Hipnoza w biznesie

Hipnoza jako wsparcie / Znane osoby, które oficjalnie przyznały się do regularnego korzystania z sesji hipnoterapeutycznych, to Brad Pitt, Matt Damon, Charlize Theron, Albert Einstein, Tiger Woods.
Sobota
02.09.2023
Dzięki wykorzystaniu naszej podświadomości hipnoza eliminuje blokady, które przeszkadzają odnieść zawodowy sukces. Korzystają z niej znani biznesmeni, gwiazdy kina i sportu oraz politycy.
 

Nazywana jest tajną bronią ludzi sukcesu. Może pomóc każdemu, zarówno przedsiębiorcy stawiającemu pierwsze kroki w biznesie, jak i prezesowi dobrze prosperującej firmy, który lubi wyzwania. Możliwości jej zastosowania są nieograniczone. Branża nie ma znaczenia, podobnie, jak płeć, wiek czy wykształcenie osoby decydującej się na sesję. Hipnoza to stan głębokiego odprężenia i relaksu, podczas którego uzyskujemy dostęp do zasobów ukrytych w naszym umyśle oraz do naszych emocji. Bazując na odwołaniu się do naszej podświadomości, umożliwia wpływanie na emocje, a to właśnie zarządzanie nimi pomaga świadomie podejmować właściwe decyzje, realizować wyzwania i stawiać sobie coraz wyżej poprzeczkę w samorozwoju.

Wśród znanych osób sporo jest takich, które oficjalnie przyznają się do regularnego korzystania z sesji hipnoterapeutycznych. Przykładem są takie gwiazdy Hollywood, jak Brad Pitt i Matt Damon czy Charlize Theron, hipnozę wykorzystywał fizyk Albert Einstein oraz słynny, amerykański golfista Tiger Woods (uważał, że sesje pomagają mu zwiększyć koncentrację podczas zawodów i wygrywać). Każda z tych osób miała różnego typu lęki i słabości, które hipnoza pomogła im przezwyciężyć. Dziś do gabinetów hipnoterapeutów zgłasza się dodatkowo coraz więcej przedsiębiorców, których firmy w różny sposób ucierpiały przez pandemię i COVID-19. Nie wiedzą, jakie podjąć decyzje, jest w nich lęk przed utratą majątku. Paraliżuje ich strach przed wyborem dalszego kierunku rozwoju firmy i przed jutrem. Jak może pomóc terapeuta? Problemem nie jest sytuacja „tu i teraz”. Na teraźniejszość podejmowanych decyzji oraz przyszłość wpływ ma to, co wydarzyło się w przeszłości, często w dzieciństwie.

– Siła hipnoterapii tkwi w tym, że pracując z umysłem podświadomym, docieramy bezpośrednio do źródła i przyczyny problemu, jednocześnie uzdrawiając to, co jest trudne i wymaga uzdrowienia. Porównując to do komputera: czyścimy dysk, usuwamy zbędne oprogramowanie, usuwamy wirusy i wgrywamy nowe dane oraz aplikacje, które mają pomóc realizować cele i zadania bezproblemowo – mówi Anna Godlewska, coach, specjalista w zakresie hipnoterapii. Problemy, z jakimi zgłaszają się do terapeutki klienci ze świata biznesu, dotyczą wielu objawów i schorzeń m.in.: różnego rodzaju objawów psychosomatycznych, permanentnego stresu, wypalenia zawodowego, chęci pozbycia się natrętnych myśli. – Decydują się często na spotkanie, gdy zauważają pewne schematy, jak bóle głowy i lęk np. przed lataniem, przestrzenią, a także gdy zauważają powtarzające się sytuacje, które nie pozwalają im cieszyć się swoją pracą, życiem osobistym czy też zwyczajnie tym, co aktualnie posiadają – mówi Anna Godlewska.

Wskazówki z przeszłości

Hipnoza to stan głębokiego skupienia na jednej rzeczy, podczas którego trwania jesteśmy mocno podatni na sugestie. To ważne, ponieważ otwieramy się na komunikację z terapeutą, nie próbujemy nic analizować, tylko akceptujemy to, co usłyszymy. Hipnoterapeuta wywołuje w nas korzystną zmianę (o której wcześniej z nim rozmawiamy).

