Firma musi być sexy
Wybór partnera biznesowego zawsze odbywa się na podstawie pewnych kryteriów. I tak na przykład potencjalni franczyzobiorcy kierują się m.in. ceną inwestycji (licencja plus koszty remontu i zatowarowania oraz późniejsza obsługa bieżąca), a także analizą rynku.
Podobnie jest z funduszami venture capital, wyspecjalizowanymi w inwestowaniu w spółki, które – z jednej strony potrzebują kapitału, a z drugiej – mają duży potencjał wzrostowy. Fundusze interesuje szerokość rynku, na którym spółka prowadzi działalność, poziom koniecznego zaangażowania kapitałowego i czas oczekiwania na zwrot inwestycji. Co jeszcze? Spójrzmy, jak wybierają spółki pod inwestycje gracze z I ligi biznesowej.
Nie ma sukcesu bez ryzyka
Spośród setek nadesłanych rocznie projektów, fundusze venture capital wybierają zaledwie kilka. Do grona wybranych zalicza się Tomasz Moroz, współzałożyciel i wiceprezes internetowego biura podróży Travelplanet.pl. Pod koniec 1999 roku, kiedy zrodziła się idea założenia takiego biznesu, pomysłodawcy stanęli przed problemem sfinansowania przedsięwzięcia. Rozwiązaniem okazał się fundusz venture capital (VC).
Potem przyszedł czas na negocjacje i niespełna rok później została zarejestrowana spółka akcyjna Travelplanet.pl, w której głównym udziałowcem został fundusz MCI Management. W 2005 roku internetowe biuro podróży zadebiutowało na giełdzie.
Fundusze venture capital ryzyko mają wpisane w strategię od samego początku. Przeznaczają duże nakłady finansowe na projekty lub przedsiębiorstwa, które są na wczesnym etapie rozwoju.
– Spółki, w które inwestują fundusze venture capital, charakteryzują się przede wszystkim dużym potencjałem wzrostu – tłumaczy Barbara Nowakowska, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. – Powinny mieć dobrą pozycję rynkową lub możliwości do jej zdobycia. Inwestor szuka spółek, których wartość może wielokrotnie wzrosnąć, zapewniając wszystkim udziałowcom wysoką stopę zwrotu – dodaje.
Inwestycja funduszy VC opiera się na dofinansowaniu spółki i ścisłej współpracy z jej kierownictwem. Nowy wspólnik wnosi potrzebny do rozwoju kapitał, którego firma nie jest w stanie uzyskać w inny sposób. Tym samym ma wpływ na strategię działania, wykorzystuje swoje doświadczenie i kontakty biznesowe. Ryzyko polega na tym, że nie każda inwestycja jest trafiona. Statystyki mówią same za siebie.
– W uproszczeniu na 10 inwestycji VC trzy projekty inwestycyjne bankrutują, kolejne trzy zwracają zainwestowany kapitał z minimalnym zyskiem, a następne 3 dają zakładany oczekiwany zwrot rzędu 30-40 proc. – mówi Andrzej Jasieniecki, dyrektor inwestycyjny funduszu MCI Management. – Tylko jedna inwestycja daje ponadprzeciętny zwrot przekraczający nieraz 100 proc. – podkreśla.
Surowa weryfikacja
Podobnie jak zainteresowani franczyzobiorcy nie zawsze są w stanie spełnić wymogi stawiane im przez sieci, tak nie wszystkie firmy mogą liczyć na kapitał ze strony funduszy VC. Większość z nich specjalizuje się w określonych branżach i tylko w ich obszarze podejmuje inwestycje. A ponieważ ryzyko jest wysokie, przed dokonaniem wyboru fundusz przeprowadza dogłębną analizę przedsiębiorstwa.
MCI Management ocenia trzy podstawowe składowe firmy. Po pierwsze zespół zarządzający, po drugie rynek, na którym spółka działa, i po trzecie warunki finansowe wejścia funduszu w spółkę. Jeśli jednak spółka ma dobry management, fundusz jest w stanie w niektórych kwestiach ustąpić.
– Jeśli chodzi o liczbę pomysłów na biznes, otrzymujemy średnio w roku ponad 500 projektów – mówi Andrzej Jasieniecki. – Z tej liczby do dalszej dyskusji nadaje się jakieś 25 proc.
Zakładając zatem, że rocznie fundusz dokładniej analizuje ok. 100 projektów, to do kolejnej fazy, gdzie zostaje otwarty budżet na badania rynku, negocjacje i opracowanie umów, przechodzi zaledwie ok. 20 proc., czyli 20 firm. Z tych 20 wybieranych jest rocznie 5-10 spółek, co stanowi 1-3 proc. wszystkich zgłoszonych projektów.
