Jak rozstać się z franczyzodawcą?
Chcesz uporządkować swoje sprawy, również te biznesowe, więc zaglądasz do zawartej jakiś czas temu umowy franczyzowej. A w niej widnieje zapis „umowa będzie obowiązywała przez okres 10 lat i ulega rozwiązaniu po upływie tego terminu.” Co zrobić, żeby móc wcześniej rozstać się z franczyzodawcą?
Umowa franczyzowa jest długookresową formą współpracy. Jej cel, którym jest rozwinięcie działalności i czerpanie korzyści finansowych, może zostać osiągnięty tylko w długim czasie. Dlatego też umowy franczyzowe zawierane są najczęściej na okres 5, 10, a nawet 20 lat. Zdarza się również, że franczyzobiorcy podpisują umowy na czas nieokreślony. Taka długoterminowość jest korzystna z punktu widzenia realizacji planów biznesowych, ale czasami zdarzają się sytuacje nieprzewidziane i okazuje się, że franczyzobiorca nie chce lub nie może dalej realizować tak długiego zobowiązania. Wtedy należy jeszcze raz przeczytać umowę, aby sprawdzić w jaki sposób można zakończyć współpracę.
Wypowiedzenie umowy
Dobrze przygotowane umowy franczyzowe przewidują możliwość przedterminowego rozwiązania umowy i szczegółowo to regulują. Mogą być różne przyczyny z jakich franczyzobiorca chce rozwiązać umowę franczyzową. Może np. chcieć rozwiązać umowę ponieważ franczyzodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków – wtedy może złożyć pisemne wypowiedzenie umowy. Jest to czynność prawna, która w sposób jednostronny kształtuje stosunek prawny łączący strony umowy. W zależności od tego czy naruszenie obowiązków jest zawinione przez franczyzodawcę czy też nie, w wypowiedzeniu można podać termin rozwiązania umowy albo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Jeżeli sama umowa wylicza sytuacje, w których dopuszczalne jest rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, sprawa jest prosta. Jednak wiele umów nie ma takich zapisów. Należy jednak stwierdzić, że nawet gdy brak jest w umowie takich zapisów, franczyzobiorca nie jest pozbawiony prawa do skorzystania z wypowiedzenia.
Przyjmuje się, że franczyzobiorca może złożyć wypowiedzenie, jeżeli franczyzodawca:
- nie dostarczy urządzeń lub wyposażenia określonego w umowie,
- nie udzieli przewidzianej pomocy,
- nie przeprowadzi obowiązkowego szkolenia personelu,
- nie wywiąże się z obowiązku dostawy produktów, towarów itp.,
- nie prowadzi działań reklamowych lub marketingowych,
- narusza zagwarantowaną wyłączność terytorialną,
- bezzasadnie podnosi bieżące opłaty franczyzowe.
Odstąpienie od umowy
Inną, nadzwyczajną formą zakończenia stosunku umownego jest odstąpienie od umowy. Jest to również czynność jednostronna, która powoduje wygaśnięcie stosunku prawnego. Różni się ona od wypowiedzenia tym, iż działa niejako wstecz i wywołuje taki skutek jakby umowa nigdy nie była zawarta. Dlatego też odstąpienie od umowy powoduje powstanie obowiązku zwrotu wszelkich świadczeń dokonanych przez strony, czyli przywrócenia do stanu sprzed zawarcia umowy. Skorzystanie z tej formy rozwiązania stosunku prawnego łączącego franczyzodawcę i franczyzobiorcę może nastąpić tylko na skutek postępowania franczyzodawcy znacznie bardziej rażącego niż w przypadkach wyliczonych w wypowiedzeniu ze skutkiem natychmiastowym. W umowach franczyzowch bardzo rzadko są umieszczane zapisy o możliwości odstąpienia od umowy, a jeżeli nawet się znajdują to zastrzegają termin w jakim można skorzystać z odstąpienia.
Co na to franczyzodawca?
Niestety wykorzystując te drogi rozwiązania umowy, należy być przygotowanym na sytuację, gdy franczyzodawca nie zgodzi się z zarzutami i będzie chciał skierować sprawę na drogę sądową. Dlatego trzeba mieć solidne, udokumentowane dowody dokonanych naruszeń przez franczyzodawcę, aby móc dowieść swoich racji przed sądem i uchronić się przed zapłatą kar umownych czy odszkodowania.
