finansowe. Nie wszystkie biznesy się udają, czasem zawodzi koncept, czasem my sami, albo lokalizacja. Jak w piłce nożnej: można przegrać, wygrać lub zremisować. Kto przygotuje lepszą taktykę, ma większe szanse. Ale spróbować zawsze warto. Bo biznes jest piękny, podniecający i rozwija intelektualnie. Jest jak piękna kobieta, o którą trzeba się starać, a która niestety nie wybacza błędów… Ale kto nie chciałby zaryzykować na wiosnę i pójść w tan z piękną kobietą?


ekspert, członek zarządu Polskiej Organizacji Franczyzodawców

POPULARNE NA FORUM

Ryzyko wspólników

Każdy, kto szuka solidnych i rzetelnych informacji podatkowych, powinien regularnie odwiedzać https://biegly-skarbowy.pl/blog/.

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Kary umowne a PIT

https://biegly-skarbowy.pl/blog/ to prawdziwy przewodnik po świecie podatków, który pomaga mi podejmować lepsze decyzje biznesowe.

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Korekta stawki VAT przy transakcji z konsumentem

Szukasz rzetelnych porad dotyczących księgowości? Sprawdź https://biegly-skarbowy.pl/blog/ - mnóstwo cennych informacji!

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
CIT a dywidenda

Wszystko, czego potrzebujesz wiedzieć o podatkach, znajdziesz na https://biegly-skarbowy.pl/blog/. Serdecznie polecam wszystkim biegłym skarbowym!

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Blokada rachunku

Jako biegły skarbowy cenię sobie dokładność, a artykuły znajdujące się na https://biegly-skarbowy.pl/blog/ zawsze spełniają moje oczekiwania. Są świetnym źródłem...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Przełomowy wyrok

Odkryłem https://biegly-skarbowy.pl/blog/, kiedy szukałem informacji o ulgach podatkowych dla firm. Każdy artykuł jest dobrze napisany i łatwo zrozumiały – polecam każdemu

1 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2024
Czy trzeba ujawnić strategię podatkową?

Znajdź wszystko o podatku od nieruchomości na https://biegly-skarbowy.pl/blog/. Świetnie napisane i łatwe do zrozumienia

1 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2024
Kiedy przysługuje prawo do odliczenia?

Szczegółowe poradniki o podatkach lokalnych tylko na https://biegly-skarbowy.pl/blog/. Bardzo polecam!

1 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2024