Podobną weryfikację przeprowadza giełdowa spółka Capital Partners.
– Analizując firmy, zwracamy uwagę przede wszystkim na rynek, który pasowałby do grona podmiotów, w które już zainwestowaliśmy – mówi Paweł Bala, prezes Capital Partners. – Grupowanie jest też tańsze: przy pomocy tych samych menadżerów, już sprawdzonym zespołem ludzkim próbujemy rozwijać kolejne spółki. Niezwykle istotne jest dla nas zdobywanie nowych rynków dla naszych spółek.
Prezes Bala twierdzi, że średnio na 10 zgłaszanych do firmy projektów, tylko dwa są rozpatrywane, z czego tylko jeden przechodzi do kolejnej fazy, w której rozpoczynają się konkretne rozmowy i negocjacje z właścicielami projektów.
– Większość projektów jest odrzucanych, ponieważ właściciele lub autorzy tych projektów, nie są dobrze przygotowani. Projekty współpracy nie są do końca przemyślane. Rzadko też się zdarza, że autorzy tych projektów mają dobrze opracowane czynniki ryzyka i sposoby zarządzania ryzykami – tłumaczy Paweł Bala.
Z setek nadesłanych pomysłów na biznes lub rozwój już istniejących firm Capital Partners w ostatnich latach dokonał 14 inwestycji, m.in. w spółkę Ecard (opłaty przez internet, sieć bankomatów) i Aero, producenta certyfikowanych samolotów. Największy kapitał, jaki dotychczas CP zaangażował w projekt, to ok. 7 mln złotych.
Maciej Krzysztoszek, Arkadiusz Słodkowski PROFIT system
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Mówi się, że w życiu człowieka są dwie pewne rzeczy: śmierć i podatki. W życiu firmy śmierć nie musi nastąpić, ale podatków nie da się uniknąć. Wybieramy najkorzystniejszą formę płacenia podatków.
Jeśli potrzebujesz pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych źródeł finansowania. Najlepiej jeśli pozyskane przez ciebie środki będą bezzwrotne i aby na początku działalności – raty i odsetki nie obciążały twojego budżetu.
Marzeniem każdego przedsiębiorcy jest osiąganie zysków i płacenie niskich podatków. By się ziściło, właściciele firm skłonni są nawet łamać prawo.
Spłata kredytu może być bardziej elastyczna niż regulowanie rat leasingowych, natomiast dzięki leasingowi firma może odnieść większe korzyści podatkowe.
Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.
Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.
Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.
Mini Melts chce w tym roku rozbudować sieć do ponad 400 punktów. Ma dla chętnych kilka propozycji współpracy.
Gastromall Group został inwestorem strategicznym i przejmuje udziały w sieci Makarun Spaghetti and Salad. Co to oznacza dla obu marek?
POPULARNE NA FORUM
Załóż firmę przez internet
Dzień dobry, rozważam założenie firmy i zastanawiam się na ile opłaca się zakup gotowej firmy z portali takich jak https://sprzedambiznes.pl, czy lepiej zacząć...
Jak znaleźć franczyzodawcę?
Franczyza jest warta świeczki gdy znajdzie się dobrą markę, z którą można wejść we współpracę i zapewni ona dobre wsparcie na starcie. Ja prowadzę biznes...
Załóż firmę przez internet
Bardzo użyteczny tekst! https://telemarketing-is-the-king.com
Pomysł na biznes - restauracja regionalna
Restauracja to na prawdę złoty biznes jeśli się ją dobrze prowadzi. Dzięki przepisom takim jak te ze strony: https://basiazsercem.pl/ restauracja jest murowanym sukcesem....
Pomysł na biznes - restauracja regionalna
Własna restauracja to nie taka prosta sprawa jak innym się wydaje. Nie sztuka wynająć lokal itd. Ważny jest tutaj również sprzęt do restauracji, wiem coś o tym bo sama...
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!
O tym co znaczą kredyty w obcej walucie przekonali się frankowicze. Firma potrzebująca zastrzyku gotówki może dostać w banku Raiffeisen kredyt obrotowy bez zabezpieczeń....
Szukam inwestora
Szukamy inwestora, jesteśmy parą psychiatrów, którzy chcą otworzyć własną działalność. Należymy do grupy specjalistów psychoterapia kraków. Zainteresowanych...
Pomysł na biznes - restauracja regionalna
Jak ma się dobrych ludzi to wszystko jest możliwe. Samemu nie trzeba gotować. Trzeba umieć zarządzać.