– Dzięki hipnozie przede wszystkim możemy uwolnić się od traumatycznych zdarzeń z przeszłości. A uwalniając różnego rodzaju blokady i ograniczenia, wpływamy na przejrzystość naszego myślenia obecnie, otwieramy się na siebie samych i zaczynamy budować dobrą relację z samym sobą – podkreśla Anna Godlewska. 

Przejrzystość myślenia leży u podstaw podejmowania właściwych, biznesowych decyzji przez przedsiębiorców. To, co ją podświadomie blokuje, to niepewność i brak siły we własne możliwości oraz niska samoocena, mimo obiektywnie wysokich kwalifikacji i ogromnej wiedzy. Hipnoterapia pozwala odkryć, skąd wynika opór podświadomości przed chęcią podejmowania przez nas wyzwań, a tym samym, paradoksalnie, obroną przed… sukcesem. Pomaga odkryć przyczyny tkwiących w nas blokad. Tą blokadą może być stres, wywołany konkretnym wydarzeniem w dzieciństwie, czy zachowanie bliskiej osoby, np. ciągła krytyka w dzieciństwie przez rodzica. Z jednej strony tego typu krytyka mogła motywować nas w życiu dorosłym do szybkiego osiągnięcia niezależności finansowej, z drugiej jednak podświadomość w którymś momencie zablokowała te dążenia, uznając, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, aby wejść na wyższy poziom, a pozostanie na obecnym jest bezpieczniejsze. Z tego powodu nawet dobrze prosperująca firma nie będzie w stanie wyjść poza pewne schematy, np. otwierając się na nowe rynki, klientów czy możliwości. Dzięki wsparciu hipnoterapeuty i pokonaniu indywidualnych blokad, lepiej przekonamy klienta do swoich usług czy produktów, postawiony cel zrealizujemy nie tylko szybciej, ale i lepiej, wykażemy się większą kreatywnością. 

Do hipnoterapii potrzebny jest tylko głos specjalisty (nie wahadełko na łańcuszku, to rekwizyt pokazywany w filmach czy w tzw. hipnozie scenicznej) oraz jego fachowa wiedza. Anna Godlewska prowadzoną przez siebie sesję dzieli na trzy części. Pierwsza część to rozmowa o tym, czego klient potrzebuje, co jest dla niego trudnością, jakie emocje czuje i z którymi chciałby popracować. 

– Osoba, która do mnie przychodzi, określa swój emocjonalny stan docelowy, czyli jak chciałby się czuć, kiedy uwolni się już od nawyków, przekonań lub traumatycznych doświadczeń z przeszłości – mówi hipnoterapeutka. Druga część spotkania to wprowadzenie za pomocą odpowiednich słów w stan hipnozy, podczas której ciało jest w całkowitej, głębokiej relaksacji i odprężeniu. Klient odpowiada na zadawane pytania. W trakcie procesu otrzymuje sugestie, które zostały przekazane hipnoterapeucie na początku spotkania. Trzecia część to rozmowa po wyprowadzeniu ze stanu hipnozy pozwalająca zintegrować cały proces. Wielu hipnoterapeutów zajmujących się hipnoterapią biznesową łączy hipnozę z coachingiem.

– Też tak robię, ponieważ klient, uzdrawiając przeszłość, nadal potrzebuje wskazówek, jak wprowadzić nowe nawyki i przekonania do teraźniejszości. W sesjach coachingu z klientem pracuje się na bazie teraźniejszości i przyszłości. Klient uczy się nowych umiejętności i kompetencji, pomiędzy spotkaniami wdraża je w praktykę. Zależy mi podczas spotkań na zintegrowaniu umysłu świadomego i podświadomego, dlatego też moi klienci otrzymują ode mnie różne zadania domowe, które mają wspierać skuteczność całego procesu – mówi Anna Godlewska. 

Dziś wszystko się uda!

Potocznie uważa się, że hipnoza pomaga w biznesie w zaprogramowaniu się na sukces. Po sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią i wojną w Ukrainie coraz częściej jest wsparciem w lękach przed utratą firmy, pomaga lepiej kontrolować swój umysł (a tym samym podejmowane decyzje), wyostrza naszą czujność przed manipulacją. Hipnoza pomaga w leczeniu lęków i fobii, a te niejednokrotnie są przeszkodą przy wyborze właściwych decyzji. Traumy z dzieciństwa mogą mieć wpływ na to, że szef niewłaściwie deleguje obowiązki, poprzez swoje złe nawyki nieświadomie sabotuje właściwą organizację w funkcjonowaniu firmy, nie ma świadomości tego, jakie tkwią w nim umiejętności, które np. pomogłyby firmie w kryzysie. To, ile sesji terapeutycznych jest potrzebnych, zależy indywidualnie od danej osoby oraz celu, jaki chce osiągnąć. Ceny sesji są mocno zróżnicowane, wahają się do 200 do 1 tys. zł. Na rynku są oferty szkoleń biznesowych z wykorzystaniem hipnozy – koszty zależą od liczby osób z danej firmy, ponieważ często to sesje grupowe.

