Gdzie znaleźć pieniądze na własną firmę?

Brak własnych pieniędzy nie jest przeszkodą w rozpoczęciu i prowadzeniu własnej działalności.
Piątek
11.05.2012
Jeśli potrzebujesz pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych źródeł finansowania. Najlepiej jeśli pozyskane przez ciebie środki będą bezzwrotne i aby na początku działalności – raty i odsetki nie obciążały twojego budżetu.
 

W pierwszej kolejności poszukaj pieniędzy we własnej kieszeni lub w kieszeniach rodziny. Korzystaj jednak tylko z oszczędności, które możesz stracić, tzn., że ich brak nie odbije się na jakości codziennego życia Twojej rodziny.

Zabezpiecz sobie też środki na bieżące potrzeby. Jeśli biznes nie wypali, nie będziesz bankrutem. Brak własnych pieniędzy nie jest przeszkodą w rozpoczęciu i prowadzeniu własnej działalności. Możesz postarać się przecież o kredyt bankowy, dotację z Urzędu Pracy lub z funduszy unijnych. A jeśli masz naprawdę nowatorski pomysł na biznes, możesz spróbować przekonać do finansowania jego realizacji jeden z funduszy inwestycyjnych (tzw. venture capital).

Pożycz, zainwestuj, nie oddawaj

O bezzwrotną pomoc finansową z urzędu pracy, która ułatwi prowadzenie działalności, nie może ubiegać się każdy. Trzeba spełnić kilka warunków, które reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dodatkowo powiatowe urzędy pracy ustalają własne kryteria przy przyznawaniu dotacji, przez co inne wymagania musi spełniać osoba składająca wniosek w Warszawie, a inna np. w Puławach. Rozbieżności wynikają także z różnic na poszczególnych rynkach pracy. W dużych miastach nasz wniosek będzie miał większą konkurencję w porównaniu do mniejszych miejscowości, ale jeśli przekonamy w nim, że nasz pomysł na biznes ma duże szanse na powodzenie, nie powinno być problemu z otrzymaniem dofinansowania wynoszącego około 20 tys. zł.

Aby ubiegać się o pieniądze z urzędu pracy, wcześniej musimy znaleźć się w rejestrze bezrobotnych w urzędzie, na terenie którego jesteśmy zameldowani. Często beneficjenci przed zarejestrowaniem się zmieniają adres zameldowania, żeby w mniejszym powiecie zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dotacji. W stołecznym urzędzie pracy wniosek o dofinansowania liczy ponad dwadzieścia stron i kilkanaście załączników. Inne urzędy bywają mniej wymagające - może wystarczyć niewielka liczba załączników i kilkustronicowy wniosek. W formularzu ściągniętym ze strony internetowej UP lub zabranym bezpośrednio z urzędu trzeba opisać swój pomysł na biznes tak, aby przekonać do niego komisję weryfikującą dokumenty.

Doradzą ci za darmo

Pomysł na biznes to nie wszystko. Prowadząc firmę, będziesz zatrudniał pracowników, zajmował się księgowością, płacił podatki, promował swoją działalność. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, po poradę możesz zgłosić się do lokalnego ośrodka wspierania przedsiębiorczości (OWP), inkubatorów przedsiębiorczości. Doradcy pomogą ci wybrać odpowiednią metodę finansowania twojej działalności. Pomogą także w przygotowaniu wniosku kredytowego, biznesplanu itp. Wymienione instytucje działają w większości powiatów. Zwykle współpracują z powiatowymi urzędami pracy, więc tam pytaj o adres najbliższego ośrodka. Informacje na ten temat możesz także znaleźć w internecie. Inną możliwością jest skorzystanie z Krajowego Systemu Usług Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zgromadzone w bazie firmy, tzw. punkty konsultacyjne, pomogą ci wystartować z Twoim biznesem.

Po kredyt idź do banku...

