Firma dookoła świata
Trwając w ciągłej pogoni za zyskiem, przyzwyczailiśmy się traktować biznes jako sytuację, w której nie chodzi o nic innego jak o zarobek. Tymczasem dla przedstawicieli wielu narodów świata robienie interesów to nie tylko pieniądze, lecz także szacunek, prestiż, kontakty, długotrwałe relacje i niematerialna więź między kontrahentami. Zysk jest zaś dopiero ich naturalną konsekwencją. Lekceważąc kulturowe różnice i narodowe przekonania w kwestii biznesu, z góry skazujemy się na porażkę.
Egzotyczny jak Niemiec
Dla przedsiębiorców zamierzających prowadzić zagraniczne interesy najwięcej niespodzianek może czekać wcale nie podczas spotkań z reprezentantami odległych, egzotycznych kultur, ale przy kontaktach z Europejczykami. Przed spotkaniem z przedstawicielem odległej kultury zwykle zadajemy sobie trud, by dowiedzieć się czegoś na temat pożądanych i niedopuszczalnych zachowań. Tymczasem rozmawiając z sąsiadami z Europy, tracimy czujność i możemy dać się zaskoczyć. O gafę przy współpracy z Niemcami, Francuzami, Brytyjczykami może być łatwiej niż w przypadku relacji z Chińczykami czy Hindusami.
– Częste błędy popełniane we współpracy z Niemcami to zbyt krótkoterminowa perspektywa, mało precyzyjny plan i struktura prac oraz zbyt mała jednoznaczność. Najważniejsze normy niemieckiej kultury biznesu, czyli unikanie niepewności i orientacja przyszłościowa, którym towarzyszy bezpośredni styl komunikacji, nie mają odzwierciedlenia w kulturze polskiej, która charakteryzuje się raczej tolerancją niepewności i krótką perspektywą czasową – tłumaczy dr Joanna Więckowska, współwłaściciel firmy Emic Lab, specjalizującej się w szkoleniach i doradztwie z zakresu zarządzania i komunikacji międzykulturowej.
Tak jak dla Niemców liczy się przede wszystkim trzymanie się planu i unikanie zmian decyzji, tak dla Francuzów szczególnie istotna jest estetyka, zarówno produktu, jak i współpracy. Przedsiębiorcy znad Sekwany zwracają uwagę na sposób autoprezentacji, maniery czy nawet wizualną jakość podpisywanych dokumentów.
– Nas uczy się, że nie szata zdobi człowieka, natomiast we Francji estetyczny (oczywiście według francuskich standardów) wygląd świadczy o jakości. Forma jest ważna także w relacjach międzyludzkich. Umiejętność prowadzenia konwersacji czy zachowania podczas posiłku niosą Francuzom informację o profesjonalizmie partnera – mówi Joanna Więckowska.
Osobowość międzykulturowa
Mimo wszystko interesy Polakom robi się łatwiej z Europejczykami niż np. z Azjatami. Drobne różnice w zasadach współpracy łatwiej jest zrozumieć, jeśli są osadzone w podobnych systemach kulturowych. Znaczniej trudniej, gdy mamy do czynienia z zupełnie odmiennymi kodeksami wartości. Zdecydowanie najgorszą z możliwych jest jednak sytuacja, gdy we wzajemnych relacjach górę wezmą stereotypy.
– Mogą to być też wzajemne negatywne stereotypy, które często stają się istotne na przykład we współpracy z Rosjanami. Utrudniają one budowanie zaufania i mają bezpośredni wpływ na wydłużenie czasu potrzebnego na wynegocjowanie umów oraz na ograniczenie pewności co do tego, że umowa rzeczywiście zostanie zrealizowana – mówi Więckowska. – Polacy rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak są postrzegani. Dość powszechne stereotypy w rosyjskim biznesie portretują nas jako podstępnych, nieszczerych i pyskatych. Znajomość treści stereotypów może pomóc korzystniej się zaprezentować – jako wyjątkowy kontrahent, szczery, przyjazny, oddany i opanowany – dodaje.