Zgoda obu stron
Czasami zdarzają się też sytuacje, gdy nagle trzeba wyjechać za granicę, albo po prostu wybór danej branży był na tyle niefortunny, że franczyzobiorca nie chce dalej w niej działać. W takiej sytuacji, gdy franczyzobiorcy zależy na szybkim i polubownym rozwiązaniu umowy najlepiej jest podjąć rozmowy z franczyzodawcą. Wyjaśniając zaistniałą sytuację można zawrzeć ugodę i rozwiązać umowę za obustronnym porozumieniem stron. Wtedy wystarczy wskazać konkretny termin wygaśnięcia stosunku prawnego bez konieczności podawania przyczyn rozwiązania umowy. Innym rozwiązaniem tego problemu może być sprzedaż punktu franczyzowego osobie trzeciej. Większość umów franczyzowych przewiduje taką możliwość, choć jest ona uzależniona od zgody franczyzodawcy. Organizator systemu może albo zaakceptować nabywcę i wyrazić zgodę na sprzedaż, albo może skorzystać z prawa pierwokupu, a wtedy odkupi punkt i będzie go prowadził jako własny. Zawsze warto podjąć rozmowy, ponieważ polubowne rozstanie jest korzystne dla obu stron.
Trudna sytuacja spadkobierców
Niestety zdarzają się także niemiłe sytuacje jak śmierć franczyzobiorcy, która również wpływa na obowiązywanie umowy franczyzowej. Jeżeli franczyzobiorca prowadził działalność gospodarczą jednoosobowo to powstaje pytanie czy umowa nadal obowiązuje, czy ulega rozwiązaniu. Ponieważ nie ma jedynego, uniwersalnego wzorca umowy franczyzowej, różne umowy różnie to regulują. Niektóre zawierają zapisy o rozwiązaniu umowy z chwilą śmierci franczyzobiorcy i wtedy spadkobiercy odpowiadają za zobowiązania zmarłego, ale również dziedziczą jego własność (np. wyposażenie punktu franczyzowego, jeżeli franczyzobiorca był jego właścicielem) w oparciu o ogólne przepisy prawa spadkowego, ale bez możliwości dalszego prowadzenia punktu franczyzowego. Inne umowy mogą zawierać zapisy, umożliwiające spadkobiercom dalsze prowadzenie placówki. Najczęściej jednak w takich sytuacjach, spadkobiercy muszą spełniać określone przez franczyzodawcę warunki i zostać przez niego zaakceptowani.
Negocjuj umowę
Podpisując umowę franczyzową warto zwrócić uwagę czy zawiera ona zapisy dotyczące sposobów jej rozwiązania. Jasno sprecyzowane zapisy minimalizują ryzyko wystąpienia nieporozumień między stronami. A jeżeli podpisałeś już umowę, która nie porusza tych kwestii, zawsze możesz rozpocząć rozmowy z franczyzodawcą i podpisać aneks do umowy określający sposoby jej rozwiązania.
Karina Korczyńska, prawnik, menedżer działu doradztwa PROFIT system
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Wyłączność terytorialna przyznawana przez franczyzodawców jest jednym z przywilejów, które z założenia podlegają negocjacjom przy podpisywaniu umowy franczyzy.
Wśród najważniejszych przepisów regulujących umowę franczyzy należy wymienić kodeks cywilny i szereg przepisów prawa polskiego i międzynarodowego.
Ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji będących tajemnicą przedsiębiorstwa jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet kary pozbawienia wolności do lat dwóch.
Stosując określone klauzule umowne w porozumieniach franczyzowych, franczyzodawca uzyskuje potencjalną możliwość sprawowania pełnej kontroli nad zachowaniami franczyzobiorców.
Umowa franczyzowa nie jest uregulowana w kodeksie cywilnym i podlega zasadzie swobody umów (tzn. strony mogą dowolnie układać swoje stosunki umowne). Jednak przepisy określają, jakie zapisy nie mogą zostać w niej zawarte.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...