7 kroków do udanego urlopu szefa

O urlopie z wyprzedzeniem należy poinformować wszystkich, z którymi się współpracuje. Wystarczy rozesłać e-maile z taką wiadomością i zaznaczeniem prośby o załatwienie pilnych spraw w określonym terminie.
Środa
01.07.2015
Co zrobić, aby uniknąć szaleństwa i stresu przed wyjazdem na urlop, a w jego trakcie zapomnieć na chwilę o firmie, jednocześnie trzymając rękę na pulsie?
 

Eksperci nie mają wątpliwości, aby dobrze wypocząć, trzeba do urlopu mądrze się przygotować. Dotyczy to również odpowiedniego przygotowania firmy, także jednoosobowej. Bo fakt zamknięcia biura na klucz nie oznacza, że jest po kłopocie i można pakować walizki. Do urlopu trzeba przygotować się wcześniej. Czerwiec to idealny moment. Mamy co najmniej cały miesiąc, aby domknąć sprawy, których pozostawienie samych sobie, kiedy jesteśmy na urlopie, mogłoby mieć fatalne skutki.

To także wystarczający czas na to, aby pozbyć się, przynajmniej częściowo, myślenia o sobie jako osobie niezastąpionej i spróbować zaufać pracownikom. Takie myślenie wynika często ze zbytniej potrzeby kontrolowania siebie i otoczenia oraz przeświadczenia, że „ja zrobię wszystko najlepiej”. Niestety, jest to cecha, nad którą trzeba pracować dłuższy czas, zgrany i godny zaufania zespół pracowników na pewno w tym pomoże – mówi Katarzyna Browarska, psycholog.

Najgorsze, co szef może zrobić, to zostawić wszystko na ostatnią chwilę. Wtedy urlop rzeczywiście zostanie potraktowany jak zło konieczne i o dobrym wypoczynku można zapomnieć. Jeśli obawiamy się, że coś może umknąć naszej uwadze, zdaniem Katarzyny Browarskiej, warto zrobić listę zadań, które musimy zamknąć do wyjazdu.

Krok pierwszy

O urlopie z wyprzedzeniem poinformuj wszystkich, z którymi twoja firma współpracuje (klienci, kontrahenci, itp.). Wystarczy rozesłać e-maile z taką wiadomością i zaznaczeniem prośby o załatwienie pilnych spraw w określonym terminie. Przyjmuje się, że w przypadku urlopu tygodniowego jest to tydzień przed wyjazdem, natomiast jeśli wakacje mają potrwać dwa lub trzy tygodnie – nawet miesiąc wcześniej.

Krok drugi

Wyznaczę osobę, która będzie koordynować pracę w firmie. Jeśli obawiasz się, że i tak możesz zadręczać ją telefonami i e-mailami, najlepiej ustal, aby raz w tygodniu wysyłała ci raporty informujące, co dzieje się w firmie.

Nie mam złudzeń, że mało kto może sobie pozwolić na wyjazd bez laptopa i telefonu. Lepiej założyć, że ograniczymy kontakty z firmą do minimum, niż oszukiwać się, że nie będzie ich wcale – mówi Katarzyna Browarska.

Krok trzeci

Domknij bieżące sprawy. Świadomość rzeczy, które trzeba będzie rozwiązać zaraz po urlopie zaprząta myśli na wakacjach do tego stopnia, że trudno porządnie wypocząć. Generalna zasada powtarzana przez strategów biznesowych brzmi: „Lato nie jest najlepszym momentem do wprowadzania nowych pomysłów i projektów biznesowych”. To czas spowolnienia i tzw. wyhamowania w biznesie. Nie zaczyna się nowych projektów tuż przed wakacjami, tylko kończy stare. To zastój w negocjacjach, nie zawiera się ważnych umów.

Krok czwarty

Przed wyjazdem zaplanuję, co mogę robić na urlopie. Nuda to wróg wypoczynku i krok do tego, aby… myślami być w firmie. Jeśli siedzisz na plaży i przeglądasz e-maile – witaj w grupie pracoholików, którym urlop zda się na niewiele. Pracoholizm nie jest jednak zaletą, tylko chorobą. W USA osoba, która nie potrafi rozgraniczyć wypoczynku od pracy nie ma szansy na spektakularną karierę (w dużych korporacjach, wśród osób na kierowniczych stanowiskach, regularnie przeprowadzane są badania psychologiczne pod tym właśnie kątem). Najlepiej jeszcze przed wyjazdem opłać z góry wycieczki czy zajęcia sportowe. Nie będziesz chciał z nich zrezygnować. Unikaj z bliskimi rozmów o pracy. Poproś, aby nie wypytywali cię o firmę, o jej plany, problemy. Zrezygnuj z oglądania telewizji i czytania informacji – siłą rzeczy bieżące wydarzenia zaczniesz analizować przez pryzmat prowadzonej przez siebie działalności.

Krok piąty

Pamiętaj, że wypoczywasz dla dobra firmy! Potraktuj wyjazd na wakacje jak świetny sposób na naładowanie akumulatorów i skuteczne podejmowanie nowych wyzwań. Jednym słowem to kapitał do rozwoju firmy.

Jeśli w firmie trwa konflikt, wyjazd szefa go z pewnością uspokoi, ale… nie rozwiąże. Jest jednak szansą na poszukiwanie nowych rozwiązań, gdy pracodawca wróci – uważa psycholog.

Brak urlopu szybko odbije się na zarządzaniu firmą. Nerwowy i rozdrażniony szef nie tylko wchodzi często w konflikty z podwładnymi, ale też brakuje mu pomysłów. Przemęczenie i stres to równia pochyła do wielu poważnych chorób, jak zawały, nerwice, nowotwory oraz groźnego dla firmy i kariery zawodowej syndromu wypalenia.

Krok szósty

Skutecznie zapamiętaj urlop. Weź sobie do serca metodę „peak-end”, opracowaną przez Daniela Kahnemana. Mówi ona, że najlepiej zapamiętujemy chwile, kiedy nasze emocje sięgają zenitu. Śmiało można odnieść je do urlopu – dobrze jest na ostatnie dni zaplanować wycieczkę w niesamowite miejsce lub zrobić coś szalonego, oryginalnego. Będziesz o tym długo pamiętać.

Krok siódmy

Daj sobie kilka dni po przyjeździe na rozruch w firmie. Dlaczego to takie ważne? Rzucenie się w wir zajęć skutecznie odbiera sporą część energii. Pierwsze dwa dni warto przeznaczyć na wymyślanie planu działania i spokojne rozeznanie się w tym, co działo się podczas twojej nieobecności. Według badań przeprowadzonych na amerykańskim Uniwersytecie Stanowym Washington przeciętna wydajność pracownika tuż po powrocie z urlopu wynosi zaledwie… 40 proc. tej sprzed wyjazdu! Po kolejnym tygodniu wzrasta do 80, i co ciekawe – po trzech tygodniach skacze do 110 proc.


dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023