Biznes w Polsce czy za granicą?

Zmorą polskich przedsiębiorców jest zawiła biurokracja i wysokie podatki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się realizować swoje biznesowe marzenia poza granicami naszego kraju.
– Polskiemu przedsiębiorcy w prowadzeniu własnej działalności przeszkadzają nie tylko wysokie podatki i biurokracja, ale również niejasność przepisów, co prowadzi do konfliktów między przedsiębiorcami a organami skarbowymi. Dodatkowo rozpoczęcie działalności wiąże się z dużym wydatkiem, nierzadko pokrywanym z wcześniej zgromadzonych oszczędności, co wiele osób hamuje i skłania ku pracy na etacie – mówi Paweł Tomczyk, z firmy Rearden Technology. – Warto też wspomnieć o praktykach ZUS, który zmusza przedsiębiorcę do comiesięcznego wydatku, niezależnie od tego czy firma przynosi zyski, czy też nie.
Na zachodzie lepiej
Żeby założyć własną firmę w Niemczech należy udać się do Urzędu do Spraw Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), gdzie składa się wniosek o rejestrację. Jednak żeby zostać niemieckim przedsiębiorcą trzeba posiadać meldunek oraz lokal, w którym będzie prowadzony biznes. Resztę spraw formalnych załatwia urząd, który przekazuje informacje o nowej działalności do urzędu skarbowego, statystycznego oraz izby rzemieślniczej lub przemysłowo-handlowej. Rejestracja w urzędzie skarbowym wymaga od przyszłego właściciela firmy wypełnienia oraz odesłania formularza, który przyjdzie pocztą. Po jego zaakceptowaniu firma otrzymuje numer płatnika podatku i może rozpocząć działalność gospodarczą. Prosty sposób zakładania działalności gospodarczej odnosi zamierzone skutki. Według danych Niemieckiego Instytutu Badania Gospodarki, w ciągu ostatnich dwudziestu lat Niemcy odnotowali 40 proc. wzrost liczby nowych firm, zaś średni zarobek Niemca z prowadzonej działalności gospodarczej po odliczeniu należnego podatku i ubezpieczenia wynosi 2,3 tys. euro miesięcznie.
Przedsiębiorcy Jej Królewskiej Mości
Wielka Brytania to jedno z najpopularniejszych miejsc emigracji zarobkowej Polaków. Ale praca na Wyspach to nie tylko zmywak, czy opieka nad dziećmi. Polacy, jako naród przedsiębiorczy, coraz częściej wykorzystują możliwości, jakie daje im Brytyjskie prawo i zakładają własny biznes. Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą można rozpocząć od samo zatrudnienia. Taka forma prowadzenia działalności zwalnia z kosztów rejestracji firmy. Firmę zakłada się w jednym miejscu - Urzędzie Skarbowym HM Revenue and Customs. Własny biznes można też zarejestrować przez Internet, telefon, albo wysyłając pocztą odpowiedni formularz.
Mała firma bez podatków
Benjamin Franklin powiedział, że „Pewna jest tylko śmierć i podatki” – Chińczycy postanowili zaprzeczyć tej maksymie. Od 1 sierpnia tego roku najmniejsi chińscy przedsiębiorcy (mają miesięczny obrót mniejszy niż 3,2 tys. USD) nie muszą płacić podatków. Z wprowadzonej ulgi może skorzystać nawet ok. 6 mln firm. Chińczycy zamierzają również wprowadzić ułatwienia dla przedsiębiorców zagranicznych, którzy chcą założyć biznes w tym kraju.
(mak)

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Nawet najlepszy pomysł biznesowy najpierw trzeba zaprezentować, aby dobrze sprzedać. Dlatego warto wiedzieć, co i jak mówić przyszłym inwestorom, pamiętając o tym, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz!
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

O tym, dlaczego Xtreme Fitness Gyms stawia na wolnostojące kluby, opowiada Filip Puchalski, Commercial Director marki.
Zabezpieczenie antykorozyjne pojazdów to praca, przy której trzeba się napocić, ale nagrodą są wysokie marże. Jak wejść w ten biznes?
Iwona Korneluk 15 lat temu otworzyła swój pierwszy sklep pod szyldem Moodo. Jak jej się współpracuje z marką?
Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
Homla chce powiększyć swoją sieć. Szuka franczyzobiorców zainteresowanych otwarciem sklepu marki w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...