Komentarz:
Ad. § 1:
Zgodnie z art. 860 kc w umowie spółki należy wskazać cel gospodarczy, w jakim utworzono spółkę (np. prowadzenie działalności gospodarczej), a także sposób działania mający ten cel urzeczywistnić.
Ad. § 2:
Nazwa spółki cywilnej powinna zawierać nazwiska wszystkich wspólników wraz z co najmniej pierwszymi literami ich imion, zwięzłe określenie rodzaju prowadzonej działalności (np. handel) oraz dodatek określający formę prawną ("spółka cywilna" lub "s.c.").
Ad. § 4:
Zgodnie z art. 861 k.c. wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Jeśli nie określono w umowie wkładu poszczególnych wspólników, domniemywa się że mają one jednakową wartość.
Ad. § 7:
Spółka cywilna może być utworzona na czas oznaczony (np. do czasu zrealizowania celu gospodarczego) lub nieoznaczony.
Ad. § 9:
Zgodnie z art. 866 k.c. w braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik będzie umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw.
Ad. § 13:
Zgodnie z art. 867 kc jeżeli w umowie spółki nie zostanie ustalony stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach, każdy wspólnik jest uprawniony do równego w nich udziału, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Umowa spółki może zwalniać niektórych wspólników od udziału w stratach, nie może natomiast wyłączyć od udziału w zyskach. Jeśli umowa spółki nie ustali udziału wspólników w stratach, udział ten będzie taki jak udział wspólników w zyskach (§2 art. 867 kc).
Ad. § 16:
Zgodnie z § 2 art. 869 kc z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony, a zastrzeżenie przeciwne w umowie spółki jest nieważne.
Ad. § 17:
Zgodnie z art. 872 kc można zastrzec w umowie spółki, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce.
- Regulację prawną umowy spółki cywilnej zawierają przepisy art. 860/875 kodeksu cywilnego. Powstaje ona poprzez zawarcie umowy przez co najmniej dwóch wspólników. Zgodnie z art. 860 kc przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Umowa spółki powinna być stwierdzona pismem.
- Stosownie do art. 863 kc wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.
- Za zobowiązania spółki cywilnej odpowiadają wspólnicy solidarnie całym swym majątkiem (art. 864 kc).
- Z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki przez sąd.
- Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Posiada natomiast zdolność sądową w postępowaniu w sprawach gospodarczych oraz jako zakład pracy w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ponadto spółka cywilna posiada zdolność upadłościową i układową.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
Samo objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...