Banki są ostatnio dość liberalne w udzielaniu kredytów, ale ty nie daj się zwieść pozorom. Zrób sobie dokładny biznesplan w wersji pesymistycznej i uczciwie odpowiedz na pytanie, czy stać cię na kredyt czy nie. Kredyt bankowy przeznaczony jest dla osób, które już prowadzą działalność gospodarczą. Kredyt obrotowy lub limit debetowy możesz otrzymać po uzyskaniu pierwszego udokumentowanego przychodu ze sprzedaży. Pieniądze spożytkujesz np. na pokrycie kosztów związanych z bieżącą działalnością firmy. Składając wniosek kredytowy, musisz dołączyć do niego dokumenty rejestrowe firmy oraz dokumenty finansowe z dotychczasowej działalności, w tym także oświadczenia o niezaleganiu z opłatami na rzecz ZUS i US. Zabezpieczeniem takiego kredytu lub debetu jest zwykle zastaw hipoteczny. Musisz więc mieć nieruchomość, żeby móc ją zastawić.

Jeśli starasz się o kredyt inwestycyjny na początku swojej działalności, bank może go udzielić, ale wtedy będzie wymagał od ciebie szczególnych zabezpieczeń, które są zwykle ustalane indywidualnie. Zabezpieczenie to zwyczajowo hipoteka, np. na kredytowanej nieruchomości, czy przewłaszczenie z ubezpieczenia kredytu. Zaletą kredytu jest to, że wniosek rozpatrywany jest w ciągu kilku dni i tyle samo trwa uruchomienie linii kredytowej. Swoistą wadą jest zaś konieczność regularnego spłacania rat i odsetek, niezależnie od kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Planuj przyszłość z UE

Jeśli jednak dopiero zakładasz firmę, a ze środków unijnych zamierzasz skorzystać dopiero w przyszłych latach, powinieneś zapoznać się ze szczegółami Regionalnych Programów Operacyjnych. Nie bez znaczenia jest, w jakim województwie zarejestrowałeś działalność gospodarczą, ponieważ każde województwo określa własne priorytety i cele działania, na które rozdziela przyznane środki unijne. Informacji możesz także szukać na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego lub Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Bezpłatne konsultacje związane z pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej świadczą także doradcy w Regionalnych Punktach Informacyjnych.

Skorzystaj z kapitału ryzyka

Istnieją także niestandardowe źródła pozyskania środków na działalność gospodarczą. Jedno z nich to tzw. kapitał ryzyka albo inaczej venture capital, czy fundusze inwestycyjne tworzone z myślą o dofinansowaniu przedsiębiorstw opierających się na nowatorskim pomyśle, którym doskwiera brak kapitału na jego realizację. Fundusz to zwykle kilku lub kilkunastu inwestorów (publicznych, prywatnych, osób fizycznych) inwestujących swoje pieniądze w przedsięwzięcie, które w niedalekiej przyszłości może przynieść wysokie zyski. W zamian za dofinansowanie ty oddajesz funduszowi stosunkowo dużą część udziałów. Jeśli odniesiesz sukces i wartość twojej firmy znacznie wzrośnie, fundusz zapewne sprzeda swoje udziały na giełdzie lub innemu inwestorowi.

Jeśli masz nietypowy pomysł na biznes i zakładasz, że twoja firma w niedługim czasie może przynieść wysokie zyski (stopa zwrotu z inwestycji - nawet 30-40 proc. w ciągu roku, ale pod warunkiem doinwestowania), spróbuj zainteresować swoją ideą jeden z działających w Polsce funduszy venture capital. Dzięki venture capital rozwinęły się w Polsce np. portal bankier.pl, restauracje Sphinx, czy sieć sklepów z biżuterią W. Kruk, a na świecie m.in. przeglądarka internetowa Google. Z raportu Ministerstwa Gospodarki wynika, że w większości przypadków fundusze inwestycyjne finansują działalność dojrzałych przedsiębiorstw, ok. 8,5 proc. przeznaczając dla firm rozpoczynających działalność (tzw. start-upów) i firm na wczesnym etapie rozwoju. W związku z tym venture capital nie jest szeroko dostępny. Jednak dla inwestycji, które są nowatorskie, a więc niełatwo porównać je z podobnymi na rynku (przez co np. banki mogą obawiać się ich kredytowania) venture capital jest najlepszym rozwiązaniem. Aby zdobyć więcej informacji o venture capital, zajrzyj na stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

konsultanci PROFIT system


Kinga Wojciechowska
/2/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Zakładając własną działalność gospodarczą warto pomyśleć nad założeniem własnego fanpage'a na Facebooku. Tutaj dowiesz się w jaki sposób profesjonalnie...

34 wypowiedzi
ostatnia 05.07.2024
Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

34 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023