Uwarunkowania kulturowe mają przełożenie na relacje w biznesie, ale nie pozostają bez związku z osobistymi predyspozycjami i charakterami współdziałających przedsiębiorców. – Są tacy, którzy lubią i umieją współpracować z Hindusami, np. intuicyjnie wyczuwając potrzebę zaznaczania hierarchii zawartą w kulturze indyjskiej. Inni dobrze odnajdują się w niemieckiej strukturze. Jeszcze inni najlepiej funkcjonują, mając kontakt z włoską ekspresyjnością – przypomina właścicielka Emic Lab.
Według niej nie sposób stworzyć mapę relacji, która pokazywałaby, z którymi nacjami Polacy radzą sobie lepiej niż z innymi. Można jednak pokusić się o kilka uogólnień. – Dość powszechnie obserwowana jest trudność Polaków w budowaniu współpracy z tzw. kulturami ceremonialnymi, w których ważna jest odpowiednia oprawa wydarzeń oraz okazywanie wagi sprawom i zaangażowanym osobom poprzez dopełnienie pewnych rytuałów. Polskie delegacje handlowe są często skromne, jeśli chodzi o liczbę osób, poświęcony czas, ale także budżet przeznaczony na prezenty i organizację wyjazdu – mówi specjalistka. – Ponadto biznesowi brak wsparcia polskich rządów w tym zakresie. Tymczasem żeby zdobyć duży kontrakt w Afryce, Azji czy krajach arabskich zaangażowanie osób w randze ministra jest koniecznością.
Praca domowa odrobiona
By nie doznać obrażeń podczas wymykającego się spod kontroli zderzenia kultur, najlepiej przed zaplanowanym spotkaniem poświęcić nieco czasu na rozgryzienie przeciwnika. Nie zaszkodzi poszperać w internecie – rozmaite fora i publikacje rozmów ze specjalistami mogą rozwiać wiele wątpliwości. Warto też zasięgnąć języka u osób, które w danym kraju same prowadziły interesy.
– Należy jednak pamiętać, że nie zawsze liczne pobyty czy nawet zamieszkiwanie w jakimś kraju sprawi, że taka osoba będzie potrafiła trafnie zdiagnozować i opisać elementy kulturowe ważkie dla naszego przedsięwzięcia – zastrzega Więckowska. – Należy zatem zbierać doświadczenia innych, ale nie traktować ich jako jedynego źródła wytycznych co do sposobów postępowania.
Zdaniem specjalistki najskuteczniejszym sposobem przygotowania się do spotkania biznesowego z przedstawicielem innej kultury jest szkolenie, na którym uczestnicy zapoznają się z normami, wartościami i sposobami zachowań charakterystycznymi dla kultury pochodzenia kontrahenta.
– Dobre szkolenie nie koncentruje się na tzw. etykiecie biznesu, jego cele są znacznie głębsze. Podczas szkolenia uczestnicy powinni zapoznać się i zrozumieć sposób postrzegania i interpretowania rzeczywistości przez osoby wychowane w kulturze, którą są zainteresowani. Dopiero wtedy będą mogli zrozumieć oczekiwania kontrahenta i właściwie odpowiedzieć na jego potrzeby, przy tym skutecznie realizując własne cele. Głębsze zrozumienie wartości, norm i oczekiwań partnera biznesowego w znacznie większym stopniu przyczyni się do sukcesu niż wiedza o tym, czy wizytówkę należy podać jedną czy dwoma rękoma – przypomina Więckowska.
Grzegorz Morawski
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy można przygotować firmę na każdą sytuację? Wiele zależy od kompetencji liderów i tego, jak poradzą sobie w świecie VUCA.
Wpadki zdarzają się każdemu. Efekt gafy oraz drobne błędy można przekuć na swoją korzyść. Jak to zrobić?
Praca zespołowa to wyzwanie. Kiedy ktoś pracuje nie tak, jakbyśmy chcieli, są sposoby, aby udzielić mu konstruktywnej informacji zwrotnej. Dzięki technice komunikacyjnej FUKO zyskamy w oczach pracownika i zmotywujemy go do działania.
Może przynieść nowe pomysły i ulepszyć pracę. Ale wciąż w wielu firmach zarówno szef, jak i podwładni uważają zebrania za nudny obowiązek do odhaczenia. Obie strony mogą to zmienić.
Miłość to dobry towar na sprzedaż. Zakochani wydają niemałe pieniądze na gadżety, wspólne podróże, romantyczne kolacje w restauracji czy pobyt w salonie spa, natomiast single na poszukiwanie drugiej połówki.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...