Strój formalny a abstrakcyjne myślenie

Osoba, na co dzień chodząca w garniturze i pod krawatem będzie bardziej skłonna do planowania w dłuższym horyzoncie czasowym, niż ta, która do pracy zakłada jeansy i bluzę. Będzie też przedkładała przyszłe przyjemności (zyski) nad teraźniejszymi.
Czwartek
07.07.2016
Jakie efekty psychologiczne wywołuje formalny ubiór? W jaki sposób oddziałuje? Czy wpływa tylko na innych, czy także na osoby, które go noszą? Jeśli tak – w jaki sposób? Na co zwracać uwagę, kompletując części składowe formalnej garderoby, takie jak garnitur?
 

Ludzie zakładają formalne ubranie – takie jak garnitur czy żakiet – z wielu powodów i okazji. Najczęściej jest to związane z życiem zawodowym. Praca w biurze czy rozmowa kwalifikacyjna wymagają eleganckiego wyglądu, zgodnego z obowiązującym kodem kulturowym. Ludzie chcą wpłynąć na innych w ten sposób, by postrzegani byli jak najbardziej profesjonalnie.

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że formalny ubiór tak właśnie działa, ale jednocześnie sprawia, że człowiek odbierany jest jako mniej dostępny, mniej przyjazny (patrz: „Perceptions of an instructor: Dress and students’ characteristics” w „Perceptual and Motor Skills”, nr 81/1995).

Szczególnie dobrze formalny ubiór sprawdza się w przypadku mężczyzn, którzy bardzo elegancko wyglądają w ciemnych garniturach. Ich noszenie ułatwia osiągnięcie sukcesu. „W czarnym garniturze łatwiej przekonuje się przeciwnika do swoich racji. Podczas prowadzonego zebrania taki strój pomoże ci szybciej skoncentrować uwagę słuchaczy na tym, co do nich mówisz” – podpowiada znawca mody i savoir-vivre’u Krzysztof Łoszewski na łamach swojej książki „Dress code” (Wydawnictwo Bosz 2012).

„Ech, czarny garnitur? Nuda” – ktoś powie. Musi być jednak jakaś cena za sukces zawodowy. Tomasz Orłowski w „Protokole dyplomatycznym” zwraca uwagę na to, że „w świecie wielkich korporacji, ukształtowanym przez amerykańskie zwyczaje, można nawet napotkać przesadną opinię, że dobre ubranie stanowi 80 proc. sukcesu osiąganego w prowadzonych interesach”. Z kolei Krzysztof Łoszewski mówi bez ogródek: „Nasz wygląd świadczy o nas, ale także o firmie, która nas zatrudnia. Pracując dla niej reprezentujemy ją, jesteśmy jej wizytówką” („Dress code”). Nic, więc dziwnego, że firmy doceniają tych, którzy dobrze wyglądają.

Niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie. Tak twierdzi Krzysztof Łoszewski na łamach swojej książki „Dress code”: „Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Nasze ubranie jest kodem. Ludziom, z którymi spotykamy się po raz pierwszy, mówi ono, kim jesteśmy i jak siebie samych postrzegamy. Tkaniny naszych koszul, krój spodni i marynarek, buty przez nas wybrane, wzory i kolory krawatów – świadczą o nas”. Wtórują mu Amanda Reid, Vince Lancuba i Bridget Morrow w artykule „Clothing style and formation of first impressions” (“Perceptual and Motor Skills”, nr 84/1997). Z badań wynika, bowiem, że najlepsze pierwsze wrażenie można wywrzeć, ubierając się w ciemny garnitur i śnieżnobiałą koszulę (w przypadku mężczyzn).

Oczywiście, ludzie ubierają się elegancko nie tylko dla innych, ale i dla siebie. Czują się wtedy pewniej, rosną w swoich własnych oczach. Zyskują pewność siebie. Potwierdzenie znajdziemy m.in. w badaniach opublikowanych na łamach pisma „Human Resource Development Quarterly” w artykule „The impact of workplace attire on employee self-perceptions” (nr 18/2007).

Co ciekawe, formalny ubiór wpływa również na procesy myślowe osoby, która go nosi. Udowodnili to Michael L. Slepian, Simon N. Ferber, Joshua M. Gold oraz Abraham M. Rutchick, naukowcy z Columbia University i California State University. W artykule "The Cognitive Consequences of Formal Clothing” (“Social, Psychological and Personality Science”, nr 6/2015) przedstawili wyniki badań, z których płynie jeden podstawowy wniosek: formalny ubiór pobudza myślenie abstrakcyjne (z ang. abstract processing). To oznacza, że osoba, na co dzień chodząca w garniturze i pod krawatem będzie bardziej skłonna do planowania w dłuższym horyzoncie czasowym, niż ta, która do pracy zakłada jeansy i bluzę. Będzie też przedkładała przyszłe przyjemności (zyski) nad teraźniejszymi. Osoby, którym nieobcy jest garnitur, powinny też charakteryzować się większymi umiejętnościami współpracy zespołowej niż te, które noszą się głównie w stylu casual – wskazują Slepian, Ferber, Gold i Rutchick. Szata nie tylko zdobi człowieka, ale czyni z niego także skutecznego biznesmena? Jak widać – sporo w tym prawdy.

Warto jednak pamiętać, że nawet najdroższy garnitur z kaszmiru i jedwabny krawat nie pomogą we wdrapaniu się na zawodowe szczyty, jeśli nie będą skompletowane z klasą. Nie wystarczy po prostu założenie spodni w kant, zarzucenie marynarki, niestaranne dobranie koszuli czy krawata. Nic nie da wydanie tysięcy złotych na garderobę, jeśli nie będzie ona dopasowana do właściciela i do kodu kulturowego. Każdy, kto pełni ważne funkcje w życiu zawodowym, powinien z pewnością przeczytać od deski do deski przywoływaną już książkę „Dress code” Krzysztofa Łoszewskiego, która na polskim rynku jest już swego rodzaju klasyką. Łoszewski obala w niej wiele mitów i pomaga uniknąć wielu pułapek. Jedną z nich jest zakup... lekko błyszczącego garnituru. „Jesteś członkiem zarządu dużej firmy albo banku, pracujesz w kancelarii prawniczej, dbasz o swój autorytet i pozycję zawodową – nie kupuj garnituru z błyszczącej tkaniny. Powinien być matowy i nie rzucać się w oczy” – konkluduje Łoszewski. Ale to tylko jeden z przykładów – jest ich o wiele więcej. Warto się z nimi zapoznać, by spotęgować pozytywne efekty formalnego ubioru.

Portal Skarbiec.Biz – niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce


Kancelaria Prawna Skarbiec

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...

32 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2022
Nowe sądy tylko dla franczyzy?

No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Społeczność Franchising.pl

MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...

2 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad

a POF ma jakieś zasady?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.03.2022
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin

Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...

6 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2021
Mini piekarnia Fornetti

A co sie stalo s Fornetti w Polsce? Jak oni wszyscy znikli?

2 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2021
Środki na działalność gospodarczą

Cześć Jestem świeżakiem na rynku wkrótce otworze swoją pierwszą działalność. Niestety nie posiadam środków na szybkie uruchomienie sklepu i cały czas poszukuje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2021
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Bardzo pomocny artykol

31 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2021