Jakie wrażenie, taki kontrakt

Spotkanie biznesowe najczęściej odbywa się w ramach pracy, dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie, ale i wyznaczanie granic w kontakcie z partnerem. Niedopuszczalne jest wypytywanie o szczegóły życia prywatnego drugiej osoby, jeśli nie da nam ona bardzo wyraźnie do zrozumienia, że rozmowa może potoczyć się w tym kierunku.
Poniedziałek
24.02.2014
Pierwsze wrażenie trwa kilka sekund. Musimy zwrócić uwagę na cztery szczegóły, dzięki którym zostaniemy lepiej odebrani.
 

Umysł człowieka dokonuje oceny innych ludzi na podstawie niewielkiej ilości informacji, które otrzyma w ciągu czterech sekund od zetknięcia się z drugą osobą. Ocena ta opiera się głównie na emocjach i wrażeniach wzrokowych, a nie na skomplikowanym procesie analizy racjonalnej, dlatego też szczególnie należy zadbać o podstawowe elementy wpływające na pierwsze wrażenie, takie jak: ubiór, uczesanie, makijaż.

W biznesie istnieje etykieta dotycząca stroju, zwana dress codem. Zawiera ona zbiór zasad, których powinniśmy przestrzegać, chcąc wyglądać profesjonalnie. Najważniejsze z nich to:
1. Prostota. W świecie biznesu wyglądem budowany jest nie tylko osobisty autorytet, lecz także wizerunek całej firmy, nie ma tam więc miejsca na nonszalancję czy ekstrawagancję. Należy być zadbanym, schludnym i eleganckim.
2. Dla panów obowiązującym strojem biznesowym jest oczywiście garnitur, dla kobiety kostium. Panie powinny nosić buty na niezbyt wysokim obcasie, zakrywające palce u stóp. Należy przestrzegać noszenia gładkich rajstop – niestety nawet w upały.
3. Bardzo ważne są także kolory. Bez względu na osobiste preferencje, powinny być one – mówiąc najprościej – stonowane. Najlepiej widziane są odcienie czerni, granatu i szarości.
4. Dodatki. Według zasad dress code'u jedyną dopuszczalną biżuterią dla panów są obrączka i zegarek. Dla pań etykieta jest nieco bardziej łaskawa i dopuszcza jeden pierścionek oprócz obrączki, komplet delikatnej biżuterii lub do wyboru: kolczyki albo naszyjnik, jeżeli nie należą do zestawu.

– Jeśli zależy nam na zrobieniu odpowiedniego wrażenia, musimy być perfekcyjnie przygotowani do rozmowy pod względem merytorycznym, posiadać wszelkie informacje, które mogą interesować współrozmówcę. Bardzo dobrze wyglądają także wszelkie materiały na piśmie: obrazki czy wykresy, krótkie notatki, które będziemy mogli podarować partnerowi spotkania. Dzięki temu zyskamy w jego oczach wizerunek osoby profesjonalnej, kompetentnej i pracowitej, a także wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom rozmówcy. To niezwykle istotne w budowaniu wizerunku i podstaw do dalszej współpracy – zaznacza Małgorzata Fic, trener Avenhansen.

Małgorzata Milewska


POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023