Krajowy Rejestr Sądowy
Na mocy przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z dniem 1 stycznia 2001 r. tworzy się Krajowy Rejestr Sądowy [zwany dalej KRS], który składa się z: (1) rejestru przedsiębiorców, (2) rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz (3) rejestru dłużników niewypłacalnych. Rejestr będą prowadzić w systemie informatycznym sądy rejonowe (sądy gospodarcze) obejmujące swą właściwością obszar województwa lub jego część, zwane sądami rejestrowymi. W całym kraju ma być 26 wydziałów rejestrowych KRS.
Rejestr będzie jawny; każdy będzie miał prawo dostępu do danych zawartych w rejestrze za pośrednictwem Centralnej Informacji, utworzonej przez Ministra Sprawiedliwości. Każdy będzie też miał prawo (odpłatnie) otrzymać poświadczone odpisy, wyciągi i zaświadczenia o danych zawartych w rejestrze.
Wpisy do rejestru
Od 1 stycznia 2001 r. każdy przedsiębiorca będzie podlegał obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Jedynie w stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zostały utrzymane dotychczasowe zasady ewidencji przez gminy, ale tylko do dnia 31 grudnia 2001 r. (zgodnie z art. 88a znowelizowanego prawa działalności gospodarczej – nowela z dnia 30 listopada 2000 r.). Od 1 stycznia 2002 r. także przedsiębiorca będący osobą fizyczną będzie musiał uzyskać wpis w rejestrze przedsiębiorców.
Wpis do rejestru dokonywany jest na wniosek, chyba że przepis szczególny zezwala na dokonanie wpisu z urzędu. Wniosek o wpis do rejestru składa się na urzędowym formularzu. Składając wniosek, wnioskodawca bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu – również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wniosek nie złożony na urzędowym formularzu, nieprawidłowo wypełniony lub nienależycie opłacony, podlega zwróceniu bez wzywania do uzupełnienia braków (art. 19 ustawy o KRS). Zgodnie z art. 19a ustawy o KRS do wniosku o wpis podmiotu do rejestru dołącza się uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania tego podmiotu (procedura ta obowiązuje również w przypadku zmiany osób upoważnionych do reprezentowania tego podmiotu). Przepisu tego nie stosuje się jednak do osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą.
Wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Zgodnie z art. 35 ustawy, ilekroć do rejestru wpisuje się:
- osobę fizyczną - zamieszcza się jej nazwisko i imiona oraz identyfikator nadany w systemie ewidencji ludności (numer PESEL);
- inny podmiot - zamieszcza się nazwę lub firmę oraz numer REGON, a jeżeli podmiot jest zarejestrowany w rejestrze także jego numer w rejestrze.
Wpisy do rejestru podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Nie podlegają ogłoszeniu wpisy do rejestru dotyczące wpisanych w nim osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą. Podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do rejestru lub uległy wykreśleniu z rejestru. Podobnie, od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów. Jednak w odniesieniu do czynności dokonanych przed upływem szesnastego dnia od dnia ogłoszenia podmiot wpisany do rejestru nie może powoływać się na wpis wobec osoby trzeciej, jeżeli ta udowodni, że nie mogła wiedzieć o treści wpisu (art. 13-15 ustawy o KRS).
Ustawa wprowadza domniemanie prawdziwości danych wpisanych do rejestru. Jeżeli dane wpisano do rejestru niezgodnie ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia, podmiot ten nie może zasłaniać się wobec osoby trzeciej działającej w dobrej wierze zarzutem, że dane te nie są prawdziwe, jeżeli zaniedbał wystąpić niezwłocznie z wnioskiem o sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie wpisu. Podmiot wpisany do rejestru ponosi też odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do rejestru nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jego wniosek, a także niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu do rejestru w ustawowym terminie, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
Przepisy przejściowe
Przedsiębiorcy będą podlegali obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców zgodnie z następującymi zasadami, opisanymi w ustawie - przepisy wprowadzające ustawę o KRS [zwana dalej ustawa – przepisy wprowadzające]:
- do dnia 31 grudnia 2001 r. podjęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne wymaga wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminy (art. 1a ustawy – przepisy wprowadzające);
- osoby fizyczne, które do dnia 31 grudnia 2000 r. wykonywały działalność gospodarczą nieobjętą obowiązkiem ewidencjonowania, są obowiązane w terminie 6 miesięcy od dnia 1 stycznia 2001 r. zgłosić wykonywanie tej działalności do ewidencji działalności gospodarczej;
- osoby fizyczne, które do dnia 31 grudnia 2000 r. wykonywały działalność gospodarczą jako wspólnicy spółek cywilnych, są obowiązane w terminie 3 miesięcy od dnia 1 stycznia 2001 r. wpisać swoją działalność już jako odrębni przedsiębiorcy do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej w gminach (zgodnie z wymogami ustawy prawo działalności gospodarczej, która w art. 2 ust. 3 mówi, iż przedsiębiorcami są poszczególni wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka);
- sprawy wszczęte z wniosku przedsiębiorcy o dokonanie pierwszego wpisu lub dalszych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, a nie zakończone do dnia 31 grudnia 2001 r., organ ewidencyjny przekazuje z dniem 1 stycznia 2002 r. właściwemu sądowi rejestrowemu (art. 2-3 ustawy – przepisy wprowadzające);
- podmiot podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, zgodnie z przepisami ustawy o KRS, wpisany do rejestru sądowego na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 1 stycznia 2001 r., jest obowiązany do złożenia nie później niż do dnia 31 grudnia 2003 r. wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców; podobnie podmiot podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, zgodnie z przepisami ustawy o KRS, wpisany do ewidencji działalności gospodarczej na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 31 grudnia 2001 r. jest obowiązany do złożenia nie później niż do dnia 31 grudnia 2003 r. wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców (art. 7 ustawy – przepisy wprowadzające);
- dotychczasowe wpisy w ewidencji działalności gospodarczej zachowują moc do czasu dokonania rejestracji w KRS nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2003 r.; do czasu rejestracji w zakresie odpisów, wyciągów i zaświadczeń oraz skutków prawnych wpisów stosuje się przepisy obowiązujące do dnia 31 grudnia 2001 r. (art. 9 ust. 1 i 3 ustawy – przepisy wprowadzające);
- dotychczasowe wpisy w rejestrach sądowych zachowują moc do czasu dokonania rejestracji w KRS; do czasu rejestracji w zakresie odpisów, wyciągów i zaświadczeń oraz skutków prawnych wpisów stosuje się przepisy obowiązujące do dnia wejścia w życie ustawy o KRS (art. 9 ust. 2 i 3 ustawy – przepisy wprowadzające).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...