Nadchodzi era talentu

Zdaniem badaczy z Deloitte czeka nas koniec ery etatu, a kluczem do sukcesu ma być elastyczność pracodawców i pracowników. Firma przeprowadziła w 59 krajach badania dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi. Na ich podstawie powstał raport „Trendy HR 2013 – elastyczność i zmiana horyzontów”.
- Nasz raport pokazuje, że firmy na całym świecie muszą szybciej i lepiej przystosowywać się do nowych, zmiennych warunków ekonomicznych. Stąd baczniejsza uwaga zwrócona jest na pracowników, ich potrzeby i rozwój, bo to gwarantuje sukces na bardzo konkurencyjnym rynku. Umiejętność przewidywania trendów pomaga w dostosowywaniu się do zmian. Dotyczy to również obszaru HR – mówi Małgorzata Wnęk–Kolaska, starszy menedżer Deloitte, lider zespołu doradztwa w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim.
Superbohater idzie do lamusa
Najistotniejszym trendem w zarządzaniu zasobami ludzkimi na świecie jest zmiana modelu przywódcy organizacji. Nie jest to już przywódca „superbohater”, który potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji, bo ktoś taki zwyczajnie nie istnieje. Teraz firmy potrzebują różnych liderów na różne okazje. Dlatego specjaliści z Deloitte radzą, żeby zamiast tworzyć armię identycznych superliderów, trzeba stworzyć zespół przywódców, którzy mają odmienne umiejętności, doświadczenia i style pracy. Co więcej, doradcy Deloitte twierdzą, że konflikty mogą być twórcze i wspierać firmę na drodze innowacyjności. Konsekwencją unikania kreatywnych sporów może być hamowanie kreatywności i innowacyjności.
Bój o rozwój talentów
Analitycy z Deloitte zwrócili uwagę na tendencję do nieustannego rozwoju i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Organizacje zaczynają rozumieć, że trzeba znaleźć liderów wewnątrz firmy i to właśnie w jej obrębie rozwijać posiadane talenty.
- Gdy odchodzi utalentowany pracownik, to firma traci dwu- lub trzykrotność jego rocznego wynagrodzenia mierzonego w postaci utraty kapitału intelektualnego, relacji z klientami oraz jego produktywności i doświadczenia. Do tego dochodzą jeszcze koszty znalezienia następcy – mówi Małgorzata Wnęk-Kolaska.
Dlatego firmy coraz częściej prowadzą wewnętrzne procesy rekrutacji i poszukują pracowników, którzy mogą rozwijać swoje umiejętności w nowych dziedzinach. W obsadzaniu stanowisk pod uwagę brana jest również wiedza i umiejętności pracownika, które nie są wykorzystywane w pracy na obecnej pozycji.
Zmierzch ery etatu
Zdaniem analityków z Deloitte, przyszłością jest otwarta gospodarka talentów, czyli rynek otwartego dostępu do kompetencji. Oznacza to, że organizacje będą w coraz większym stopniu opierać się na osobach, które mają unikalne i wysokiej jakości kompetencje, specjalistyczną wiedzę lub doświadczenie, które są potrzebne do wykonania konkretnego zadania, ale nie są wskazaniem do zatrudnienia na stałe.
- Można powiedzieć, że czeka nas zmierzch ery etatu i narodziny ery talentów. Jak pokazuje badanie, między firmami trwa walka o utalentowanych pracowników – dlatego mogą oni stawiać warunki i przebierać w ofertach pracy. A dla utalentowanych i wysoko oceniających swoją wartość osób często nie wynagrodzenie stanowi główny czynnik motywujący, lecz możliwość rozwoju, elastyczne warunki pracy i współpraca z doświadczonymi, zdolnymi przywódcami – mówi Natalia Pisarek, starszy konsultant Deloitte w zespole doradztwa w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim.
(mak)

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Nawet najlepszy pomysł biznesowy najpierw trzeba zaprezentować, aby dobrze sprzedać. Dlatego warto wiedzieć, co i jak mówić przyszłym inwestorom, pamiętając o tym, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz!
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

O tym, dlaczego Xtreme Fitness Gyms stawia na wolnostojące kluby, opowiada Filip Puchalski, Commercial Director marki.
Zabezpieczenie antykorozyjne pojazdów to praca, przy której trzeba się napocić, ale nagrodą są wysokie marże. Jak wejść w ten biznes?
Iwona Korneluk 15 lat temu otworzyła swój pierwszy sklep pod szyldem Moodo. Jak jej się współpracuje z marką?
Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
Homla chce powiększyć swoją sieć. Szuka franczyzobiorców zainteresowanych otwarciem sklepu marki w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...