Opodatkowanie umowy know-how
Cechą charakterystyczną umowy, której elementem jest udzielenie know - how jest zobowiązanie strony świadczącej do udostępnienia i przekazania zamawiającemu poufnych, istotnych i użytecznych informacji oraz doświadczeń z określonego zakresu wiedzy, a także upoważnienie do korzystania z nich przez zamawiającego na wskazanych w umowie warunkach.
Podatek VAT
Zgodnie z art.2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów, odpłatne świadczenie usług na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz eksport i import towarów i usług. Przedmiotem umowy know - how jest obrót wiedzą poufną, która nie prowadzi do przeniesienia praw majątkowych, a jej zakres dotyczy wyłącznie dóbr niematerialnych. Zgodnie zatem z treścią art. 4 pkt. 1 i 2 ustawy, który wskazuje, że zbywanie i sprzedaż praw niematerialnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług również umowa typu know - how podatkowi temu nie będzie podlegała.
Należy jednak przy tym pamiętać, że organy skarbowe niejednokrotnie interpretują umowę know - how jako umowę, która dotyczy w rzeczywistości usług doradztwa, a w związku z tym opodatkowaną podatkiem VAT według zasad ogólnych.
Podatek dochodowy
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że wiedza uzyskana w formie know - how stanowi wartość niematerialną i prawną, której równowartość podlega amortyzacji. Zgodnie bowiem z artykułem 16b ust.1 pkt.7 ustawy, amortyzacji podlega między innymi nabyta, nadająca się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania wartość, stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how), o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywana przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Na mocy art.15 ust.6 ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia wartości materialnych i prawnych dokonane zgodnie z przepisami art. 16a-16m. Przepisy te stwierdzają, że wartością początkową prawa majątkowego jest cena jego nabycia. Z tym, że jeżeli wynagrodzenie wynikające z umowy jest uzależnione od wysokości przychodów z praw w ten sposób uzyskanych to przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.
Podatnicy ustalają stawki amortyzacyjne dla wartości niematerialnych i prawnych na cały okres amortyzacji przed dokonaniem pierwszego odpisu, przy czym, okres ten dla know-how nie może być krótszy niż 60 miesięcy.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Wyłączność terytorialna przyznawana przez franczyzodawców jest jednym z przywilejów, które z założenia podlegają negocjacjom przy podpisywaniu umowy franczyzy.
Wśród najważniejszych przepisów regulujących umowę franczyzy należy wymienić kodeks cywilny i szereg przepisów prawa polskiego i międzynarodowego.
Ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji będących tajemnicą przedsiębiorstwa jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet kary pozbawienia wolności do lat dwóch.
Stosując określone klauzule umowne w porozumieniach franczyzowych, franczyzodawca uzyskuje potencjalną możliwość sprawowania pełnej kontroli nad zachowaniami franczyzobiorców.
Umowa franczyzowa nie jest uregulowana w kodeksie cywilnym i podlega zasadzie swobody umów (tzn. strony mogą dowolnie układać swoje stosunki umowne). Jednak przepisy określają, jakie zapisy nie mogą zostać w niej zawarte.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...