Gabloty z biżuterią, poszerzające podstawowy asortyment sklepu, sprawdzają się szczególnie dobrze w miastach, w których nie ma salonu jubilerskiego.
Piątek
06.01.2017
Stoiska z biżuterią marki Ada Plus działają w prawie tysiącu sklepów w całej Polsce.
 

Ada Plus produkuje srebrną biżuterię od 1996 roku. W tej chwili stoiska z wyrobami tej marki można znaleźć już w blisko tysiącu sklepów w całym kraju. Partnerzy, którzy zdecydują się na współpracę z Ada Plus, mogą wstawić gabloty ze srebrem np. do swoich sklepów wielobranżowych, odzieżowych, drogerii.
– Wprowadzamy coraz wyższe standardy obsługi partnerów. Wyposażamy ich w darmowe, podświetlane gabloty i ekspozytory do prezentacji biżuterii – mówi Marzna Łyszcz, dyrektor handlowy Ada Plus. – Wiodące stoiska partnerów handlowych mają też możliwość uzyskania dofinansowania, np. otrzymują od nas darmowe pakiety biżuterii, które zostają wykorzystane podczas promocji na otwarciu punktu. Szczególnie istotne jest to, że jeżeli któreś modele biżuterii nie sprzedają się, to wymieniamy je na inne, czego nie robią pozostałe firmy jubilerskie.
Ten format współpracy – czyli gabloty z biżuterią, poszerzające podstawowy asortyment sklepu sprawdza się szczególnie dobrze w miastach, w których nie ma salonu jubilerskiego.

Biżuteria Ada Plus może też być sprzedawana na wyspach handlowych. Wydatek na zatowarowanie takiego stoiska to minimum 40 tys. zł.
– Nasza biżuteria może być dodatkiem np. w przypadku wysp sprzedających artykuły prezentowe – zachęca Marzena Łyszcz.
Inną formą współpracy jest otwarcie salonu franczyzowego. Ten format jest przeznaczony dla miast od 20 tys. mieszkańców.
– W tym przypadku także partycypujemy w kosztach umeblowania oraz wyposażenia sklepu. Wysokość naszego dofinansowania zależy m.in. od wysokości wkładu własnego partnera – wyjaśnia Marzena Łyszcz. – Koszt zatowarowania sklepu zaczyna się od 100 tys. zł.
Franczyzodawca nie pobiera opłaty wstępnej, ani żadnych opłat miesięcznych. Partner zarabia na marży handlowej. Centrala nie narzuca cen minimalnych – partner ustala je sam, dostosowując do możliwości i uwarunkowań lokalnego rynku.
– Biżuteria zawsze sprzedaje się dobrze. A nasza marka jest coraz bardziej rozpoznawalna i cieszy się coraz większym uznaniem klientów – podkreśla dyrektor handlowa Ada Plus. – Staramy się też nadążać za trendami. Co miesiąc wprowadzamy do oferty kilka nowych wzorów.


POPULARNE NA FORUM

Inwestycja w srebro - czy warto?

Chyba najlepiej inwestować w nieruchomości... Inwestycji głównie czynię pod okiem doświadczonych ludzi (więcej tu), z którymi współpracuję, jednak chciałabym w...

32 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2019
Inwestycja w srebro - czy warto?

Na XTB macie możliwość inwestowania w surowce – ja działam ze złotem, srebrem i ropą. Po prostu w tych tematach mam doświadczenie. A czy warto w to inwestować?...

32 wypowiedzi
ostatnia 22.10.2018
Zastanawiam się nad Organique...

Moim zdaniem dobry pomysł, choć oczywiście musisz zrobić rozeznanie, czy w tamtym mieście nie ma podobnego sklepu z podobnym asortymentem i jak duże jest to miasto....

2 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Golden Rose - dystrybutor kosmetyków

GR ma produkty dobrej jakości, jak na ceny niektórych z nich (bardzo tanie). Można niedużym nakładem sobie skompletować dość pokaźną kosmetyczkę czy półki w...

12 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Powiedziała YES

Fajna marka, ma i bardziej klasyczną, i bardziej nowoczesną biżuterię :)

3 wypowiedzi
ostatnia 30.08.2018
Golden Rose - dystrybutor kosmetyków

Golden Rose? Moja żona używa kosmetyków tej firmy. Ma całą kolekcje lakierów od nich

12 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018
Polacy lubią prezenty

Ja też tak mówię, ale w głębi duszy już się zastanawiam, co dostanę :D

7 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018
Polacy lubią prezenty

Ja bardzo lubię prezent, chociaż zawsze mówię, że nie potrzeba

7 wypowiedzi
ostatnia 28.08.2018