Sesje odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i online. W tym drugim przypadku niezbędne jest stabilne łącze internetowe oraz wygodne miejsce w domu, np. ulubiona sofa i cisza. Sesja trwa około dwóch godzin. Terapeuci nie mają wątpliwości, że coraz większa liczba osób trafia do ich gabinetów dzięki  pewnego rodzaju „odczarowaniu” hipnozy. Przez lata była utożsamiana z magią, podczas gdy u jej podstaw leży nauka. Wielu naukowców od wieków podejmowało się, z sukcesami, badań nad jej naukową sferą. Jedne z ostatnich badań przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda (2016 rok) mogą być przełomowe – po przebadaniu wybranej grupy osób stwierdzono odkrycie zmian w trzech obszarach mózgu podczas hipnozy, które być może w przyszłości staną się alternatywą dla zażywania leków przeciwbólowych i uspokajających, które mają skutki uboczne. Hipnoza tymczasem nie ma żadnych.

Najprostszą formą hipnozy jest autohipnoza, która działa na zasadzie autosugestii, czyli wyobrażaniu sobie pewnych sytuacji i zdarzeń (jest to np. sposób radzenia sobie ze stresem) i sterowaniu wyobraźnią. Przykładem jest np. powtarzanie sobie od rana (będąc w pełni zrelaksowanym) pozytywnych słów, które chcemy przekazać podświadomości typu: „Dziś pokonam trudności”, „Dziś wszystko mi się uda”, „Dziś z łatwością zrealizuję wszystkie obowiązki”, „Dziś będzie dobry dzień”. Wypowiadając te zdania (powinny być krótkie i zawsze pozytywne), warto zamknąć oczy, usiąść w spokojnym miejscu i odprężyć się. Można dodatkowo zamknąć oczy i zastosować techniki wizualizacji.

– Stanu podobnego do hipnozy doświadczamy wielokrotnie w ciągu dnia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zawsze wtedy, gdy np. zamyślimy się i mamy wrażenie, jakby czas stanął w miejscu. Czasem możemy to poczuć, gdy przemierzając trasę samochodem, po dojechaniu na miejsce zupełnie nie pamiętamy, co mijaliśmy po drodze, jak właściwie minęła nam droga. Podobne odczucia możemy zauważyć codziennie tuż przed zaśnięciem i tuż po przebudzeniu – mówi Anna Godlewska. – Warto pamiętać, że hipnoza jest kluczem do możliwości, które leżą poza zasięgiem naszego świadomego postrzegania. Po całym procesie hipnoterapii moi klienci najczęściej czują więcej radości, lekkości, lepiej radzą sobie z problemami i potrafią zarządzać emocjami bez potrzeby wpadania w ekstrema. Odczuwają więcej równowagi w swoim życiu i mają poczucie wpływu na to, co się wydarzy. Uwalniają swoje blokady i ograniczenia. Są gotowi przejąć kontrolę nad swoim życiem osobistym i biznesowym, a tym samym ich poziom życia zmienia się zdecydowanie na lepsze.

 

Hipnoterapia:

 • pomaga zredukować stres i napięcie (np. przed wystąpieniem publicznym czy podróżami samolotem)
 • uruchamia entuzjazm do działania
 • wzmacnia pewność siebie
 • pomaga w podejmowaniu nawet bardzo trudnych decyzji
 • poprawia koncentrację i pamięć
 • ułatwia delegowanie zadań w firmie
 • uodparnia na manipulację
 • ułatwia pracę nad zmianą nawyków
 • pomaga pozbyć się nałogów
 • odkrywa talenty
 • poprawia stan zdrowia fizycznego

Anna Godlewska, coach, specjalista w zakresie hipnoterapii / "Dzięki hipnozie przede wszystkim możemy uwolnić się od traumatycznych zdarzeń z przeszłości. A uwalniając różnego rodzaju blokady i ograniczenia, wpływamy na przejrzystość naszego myślenia obecnie".
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023