Jak podaje Euromonitor International, w 2009 r. w Polsce używanych było 9,7 mln komputerów.
Poniedziałek
15.03.2010
Według cokwartalnego badania rynku komputerowego firmy IDC PC Tracker w Polsce w ostatnich trzech miesiącach 2009 r. sprzedano 950 tys. komputerów. Oznacza to 16-proc. Spadek w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.
 

To już jednak prawdopodobnie końcówka trendu spadkowego. W trzecim kwartale 2009 r. ujemna dynamika sprzedaży komputerów wyniosła 18 proc., więc ostatnie miesiące roku przyniosły optymistyczny sygnał z rynku.

- Zgodnie z przewidywaniami rynek PC nadal boleśnie odczuwał zmniejszony popyt, dynamika spadków zaczęła się jednak obniżać - mówi analityk IDC Polska odpowiedzialny za badania rynku PC Damian Godos.

Najmniejszy spadek sprzedaży zaobserwowano w segmencie komputerów przenośnych. Polacy kupili tylko o 10 proc. mniej laptopów niż rok wcześniej. Sytuacja wygląda gorzej w zakresie komputerów stacjonarnych, których w ostatnim kwartale 2008 r. sprzedano o 26 proc. więcej.

- Od wielu kwartałów wyraźnie rysuje się trend, że komputery stacjonarne ustępują miejsca notebookom i nic nie wskazuje na to, by to miało się zmienić - dodał Godos.

Badanie IDC PC Tracker obejmuje komputery stacjonarne, przenośne oraz serwery zamontowane i/lub sprzedane przez firmy. Nie dotyczy natomiast komputerów zmontowanych przez użytkowników prywatnych we własnym zakresie. Jak podaje Euromonitor International, w 2009 r. w Polsce używanych było 9,7 mln komputerów.

Nieco bardziej optymistyczne niż dane IDC są wyniki sondażu dystrybutora sprzętu komputerowe ABC Data. Badanie firmy pokazuje, że ponad 2 tys. sklepów z elektroniką (czyli 85 proc. ankietowanych) spodziewa się w 2010 r. wzrostu sprzedaży w porównaniu z ubiegłym rokiem.

(gum)